Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vytápění větrání instalace

logo časopisu VVI - odborný časopis Společnosti pro techniku prostředí určený především pro projektování a studium.
Ročníky:  2021  2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002  2001  2000 

Obsah čísla 4/2006 (září 2006)
Datum: 9.10.2006
obrázek titulky
VYTÁPĚNÍ

PTÁKOVÁ
Energetická bilance pražských zim za posledních 236 let
Autorka hodnotí pražské zimy z hlediska potřeby tepla pro vytápění za posledních 236 let, tj. za období 1770/71 až 2005/06. V tabulkách uvádí pořadí nejtužších a nejmírnějších zim jako celku i jednotlivých zimních měsíců. V grafech lze sledovat průběh desetiletých normálů potřeby tepla pro vytápění během 230 let a padesátiletých normálů za 200 let pro jednotlivé měsíce i celá období. Potřeba tepla byla stanovena pro příslušná období denostupňovou metodou pro průměrnou vnitřní teplotu 19,0 °C. Pro průměrné venkovní teploty byla použita teplotní řada pražského Klementina.
Klíčová slova: průměrná teplota venkovního vzduchu, potřeba tepla pro vytápění, počet denostupňů, normály teplot, normály potřeby tepla

BAŠTA
Regulace výkonu podlahové otopné plochy
V příspěvku jsou porovnána působení tří typů regulátorů k řízení výkonu teplovodní podlahové otopné plochy. Na základě simulací je porovnáno působení regulátorů: adaptivního, proporcionálně integračního a dvoupolohového. Hodnoceny jsou regulace podle teploty vzduchu v místnosti, regulace ekvitermní a ekvitermní regulace se zpětnou vazbou na vnitřní teplotu. Kriteriem hodnocení je velikost odchylek vnitřní teploty od žádané hodnoty. Hodnocení respektuje různou setrvačnost otopné plochy. Uvedeny jsou dosažitelné tepelné výkony v závislosti na povrchové teplotě nejen pro podlahové, ale i stropní a stěnové otopné plochy.
Klíčová slova: vytápění, podlahové vytápění, regulace, setrvačnost otopných ploch


ENERGIE - EMISE

HRDLIČKA, F., HRDLIČKA. J.
Spalování biomasy - zdroje obnovitelné energie
Článek se zabývá využitelností obnovitelných zdrojů energie se zaměřením na spalování biomasy. Na základě laboratorních experimentů uvádí vlastnosti hořlaviny biomasy, prvkový rozbor paliva, popela i složení emisí při spalování. Upozorňuje na možnost vzniku emisí toxických dioxinů - pro jejich omezení je nutná správná konstrukce spalovacích zařízení i správná volba druhu porostů energetické biomasy.
Klíčová slova: biomasa, obnovitelné zdroje energie, spalování, emise, dioxin


KONFERENCE

FRÝBA
Vzduchotechnická konference 2006 - tentokrát mezinárodně


PROJEKTOVÁNÍ

PETLACH
Větrání administrativních budov
Autor na základě svých negativních praktických zkušeností otevírá diskusi o navrhování větrání administrativních budov ve vazbě na stávající legislativu. Porovnává požadavky na minimální dávky čerstvého venkovního vzduchu s evropskými předpisy. Z uvedeného rozboru vyplývá, že požadavky českých předpisů jsou neúměrně předimenzované, i když v zimním i letním období dovolují snížení množství čerstvého vzduchu až o 50 %. Zároveň ukazuje na některé přemrštěné požadavky pracovníků hygienické služby při navrhování větrání zasedacích místností.
Klíčová slova: administrativní budovy, větrání zasedacích místností, dávky venkovního vzduchu


PROVOZ

PECHAR
Regulace vlhkosti vzduchu podle teploty rosného bodu
Autor článku popisuje vhodný způsob regulace vlhkosti vzduchu při provozu klimatizačního zařízení aplikovaný pro výrobní prostory ve farmaceutickém průmyslu. Při použití původního SW pro automatickou regulaci, který řídil obsah vlhkosti ve vzduchu přímo podle snímané hodnoty relativní vlhkosti, docházelo někdy k nevhodným stavům: např. k souběhu funkce zvlhčování a odvlhčování vzduchu v paralelně pracujících klimatizačních jednotkách nebo v jiném případě, kdy byla využívána ke zvlhčování vzduchu pára z centrálního zdroje o teplotách nad 100 °C, byl v klimatizovaných prostorách zaznamenán i výskyt mlhy. Řešení těchto i dalších problémů spočívalo ve změnách, popisovaných v článku. Autor tímto způsobem poskytuje přístupnou formou prakticky využitelné instruktivní informace, které mohou být úspěšně využity při provozu obdobných zařízení.
Klíčová slova: klimatizace, regulace vlhkosti, farmaceutický průmysl


