Vytápění větrání instalace
Ročníky: 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000
VĚTRÁNÍ
Prof. Ing. Miloslav NĚMEČEK, DrSc., Doc. Ing. Karel PAPEŽ, CSc.
Úprava vzduchu v historických objektech
Příspěvek pojednává o problematice ochrany cenných obrazů, nástěnných maleb, pozlacených povrchů a jiných součástí výzdoby vnitřních prostorů masivních historických budov. Analýza významu teploty a vlhkosti vnitřního vzduchu ukázala na význam termodynamické rovnováhy, representované sorpčními izotermami různých materiálů sledovaných děl. Uvážena byla také tepelná setrvačnost konstrukce masivní budovy. Ke sjednocení obou zásadních hledisek byla vyvinuta racionální metoda definování vhodných parametrů stavu vnitřního vzduchu. Je založena na křivce vnitřní teploty (rov. 2), kopírující průběh vyhlazené venkovní teploty, kdežto vnitřní relativní vlhkost závisí na vnitřní teplotě (rov. 3), vyhovující - pokud možno - všem materiálům sledovaných děl s vhodným intervalem kolem sorpční rovnováhy. Metoda byla použita v návrhu ochrany 129 gotických obrazů a zlacených výzdob v Kapli sv. Kříže na gotickém státním hradu Karlštejn ve střeních Čechách. Klimatizační zařízení se zvláštním programem řízení bylo dodáno a je od podzimu 1999 v provozu.
Klíčová slova: klimatizace, historické objekty, regulace
Ing. Markéta GÄRTENROVÁ, Ing. Miloš LAIN, Ing. Martina URIE
Historické systémy větrání
Článek se zabývá historickými systém větrání z doby před průmyslovou revolucí. Vývoj větrání je rozdělen do tří kapitol, prezentujících systémy ze starověkého Egypta, Antiky a přelomu 19. století. Samostatná část je věnována rozsáhlému systému v barokním klášteře Plasy.
Klíčová slova: větrání, historické objekty
PROJEKTOVÁNÍ
mjr. Ing. Zdeněk HOŠEK
Požární dveře, kouřotěsné dveře a kouřotěsné požární dveře
Tato informace navazuje na článek ve VVI 5/2000, ve kterém byla představena nová právní úprava na úseku požární ochrany staveb. Nová vyhláška Ministerstva vnitra č. 202/1999 Sb., kterou se stanoví technické podmínky požárních dveří, kouřotěsných dveří a kouřotěsných požárních dveří, řeší zcela jiným způsobem systém značení dveřních sestav, označování jejich typu vlastností a identifikace včetně a technických požadavků na jejich zabudování do stavby. Informace je doplněna ilustrativní obrazovou částí.
Klíčová slova: požární dveře, kouřotěsné dveře a kouřotěsné požární dveře
Ing. Stanislav TOMAN
Kolaudace profesí vytápění a vzduchotechniky
Článek je zaměřen na doklady potřebné při kolaudaci pro profese vytápění a vzduchotechnika. Shrnuje základní informace o kolaudaci, zkouškách, měřeních a komplexním vyzkoušení a o protokolárním zpracování. Postihuje také nejaktuálnější novinky z oblasti legislativy.
Klíčová slova: kolaudace, stavební zákon, komplexní zkoušky
INSTALACE
Ing. Václav HÁK
Sumarizace drobné místní ztráty při projektování plastového potrubí
Autor se snaží upozornit na přehlíženou místní ztrátu na vnitřním svalku do potrubí u plastových potrubních rozvodů svařovaných metodou "na tupo". Řešený případ potvrzuje, že tato ztráta při montáži dlouhých trubních soustav není zanedbatelná a že i její jednoduché vyčíslení je technicky dostačující a pro orientaci projektantů velmi důležité.
Klíčová slova: potrubní plasty, svar na tupo, vnitřní svalek, místní ztráta
HYGIENA
MUDr. Ariana LAJČÍKOVÁ, CSc.
Vládní nařízení č. 178/2001 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví zaměstnanců při práci
RNDr. Kateřina KLÁNOVÁ, CSc.
Zkušenosti s vyšetřováním mikroorganismů v ovzduší nemocnic
Článek uvádí výsledky získané vyšetřováním koncentrací mikroorganismů v ovzduší 54 místností nemocnic s klimatizací. Průměrná koncentrace plísní byla v ovzduší nemocnic nižší než je nalézána v domácnostech; průměrná koncentrace bakterií byla přibližně stejně vysoká jako v domácnostech. Na koncentraci mikroorganismů v ovzduší nemocnic neměla vliv jejich koncentrace ve venkovním ovzduší.
Klíčová slova: bakterie, nemocnice, ovzduší, plísně
NORMY
MUDr. Ariana LAJČÍKOVÁ, CSc.
Nové technické normy
TEORIE
Ing. Lada CENTNEROVÁ, Doc. Dr. Ir. J. L. M. HENSEN
Energetické simulace tradičního a adaptivního modelu tepelné pohody
Záměrem prezentované studie bylo zjistit a porovnat potřebu energie pro zajištění požadované operativní teploty, resp. teploty interiérového vzduchu podle navrhované normy založené na adaptivním modelu tepelné pohody [7] a podle nyní platných norem. Studie byla provedena pro typickou kancelář v mírném teplotním pásmu jako je Česká republika a Nizozemsko.
Klíčová slova: tepelná pohoda, adaptace, potřeba energie, počítačová simulace
SYMBOLIKA - VYTÁPĚNÍ
Ing. Jiří BAŠTA, Ph. D.
Základní přepočty jednotek a porovnání české, německé a EN symboliky z oboru otopných ploch
ALTERNATIVNÍ ZDROJE ENERGIE
Doc. Ing. Ladislav BÖSZÖRMÉNYI,CSc., Ing. Gabriel BÖSZÖRMÉNYI
Technologie čerpání tepla pro intenzifikaci využívání geotermální energie v košické SCZT
Hlavním problémem zlepšení ekonomické efektivnosti využívání geotermální energie v košické soustavě centralizovaného zásobování teplem (SCZT) je správná volba technologie čerpání tepla a její začlenění do systému kombinované výroby elektřiny a tepla. Základní informace o analýze několika alternativ této technologie.
Klíčová slova: geotermální energie, tepelné čerpadlo, soustava centralizovaného zásobování teplem, úspora primárních paliv
Z PRAXE PRO PRAXI
Jaroslav ŠALÝ
Nízkoenergetický dům. Zkušenosti z rekonstrukce
Ing. Josef CUHRA
Netradiční způsob řešení klimatizace velínů
FIREMNÍ INFORMACE
KS Klima - Service
Dvoufázová kombinace filtrů - proti "Syndromu nezdravých budov" v klimatizovaných místnostech
Atrea
Nová větrací jednotka pro rodinné domy, ventilační a osvětlovací stropy pro velkokuchyňské provozy
Landis & Staefa
Regulátory jednotlivých místností
KOS
Senator - nová vlajková loď Janky Radotín a.s.
Korado letos slaví deset let své existence
PŘÍLOHA
Názvoslovný slovník z oboru vzduchotechniky A - Č - N