Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vytápění větrání instalace

logo časopisu VVI - odborný časopis Společnosti pro techniku prostředí určený především pro projektování a studium.
Ročníky:  2021  2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002  2001  2000 

Obsah čísla 3/2005 (červen 2005)
Datum: 22.6.2005
obrázek titulky
VYTÁPĚNÍ

PTÁKOVÁ
Teplotní poměry a energetická náročnost otopných období 21. století v Praze
V článku jsou shrnuty základní údaje o teplotních poměrech a potřebách tepla pro vytápění v otopných obdobích 2000/01 až 2003/04 v Praze - Karlově. Vyhodnocení a komentář pořadí energetické náročnosti jednotlivých období jsou doplněny údaji o teplotních extrémech a četnostech teploty venkovního vzduchu.
Klíčová slova: teplota venkovního vzduchu, otopné období, počet denostupňů, potřeba tepla pro vytápění


PROJEKTOVÁNÍ

TOMAN
Požární minimum pro vzduchotechniku - 1. část
Příspěvek seznamuje čtenáře se základními pojmy a předpisy z oblasti požární ochrany. Autor ukazuje, že pro dobrý návrh vzduchotechnického zařízení z hlediska požární ochrany a přímo pro požární ochranu je nezbytná orientace v základních pojmech a požadavcích předpisů požární ochrany stavebního díla. Neméně významným cílem je pokus autora sjednotit rozdílné slovní označení pro shodné pojmy u obou oborů, nebo vysvětlit skutečný význam těchto označení.
Klíčová slova: větrání únikových cest, odvod tepla a kouře, stupeň hořlavosti, třída reakce na oheň, požární odolnost

TREPKA
Projektování vzduchotechniky ve zdravotnictví - 2. část


KLIMATIZACE

HEMZAL
Vodou chlazený VRV-WII systém firmy Daikin


VĚTRÁNÍ

CHARVÁT, JÍCHA, de GIDS, MEESTER, VELD
Hybridní větrací systém pro obytné budovy
Bytovému větrání ještě stále není v České republice věnována dostatečná pozornost. Pouze malý počet bytů a domů je vybaven moderními energeticky úspornými větracími systémy. Jedním z moderních větracích systémů, který by u nás mohl nalézt uplatnění, je hybridní větrací systém pro mírné klimatické pásmo vyvinutý v rámci evropského projektu RESHYVENT.
Klíčová slova: hybridní bytové větrání, řízené větrání


HYGIENA

BEKŐ
Filtrácia vzduchu vo vetracích a klimatizačných jednotkách a zmyslové znečistenie vzduchu zo zanesených filtrov
Filtre vzduchu sú dnes jedným z najdôležitejších súčastí vzduchotechnických jednotiek a majú za úlohu odstrániť rôzne škodliviny zo vzduchu privádzaného do priestoru. Ako filtre zachytávajú nečistoty, zanášajú sa a po určitej dobe používania sa samotné filtre stávajú zdrojmi znečistenia, zvyšujúc v priestore koncentráciu niektorých látok negatívne vplývajúcich na vnímanú kvalitu vzduchu. Príčina tohto javu je predmetom súčasného výskumu. Článok poukazuje na nový náhľad na škodliviny vo vnútornom prostredí a na potrebu filtrácie vzduchu, popisuje alternatívne spôsoby filtrácie ako aj približuje problém nastávajúci pri nedostatočnej údržbe, resp. dlhodobom užívaní filtrov vzduchu. V druhej časti je opísaný experiment skúmajúci vzduch za použitými filtrami chemickou analýzou moderným spektrometrom.
Klíčová slova: škodliviny, filtre vzduchu, zmyslové znečistenie, vnímaná kvalita vzduchu, spektrometer PTR-MS


