Vytápění větrání instalace
Ročníky: 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000
KONSTRUKCE - NOVÉ VÝROBKY
KOLAŘÍK, BABIAK
Použití tepelně aktivních prvků stavební konstrukce k vytápění a chlazení kancelářských budov - díl II
Tepelně aktivní prvky stavební konstrukce jsou v současnosti často využívaným řešením pro vytápění a chlazení administrativních objektů. Aktivní využití tepelně akumulační kapacity stavební konstrukce umožňuje nejen snížit provozní náklady na úpravu vnitřního prostředí v budově, ale také lepší využití obnovitelných zdrojů energie. Článek přináší podrobnější pohled na provozní vlastnosti tepelně aktivních konstrukcí, ukazuje příklad jejich úspěšné instalace a věnuje se také bariérám, které mohou nastat při jejich začleňování do celkové koncepce budovy.
Klíčová slova: tepelná kapacita, akumulace, beton, sálavé chlazení, vytápění, spotřeba energie
VĚTRÁNÍ
HEMZAL
Účinnost rotačních výměníků tepla ovlivněná netěsností
Tepelná účinnost rotačních výměníků tepla je závislá na tlakových rozdílech mezi čelními plochami rotoru. Průtoky venkovního a odváděného vzduchu jsou odděleny obvodovými a radiálními těsnicími pásky na povrchu rotoru, které nejsou dokonale těsné. Pronikání vzduchu těmito netěsnostmi je doprovázeno přenosem příměsí vzduchu a teplem, které ovlivňuje účinnost zpětného získávání tepla. V příspěvku jsou uvedeny závislosti průtoku netěsnostmi v závislosti na rozdílech tlaků na základě laboratorních a provozních měření. Diskutován je problém s aplikací normy EN 308/1998 pro hodnocení výměníků tepla a možnost pro její zlepšení.
Klíčová slova: výměníky tepla, účinnost, tlakové rozdíly, netěsnost
VĚTRÁNÍ - KLIMATIZACE
MOHELNÍKOVÁ
Fasádní zasklení s dynamickou regulací prostupu slunečního záření
Článek je věnován vlastnostem druhů skel, omezujících prostup slunečního záření. Na rozdíl od běžných skel reflexních, která nemají spektrální závislost propustnosti záření, se zde popisují tzv. chromogenní zasklení. Ta docilují proměnnou propustnost záření v závislosti na vlnové délce dopadajícího záření. Tato vlastnost se pozorovateli jeví jako změna zabarvení skla. Podle principu změny spektrální propustnosti záření jsou postupně zmíněna termochromní skla (změna spektrální propustnosti závislá především na teplotě skla), gasochromní (změna propustnosti dosažena chemickou reakcí vrstvy plynu a kysličníku kovu na vnitřním povrchu mezery mezi skly za přítomnosti katalyzátoru, výsledkem je změna zabarvení), fotochromní (tmavnutí vlastní hmoty skla podle intenzity ozáření vyvolaná určitou koncentrací přísad již při výrobě skla - užívané v optice), elektrochromní (změna zabarvení působením elektrického napětí a stejnosměrného proudu ve vrstvě elektrolytu) a konečně zasklení s tenkou vrstvou tekutých krystalů, která mohou nejlépe regulovat poměr mezi propouštěným energetickým tokem a potřebným osvětlením a tím co nejvíce snížit náklady na chlazení budov.
Klíčová slova: Sluneční záření, zasklení, chromogenní zasklení, propustnost záření, spektrální propustnost, elektrolyt, tekuté krystaly
VYTÁPĚNÍ - PROJEKTOVÁNÍ
BAŠTA
Umisťování otopných těles ve vytápěném prostoru
Článek analyzuje požadavky na umístění otopných těles v nízkoenergetických budovách a v budovách s nenáročnými tepelně-technickými vlastnostmi (standardní, klasické budovy). Na základě vlastní počítačové simulace a literárních údajů autor prokazuje platnost pravidel pro umisťování otopných těles (pod okny) i pro nízkoenergetické objekty.
