Vytápění větrání instalace
Ročníky: 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000
VYTÁPĚNÍ
Ing. Jiří BAŠTA, Ph. D., EISNER
Optimalizace jednotrubkové otopné soustavy měřením
Článek seznamuje s poznatky měření na jednotrubkové otopné soustavě s jezdeckým napojením otopných těles. Na základě experimentu doporučuje optimální rychlost vody v kmenové trubce a seznamuje s dynamickým chováním soustavy vlivem regulačních zásahů.
Klíčová slova: vytápění, jednotrubková otopná soustava, jezdecké napojení, otopné těleso
Ing. Miroslav KOTRBATÝ, SCHŮRKOVÁ
Kombinované infrazářičové soustavy
V článku se uvádějí vlastnosti tmavých a světlých plynových zářičů a pravidla pro správné projektování. Dále jsou uvedeny typické vlastnosti a parametry konkrétních zářičů dodávaných firmou autora.
Klíčová slova: tmavý a světlý zářič, sálavá účinnost, zemní plyn, spaliny, tepelné ztráty, automatická regulace
Nová směrnice EU o celkové energetické účinnosti budov
PROJEKTOVÁNÍ
Ing. Jiří BAŠTA, Ph. D.
VÝKON OTOPNÝCH PLOCH A REGULAČNÍ ZÁSAH
Autor předkládá rozbor vlivu návrhu teplotního spádu na tepelný výkon otopných těles. V diagramech jsou uvedeny závislosti změny tepelného výkonu na změnách průtoku teplonosné látky. Výsledkem rozborů je doplnění teplot přiváděné vody do otopných těles 50 až 60 °C a jejich ochlazení v tělesech 20 K.
Klíčová slova: vytápění, teplotní spád, průtok, otopná plocha, regulace
PROVOZ
ŠTRUP
Facility Management
TEORIE
Tomáš MATUŠKA
Aktivní solární tepelné systémy - 2. část: Experimentální měření
PATOČKA, Doc. Ing. Eva JANOTKOVÁ, CSc.
Zesílený odsávací systém
V článku jsou uvedeny výsledky experimentálního výzkumu zesíleného odsávacího systému, který vzniká kombinací dvou typů proudění. Vyváženou kombinací hybnostních toků přiváděného a odsávaného vzduchu je možné výrazně změnit tvar a velikost účinné oblasti odsávání před zesíleným sacím nástavcem, která je výrazně delší účinnou oblastí odsávání než u tradičního přírubového sacího nástavce. Výsledků výzkumu je možno využít např. ve svařovnách v automobilovém průmyslu, kde velikost, tvarová různorodost a použití svářecích technologií mnohdy brání optimálnímu odsávání zdraví nebezpečných škodlivin.
Klíčová slova: lokální odsávání, zesílený sací nástavec, účinnost odsávání, metoda stopového plynu, pracovní parametr I
INSTALACE
Bohumil KAFKA
Sprinklerové hasicí zařízení
Příspěvek pojednává o nejrozšířenějším stabilním hasicím zařízení zabraňujícím rozšíření požáru již v jeho počátku. S jeho souvisejí vysoké nároky na zásobování vodou, na kvalitu a odbornost navržení i vlastní montáže. Sprinklerové zařízení působí již v počátku vzniklého požáru, kdy se spouští automaticky bez zásahu lidského faktoru a tím snižuje na minimum způsobené škody způsobené požárem.
Klíčová slova: sprinklery, stabilní hasicí zařízení, požár
Doc. Ing. Karel ONDROUŠEK, CSc.
"Hygienická zařízení" nebo "sociální zařízení"
Článek má přispět k přesnějšímu používání pojmů "hygienická zařízení" a "sociální zařízení". Architekti, stavební a ostatní odborníci pracující v oblasti projektování, schvalování a provádění staveb často tyto výrazy zaměňují a neuvědomují si jejich podstatný rozdíl.
Klíčová slova: hygienická zařízení, sanitární zařízení, sociální zařízení
TEPELNÁ ČERPADLA
Ing. Jakub HUML, Doc. Ing. Karel BROŽ, CSc.
Využití zemského polomasivu pro ukládání odpadního tepla a sluneční energie
V článku se uvádějí obecná pravidla pro čerpání tepla ze svislých zemních vrtů s výměníky tepla a pro opačný děj - ukládání tepla z těchto vrtů zpět do zemského polomasivu. Je popsáno realizované zařízení na ČVUT, fakultě strojní, které obě tyto funkce umožňuje.
