Vytápění větrání instalace
Ročníky: 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000
KLIMATIZACE
HEMZAL
Hospodárnost cirkulace vzduchu při klimatizaci
Centrální klimatizační zařízení, která odvádějí tepelné zisky jen vzduchem, se často navrhují s částečnou cirkulací zpětného vzduchu. Příspěvek vyvrací představu, že se tím dosahuje zpětného získávání tepla a na příkladu dokládá, že cirkulace je energeticky náročnější než úprava jen větracího vzduchu. Připomíná, že o velikosti cirkulace za letního extrému rozhoduje maximálně přípustné podchlazení distribuovaného vzduchu, limitované dimenzováním vyústek. V druhé části příspěvku jsou porovnány účinnosti způsobů zavedení zpětného vzduchu u rotačních regeneračních výměníků před a za výměník.
PETRÁK
Modelování klimatických dat
V řadě případů se při modelování technologických procesů nelze spokojit s průměrnými denními teplotami venkovního vzduchu, ale jsou nutné teploty hodinové. Nejsou-li k dispozici, nabízí článek dvě metody jejich odvození z publikovaných údajů.
KOVERDYNSKÝ
Protipožární izolace vzduchovodů
Článek se věnuje technickým a normativním podmínkám protipožárních izolací vzduchovodů, které jsou v praxi, bohužel, málo známé a zažité. Přehledně a srozumitelně seznamuje s principy a zásadami této problematiky a zabývá se i důležitými konstrukčními detaily. Správně jsou akcentována některá kritická místa systémů protipožárních izolací vzduchovodů a jejich montáží.
ZMRHAL
Porovnání spotřeby energie vodních klimatizačních systémů
Autor porovnává dva vodní klimatizační systémy s chladicími stropy a s ventilátorovými konvektory (fan-coil) z hlediska spotřeby energie. Na základě jednoduchého simulačního modelu byla stanovena spotřeba energie pro oba systémy. Z výsledků analýz vyplývá vhodnost použití chladicích stropů, které jsou energeticky výhodnější.
PROVOZ
POLEDNA
Technika prostředí v administrativní budově Hagibor (RFE-FL)
NORMY
LAJČÍKOVÁ
Nové technické normy
PLOS
Technické normy (ČSN EN) a jejich aplikace v právním předpisu a ve správních rozhodnutích (2. část). Požadavky na konstrukce a výrobky. Normy pro navrhování stavebních konstrukcí a objektů
HYGIENA
HYGIENA
Pasivní kouření
Pasivní kouření prokazatelně způsobuje nemoci a předčasná úmrtí. Nekuřácké veřejné prostory by proto měly být samozřejmostí. Taková legislativa je prospěšná jak pro zdravotní pojišťovny, tak pro pohostinský průmysl. Prodělají na ní jen výrobci cigaret.
WALDMAN, LAJČÍKOVÁ, PEKÁREK, VRBÍK
Vyjádření Státního zdravotního ústavu Praha k zdravotním aspektům svícení úspornými zářivkami v bytech
Autoři článku na základě měření odmítají obavy z používání úsporných zářivek v bytech. Z hlediska UV záření, elektromagnetického pole i výskytu rtuti v úsporných žárovkách nejsou úsporné zářivky používané v bytech zdravotním rizikem.
LAJČÍKOVÁ
Radonový program - co to je a proč nás stále zajímá
Je podána informace o Radonovém programu, jehož třetí dekáda letošním rokem začíná. Informační kampaň si klade za cíl podnítit zájem vlastníků soukromých budov v oblastech zvýšeného rizika o ozdravná opatření.
TEORIE
KOPECKÝ
Genetické algoritmy a jejich možné použití k optimalizaci budov
Výpočtové modely jsou velmi důležité při navrhování budov. Podporují naše rozhodnutí a umožňují optimalizaci řešení. Optimalizační algoritmy na druhou stranu nejsou běžnou součástí softwarových nástrojů. Příspěvek se zabývá využitím genetických algoritmů (GA) pro optimalizaci energetického chování budov. Na třech příkladech je ukázáno využití vyvinutého GA k optimalizaci jednoduché budovy.
FIREMNÍ INFORMACE
ŠVORČÍK
Bosch Termotechnika: Co nabízí Zelená úsporám pro bytové domy
ČAPKOVÁ
Hala Rondo - rekonstrukce vzduchotechniky
KS Klima
Kombinovaná filtrace prachových částic a zápachů KS AFP - AZ DUO
ZPRÁVY
PŘÍLOHY
Zpravodaj Společnosti pro techniku prostředí č. 2/2010