Z PRAXE Pro PRAXI

DVOŘÁK
Klimatizace výrobní haly se spodním přívodem vzduchu
Požadavek investora klimatizovat výrobní halu o rozměrech 78 x 30 m se 100 pracovníky a celkovými tepelnými zisky 128 kW byl realizován nástřešní jednotkou s přímým chlazením a plynovým dohřevem. Rozhodujícím momentem bylo prosazení způsobu přívodu vzduchu zaplavením celé podlahy. To umožnilo snížit pracovní rozdíl teplot na polovinu, což přineslo snížení investičních i provozních nákladů. Spodním přívodem se dosáhlo i rovnoměrné proudění a rozložení teplot v prostoru a maximální spokojenosti pracovníků.
Klíčová slova: klimatizace, pracovní prostředí, distribuce vzduchu, zaplavování


TEORIE

HRAŠKA
Dynamické simulácie denného osvetlenia budov
Autor v příspěvku podává přehled o problematice řešení denního osvětlení. Článek se zabývá metodami návrhu a ověření denního osvětlení a především uplatněním dynamických simulačních modelů. V samostatné kapitole je uveden přehled a kategorizace simulačních programů pro denní osvětlení. Detailní počítačová simulace je aplikována i na konkrétném příkladě učebny.
Klíčová slova: osvětlení, denní osvětlení, počítačová simulace, osvětlení učeben

KOPECKÝ
Zemní výměník tepla: model a validace
Zemní výměník tepla se používá pro předehřev a chlazení čerstvého vzduchu přiváděného do budovy. Příspěvek popisuje principy nově vyvinutého tepelně vlhkostního modelu pro nestacionární simulaci zemních výměníků tepla a validaci modelu oproti analytickému řešení.
Klíčová slova: zemní výměník tepla, chlazení, numerická simulace, validace


ZKUŠEBNICTVÍ

MRLÍK, ml
Průvzdušnost otvorových výplní
Prezentované výsledky a názory se vztahující k průvzdušnosti oken a dveří (obecně výplní otvorů), vycházejí z práce v akreditované zkušební "Laboratoře otvorových výplní, stavební tepelné techniky a akustiky" ve Zlíně.. Popis zkušebních metod, způsob vyhodnocování průvzdušnosti, normativní základna i kritická polemika některých důležitých aspektů této problematiky poskytují ucelené a hlubší poznatky. Uvedené údaje jsou využitelné v projektové praxi.
Klíčová slova: průvzdušnost otvorových výplní, zkušební tlak, klasifikace průvzdušnosti, dveře


NORMY

LAJČÍKOVÁ
Nové technické normy

Nové normy EU pro vzduchovody


LEGISLATIVA

KOŽÍŠEK, KOŽÍŠKOVÁ
Nová německá směrnice pro plánování, hodnocení a využití zařízení na ohřev pitné vody (VDI-Richtlinie 6003)
Článek referuje o nové německé směrnici pro plánování, hodnocení a využití zařízení na ohřev pitné vody, která byla vydána v roce 2004 a která určuje, jaká by v tomto směru měla být "dobrá praxe" a komfort pro uživatele.
Klíčová slova: teplá voda, systémy teplé vody, - plánování, - komfort spotřebitele

BUCHTA, BURIŠIN
Neadekvátní náklady na ekologii zaplatíme všichni. Jde skutečně pouze o ochranu ovzduší?


FIREMNÍ INFORMACE

EISNER
Novinky v kondenzační technice

TUREK
Rooftopy FLEXY II - další krok k dokonalosti

PLAŠIL
Saphir - primární regulátor pro chladicí zařízení, tepelná čerpadla, vzduchotechnické jednotky a výměníkové stanice

ČERMÁK
Revoluce v chladicí technice


ZPRÁVY

PŘÍLOHA

Zpravodaj Společnosti pro techniku prostředí č. 4

 
 
Reklama