TEORIE

MATUŠKA, ŠOUREK
Solární soustavy s kolektory vestavěnými do fasády
Snaha o racionální využití energie v budovách vede k rozvoji konceptů energeticky aktivních fasád jako jsou masivní zdi kryté transparentní izolací, fototermální a fotovoltaické fasády, pokročilá zasklení pro účely přirozeného osvětlení nebo dvojité větrané fasády. Článek je zaměřen na fototermální kolektory do fasády budovy a jejich použití ve dvou typických potenciálních aplikacích v České republice - solární soustava pro přípravu teplé užitkové vody (TUV) v bytových domech a kombinovaná solární soustava pro přípravu TUV a přitápění v rodinných domech.
Klíčová slova: solární kolektor, solární soustava, fasáda, střecha, příprava teplé užitkové vody, vytápění

JAROŠ, FIŠER
Simulace solárních zisků v dvojité energetické fasádě
Článek se zabývá CFD simulací tepelných zisků a proudění ve dvojité solární energetické fasádě. Jižně orientovaná fasáda s výškou 5,6 m, šířkou vzduchové mezery 63 cm a celkovou plochou 123 m2 je využívána jako zdroj tepla pro tepelné čerpadlo vzduch-voda. Cílem simulace bylo zjistit vliv šířky vzduchové mezery, ročního období a stínicích žaluzií na teplotu odsávaného vzduchu a tepelný výkon fasády. S využitím zjednodušeného stacionárního 3D modelu bylo řešeno šest modelových situací. Vypočtený tepelný výkon fasády se v závislosti na ročním období pohybuje v rozmezí 8 až 15 kW při energetické účinnosti 14 až 19 %.
Klíčová slova: solární energetická fasáda, CFD simulace, tepelné čerpadlo

VYTLAČIL
Návrh výkonu vytápěcího zdroje při přerušovaném vytápění
Výchozím údajem pro stanovení výkonu vytápěcího zdroje je průběh výkonu tohoto zdroje během dne v závislosti na požadovaném průběhu vnitřní teploty vzduchu. Řešení využívá rychlé Fourierovy transformace a algoritmus je zabudován do simulačního programu. Použití je vhodné například pro stanovení výkonu zdroje při přerušovaném vytápění. Na příkladu je ukázán výpočet závislosti mezi poklesem teploty, který rozhoduje o provozních nákladech a potřebným výkonem vytápěcího zdroje, který ovlivňuje investiční náklady v projektované budově.
Klíčová slova: počítačová simulace, tepelný uzlový model, syntéza návrhu, výkon zdroje, spotřeba energie


NORMY

Nový ASHRAE Standard 62.1-2004

LERL
Nový pohled na větrání obytných domů v ASHRAE Standard 62.2-2004, "Větrání a přijatelná jakost vnitřního vzduchu v nízkopodlažních obytných domech"

WURM
Zimní sjezd a konference společnosti ASHRAE výstava AHR EXPO

LAJČÍKOVÁ
Nové technické normy

BAMBOUS
Certifikát ISO - Rub a líc


INFORMACE

LAJČÍKOVÁ
Mezinárodní veletrh ISH Frankfurt n/Mohanem 2005

LAJČÍKOVÁ
Vyšlo vládní nařízení č. 101/2005 Sb. o podrobnějších požadavcích na pracoviště a pracovní prostředí

LAJČÍKOVÁ
Správně řízená vlhkost nezvyšuje růst plísní

BLAŽEK
Integrovaný informační systém


FIREMNÍ INFORMACE

Profi Klima: Výrobce komponent pro vzduchotechniku

GEA Klimatizace: Zdroje chladu pro vzduchotechniku

Danfoss: Ventil Danfoss AB-QM "dva v jednom" - praktický pohled na nové řešení regulace otopných a chladicích soustav

Siemens: Elektrohydraulické pohony Siemens s novou řídicí technologií ACT (Advanced Control Technology) pro ovládání ventilů

Janka Radotín: Janka v novém

Buderus tepelná technika: Buderus na veletrhu ISH 2005


PŘÍLOHY

Zpravodaj Společnosti pro techniku prostředí č. 3

 
 
Reklama