Klíčová slova: tepelné čerpadlo, sluneční energie, zemský polomasiv, akumulace tepla, svislé vrty, výměníky tepla
NORMY
MUDr. Ariana LAJČÍKOVÁ, CSc.
Nové technické normy
ZAJÍMAVÉ PROJEKTY
POŘÍZEK, Prof. Ing. Karel HEMZAL, CSc.
Simulace automatického řízení větrání automobilového tunelu
Článek se zabývá stručným popisem větrání automobilového tunelu Mrázovka v Praze a sestavením simulace provozního větrání. Bez detailního rozboru výpočtového algoritmu, uvádí důležité výsledky simulace a upozorňuje na význam sestavení optimalizačních a simulačních algoritmů pro posouzení hospodárnosti provozního systému a pro zpřesnění návrhu větrání tunelů. Uvedeny jsou výsledky počítačové simulace aerodynamiky navrženého podélného větrání, které má zamezit úniku škodlivin portály. Výsledky jsou využitelné při sestavování algoritmů řízení větracího systému s plynule regulovatelnými ventilátory ve třech strojovnách a proudovými ventilátory s podpůrným nebo brzdicím účinkem na proudění vzduchu v tunelovém tělese. Výpočet byl sestaven v programu Microsoft Excel s podporou Visual Basic.
Klíčová slova: větrání, tunely, proudové ventilátory, opacita, regulace
Ing. Bořivoj ŠOUREK a kol.
Komplex nízkoenergetických rodinných domků
Projekt zahrnuje 23 řadových rodinných domků vytápěných centrálně kotlem na biomasu. Každý dům má na jižní fasádě zimní zahradu s integrovaným kolektorem SOLARGLAS 1 v šikmé části zasklení. Tento kolektor eliminuje tepelnou zátěž osluněním, umožňuje přípravu TUV a zajišťuje příjemné osvětlení interiéru.
Klíčová slova: solární kolektor, Fresnelova čočka, akumulace tepla, rekuperace tepla
Z PRAXE PRO PRAXI
Ing. Vladimír POLEDNA
Zkušenosti s výstavbou obchodních center
HYGIENA
MUDr. Ariana LAJČÍKOVÁ, CSc.
Vůně, parfémy, osobní hygiena a pohoda prostředí
Článek informuje o používání parfémů v historii lidstva. Dříve nahrazovaly vonné látky osobní hygienu a maskovaly nepříjemné pachy, používaly se při církevních obřadech a k léčbě nemocí. Dnes jsou příjemné vůně doplňkem hygienických opatření a faktorem pohody prostředí.
Klíčová slova: vůně, parfém, hygiena, pohoda prostředí
ČERMÁKOVÁ
Emise nízkofrekvenčního elektromagnetického pole od klimatizačního zařízení typu VRV
V příspěvku je studována emise nízkofrekvenčního elektromagnetického pole (ELF ELM F) od nástěnného klimatizačního zařízení typu VRV firmy Hitachi. Je změřená velikost emise ELF ELM F stropních klimatizačních jednotek firem Heizbösch, Carrier, Toshiba a KVKA 315MTW. Úroveň emise je porovnána s referenčními hodnotami ELF ELM F uváděnými v nařízení vlády č. 480/2000. Magnetometrem EFA 300 byla detekována podlimitní hodnota emise nízkofrekvenčního elektromagnetického pole a to jak velikosti magnetické indukce tak i velikosti intenzity elektrického pole.
Klíčová slova: klimatizace, VRV systém, elektrické podlahové vytápění, legislativa, nízkofrekvenční elektromagnetické pole, magnetometr
FIREMNÍ INFORMACE
Pragoclima
Super Multi - Plus
Buderus
Nový kompaktní nástěnný průtokový kotel Logamax Delta
Siemens Building Technologies
Magnetické ventily - řešení pro nejnáročnější aplikace
VTS Clima
Ekonomický ohřev vzduchu
Korado
Povrchová úprava otopných těles a norma DIN 55 900
Sanitec
Úspory vody s využitím záchodové mísy s nízkopoloženou nádržkou s dvojitým splachováním
Belimo
VAV-Control umožňuje energetiky úsporné řešení pohody prostředí
ZPRÁVY
PŘÍLOHA
Zpravodaj Společnosti pro techniku prostředí č. 3