Klíčová slova: vytápění, otopná tělesa, vytápěný prostor, nízkoenergetické objekty
NORMY
LAJČÍKOVÁ
Nové technické normy
Autor článku popisuje vhodný způsob regulace vlhkosti vzduchu při provozu klimatizačního zařízení aplikovaný pro výrobní prostory ve farmaceutickém průmyslu. Při použití původního SW pro automatickou regulaci, který řídil obsah vlhkosti ve vzduchu přímo podle snímané hodnoty relativní vlhkosti, docházelo někdy k nevhodným stavům: např. k souběhu funkce zvlhčování a odvlhčování vzduchu v paralelně pracujících klimatizačních jednotkách nebo v jiném případě, kdy byla využívána ke zvlhčování vzduchu pára z centrálního zdroje o teplotách nad 100 °C, byl v klimatizovaných prostorách zaznamenán i výskyt mlhy. Řešení těchto i dalších problémů spočívalo ve změnách, popisovaných v článku. Autor tímto způsobem poskytuje přístupnou formou prakticky využitelné instruktivní informace, které mohou být úspěšně využity při provozu obdobných zařízení.
LEGISLATIVA
TOMAN
Podmínky pro navrhování požárního větrání
Článek vysvětluje specifickou úlohu požárního větrání staveb v kontextu celkového řešení protipožární ochrany budov. Touto úlohou je usměrnění pohybu kouře a tepla při požáru v budově s hlavním cílem zajistit podmínky pro ochranu života a zdraví osob po dobu navrhované evakuace. Dalšími cíli tohoto větrání je poskytnout příznivé podmínky hasičům při jejich zásahu a také snížit tepelné namáhání objektu od požáru, protože odvodem tepla se významně snižují materiálové škody stavby. Článek stručně charakterizuje jednotlivé druhy požárního větrání: větrání chráněných únikových cest a odvod kouře a tepla. Popisuje základní principy jejich funkce na základě přirozeného a nuceného způsobu větrání. Zdůvodňuje nezbytnost sjednocení výpočtových metod a návrhových zásad ve shodných (harmonizovaných) evropských normách. Zdůrazňuje nutnost spolupráce projektanta požárního větrání s architektem i projektantem požární bezpečnosti staveb a také nezbytnost koordinace činnosti požárního větrání s ostatními protipožárními systémy.
Klíčová slova: požární větrání, větrání únikových cest, odvod tepla a kouře
FRÝBA
Změny, které přinese platnost nového stavebního zákona
TEORIE
SMOLÍK
Analýza systému přívodu venkovního vzduchu pro budovy ve vztahu k šetření energií
Růst cen energií na celém světě vede k novým pohledům na řízení systémů pro větrání budov. Autor v příspěvku analyzuje možnosti využití změny průtoku venkovního vzduchu od hygienického minima energeticky výhodného při nízkých a vysokých teplotách venkovního vzduchu až po energeticky výhodné snižování dodávky chladu nebo tepla změnou průtoku venkovního vzduchu v průběhu jara a podzimu. Jde o velmi zajímavý pohled na způsob řízení výměny vzduchu v budovách.
Klíčová slova: volné chlazení, tepelný obsah vzduchu, energetická náročnost větrání
INFORMACE
ŠAFRÁNEK
Regenerace panelových budov
Autor příspěvku informuje o stavu dvou milionů bytů vystavěných v České republice v průběhu čtyřiceti let 1950 až 1990 stavebními soustavami, které používaly převážně technologie s prefabrikovanými stavebními dílci - panely. Současně informuje o postupech jejich oprav a modernizací, včetně zpráv o institucích, které se zabývají přípravou, zpracováním a ověřením technologických postupů oprav a modernizací.
Klíčová slova: panelové budovy, stavební soustava, diagnostika staveb
FIREMNÍ INFORMACE
FOŘT
Nové plynové nástěnné průtokové kotle Logamax U052T a U054T s integrovaným zásobníkem od firmy Buderus
ČERNÝ
Nové vzduchotechnické stropy pro lepší odsávání a přívod vzduchu do kuchyní
ZPRÁVY
PŘÍLOHA
Zpravodaj Společnosti pro techniku prostředí č. 5