Vytápění větrání instalace
Ročníky: 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000
PROJEKTOVÁNÍ - HLUK
NOVÝ
Hodnocení tlumičů hluku
Článek hodnotí absorpční tlumiče hluku. Uvádí základní teoretické vztahy útlumu hluku ve vazbě na geometrické řešení tlumiče a pohltivost použitého materiálu. Je uveden příklad návrhu tlumiče hluku typického vzduchotechnického zařízení. Hlavní část je zaměřena na optimalizaci tlumiče vzduchu z hlediska vlastního útlumu a hydraulického odporu. Autor zavádí činitel kvality tlumiče, který by měl být rozhodující při návrhu tlumiče hluku projektantem. V tabulkách jsou hodnoty činitele kvality tlumiče pro různé typy kulisových tlumičů.
Klíčová slova: vzduchotechnika, útlum hluku, hodnocení tlumičů hluku, činitel kvality tlumiče
KOTRBATÝ
Rozmisťování a zapojování sálavých panelů
Článek uvádí vhodná pravidla pro dimenzování zavěšených sálavých panelů k vytápění hal (včetně jejich umístění). Pravidla jsou dokumentována na konkrétních příkladech.
Klíčová slova: vytápění, sálavý panel, regulovatelný ejektor, tepelný výkon, dimenzování
CHLAZENÍ
PETRÁK, J., PETRÁK. M.
Řešení kondenzační strany chladicích zařízení (Část 1 - Teplota vzduchu)
Článek je prvním ze série příspěvků zaměřených na problematiku kondenzační strany chladicích zařízení, jež budou postupně uveřejněny v tomto časopisu. Protože funkce chladicího zařízení je ovlivněna klimatickými podmínkami v místě instalace, první dva články se jimi podrobněji zabývají a mají tedy obecnější charakter. Tento článek je zaměřen na výběr lokality a roku, který byl pro provoz chladicího zařízení nejnáročnějším. Je v něm zdůvodněno, proč jako referenční místo byla vybrána Praha, referenčním rokem pak 2003.
Klíčová slova: chladicí zařízení, kondenzační teplota, kondenzátor, teplota vzduchu, Praha
PROVOZ
BAŠTA
Provozní předpoklady kondenzačních kotlů
Článek popisuje podmínky potřebné pro využití kondenzačního tepla vodních par ve spalinách plynových kotlů. Je porovnán provoz nízkoteplotních kotlů a kondenzačních kotlů.
Klíčová slova: vytápění, zemní plyn, nízkoteplotní kotel, kondenzační kotel, výhřevnost, spalné teplo, účinnost, stupeň využití
HALADA
Akumulační zásobník a kotel propojené systémem s řízeným nabíjením
HYGIENA
JOKL, JIRÁK, ŠEBESTA
Nový způsob hodnocení nerovnoměrné tepelné zátěže člověka
b) zachycuje nejen vliv tepelné radiace, ale i konvekce. Navíc průměr stereoteplot je roven globeteplotě a rozdílem stereoteplot lze určit v případě potřeby i asymetrii radiační teploty.
Klíčová slova: nerovnoměrná tepelná zátěž, stereoteplota, vnitřní prostředí
ČERMÁK, R., MELIKOV
Kvalita vzduchu a tepelná pohoda při podlahovém větrání, vytěsňování a směšování
V zařízené místnosti jsme proměřovali obrazy proudění (koncentrace znečišťujících látek, teploty a rychlosti vzduchu) při přívodu vzduchu podlahovými výustěmi a porovnali je s obrazy proudění při větrání směšováním a vytěsňováním. Výsledky ukazují na přímou závislost mezi dosahem proudu z podlahových výustí a distribucí znečištění vydechovaného osobami v místnosti (tabákový kouř nebo infekce dýchacích cest). Dosah proudu neměl vliv na znečištění uvolněné z podlahové krytiny. Podlahové větrání s krátkým dosahem proudu zajistilo kvalitu vzduchu srovnatelnou s vytěsňováním při nižším riziku tepelné nepohody.
Klíčová slova: kvalita vzduchu, tepelná pohoda, obrazy proudění, podlahové větrání
ŠAŠEK
Rozvoj legionel v distribučním systému teplé vody v závislosti na teplotě ohřevu, regulaci systému a dalších technických parametrech systému - l. část - komplex opatření ke snížení kontaminace rozvodů pitné vody
První část příspěvku prezentuje komplex opatření, kterými lze v distribučním systému teplé vody zamezit rozvoji legionel. Jsou uvedeny nové pohledy ve světle posledních požadavků EWGLI (European Working Group for Legionella Infection - Januar 2005), či celoevropské konference o problematice a prevenci legionel ze září r. 2004.
Klíčová slova: teplá voda, distribuční systém, legionela, prevence, technická opatření
KOPAČKOVÁ
Terminologie teplé vody
LAJČÍKOVÁ
Teplá užitková voda nebo teplá voda?
NORMY
LAJČÍKOVÁ
Nové technické normy
NORMALIZACE - LEGISLATIVA
ŠAFRÁNEK
Legislativa v oblasti hodnocení energetické náročnosti budov
Příspěvek seznamuje čtenáře se situací v legislativě týkající se národních a evropských předpisů, které se zabývají energetickými audity a posuzováním objektů z energetického hlediska. Vlivem systému přebírání evropských materiálů do souborů národních předpisů dochází v některých případech k dvojím výkladům téhož pojmu. Cílem předloženého článku je vyjasnit vzájemné vztahy a rozdíly mezi jednotlivými předpisy a jejich výkladem.
Klíčová slova: energetický audit, tepelně technické vlastnosti konstrukcí, hospodaření s energií, potřeba energie na vytápění
Z PRAXE PRO PRAXI
BRYCHTA, ŠUBRT
Kapilární rohože - chlazení a vytápění inspirované přírodou
Článek seznamuje s velkoplošným systémem chlazení a vytápění kapilárními rohožemi. Po základních informacích o vlastních rohožích a způsobech navrhování systému uvádí výpočtové vztahy a příklad výpočtu potrubní sítě systému.
Klíčová slova: velkoplošné systémy, chlazení, kapilární rohože
BUFKA
Statistika tepelných čerpadel
FIREMNÍ INFORMACE
BUFKA
Statistika tepelných čerpadel
LG Electronics CZ
Klimatizační jednotka LG Multi V
Danfoss
Paroplynové hlavice Danfoss pomáhají plnit závazky České republiky
Airflow
Nová tvář větrání - iCON
GEA Klimatizace
Nová generace VZT jednotek GEA CAIR
PŘÍHODA
Zásady pro výběr materiálu a způsobu instalace textilních vyústek
Janka Radotín
Tradiční výrobce ventilátorů
Carrier Transicold Česká republika
Proč použít chladivo R 410A ve velkých chladicích jednotkách?
Siemens, Ženíšek
Hala Sazka Arena z pohledu systému řízení budov
INFORMACE A ZPRÁVY
PŘÍLOHA
Zpravodaj Společnosti pro techniku prostředí č. 5