Vytápění větrání instalace
Ročníky: 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000
VYTÁPĚNÍ
PTÁKOVÁ
Otopné období 2006/07 v Praze z hlediska klimatických veličin
Článek informuje o průběhu a charakteru otopné sezóny 2006/07 v Praze. Z naměřených klimatických prvků v observatoři Praha-Karlov jsou stanoveny hodnoty veličin nezbytných pro výpočet potřeby tepla pro vytápění podle denostupňové metody pro uvedenou sezónu a je vyhodnocena její energetická náročnost v porovnání s předchozím otopným obdobím a s padesátiletými normály. Další vybrané údaje dokreslují klimatické podmínky v Praze a rekapitulují ráz počasí během tohoto období v celé České republice.
BAŠTA
Hydraulické chování regulačních ventilů s P regulátorem
Článek se zabývá hydraulickým chováním regulačních ventilů otopných těles osazených P regulátorem v potrubní síti. Upozorňuje na změny a určitá specifika vycházející z osazení P regulátoru a z požadavku na zachování regulační schopnosti ventilu.
Z PRAXE PRO PRAXI
KRUPANSKÝ
Role Facility managementu v dnešní firmě. Strategie podniku
V článku jsou uvedeny základní atributy nového způsobu provozování technických zařízení budov, který je součástí metodiky Facility Managementu. Důraz je kladen na důvody a znaky uplatňování charakteristických procesů a jejich obsah při obchodním pojetí této činnosti.
HYGIENA
HEMZAL
Operativní teplota v hodnocení tepelné rovnováhy člověka
Operativní teplota k hodnocení podmínek, které vytvářejí parametry prostředí pro odvod tepelné produkce člověka, zahrnuje jen tři veličiny: teplotu vzduchu, střední radiační teplotu a rychlost proudění vzduchu. Otázkou je, zda člověku vyhovuje libovolná kombinace těchto parametrů. Odpověď přináší analytické řešení Fangerova modelu PMV-PPD. V článku je sestaven výpočet do procesoru MS Excel a použit k řešení vytypovaných úkolů. Algoritmus a postup výpočtu může být využit projektanty, nebo posuzovateli zařízení.
KLÁNOVÁ, LAJČÍKOVÁ
Výskyt stafylokoků v ovzduší
Stafylokoky jsou celosvětově nejrozšířenější bakterie, které se přenášejí vzduchem. V různých prostorách (stanice metra, nemocnice, kanceláře, domácnosti) a ve venkovním prostředí jsme sledovali koncentraci stafylokoků v ovzduší s cílem zjistit, jak je koncentrace stafylokoků v ovzduší ovlivněna větráním. Nejvíce stafylokoků bylo zjištěno v ovzduší čekáren pacientů, dále následovaly pokoje pacientů v nemocnicích, prostory ve stanicích metra, domácnosti a kanceláře. Nejnižší koncentrace stafylokoků byly zjištěny ve venkovním ovzduší. Koncentrace stafylokoků v ovzduší závisely na počtu osob v místnostech a nebyly ovlivněny rychlostí proudění vzduchu a použitím VZT. Z hlediska výskytu stafylokoků v ovzduší považujeme větrání okny za významné hygienické opatření.
LAJČÍKOVÁ
Ochranné nápoje
Je předložena informace o přípravě nového vládního nařízení, jehož součástí je kapitola o ochranných nápojích. Je vysvětlen nový přístup k jejich poskytování při práci. Autorka seznamuje čtenáře s dělením vod podle množství rozpuštěných pevných látek a nabízí přehled dostupných vod a jejich celkové mineralizace.
HEJMA
Ještě několik poznámek ke kouření i pasivnímu
NORMY
LAJČÍKOVÁ
Nové technické normy
PROVOZ
ADAMOVSKÝ
Ekonomická náročnost provozu teplovzdušného vytápění
Článek si klade za cíl porovnat ekonomickou náročnost provozu teplovzdušného vytápění bazénové haly. Pro porovnání se základní variantou vycházející ze skutečného stavu jsou použity úpravy systému v podobě vyšší účinnosti rekuperace, změny objemového průtoku a teploty přiváděného vzduchu.
TEORIE
ŠIKULA
Matematické modelování proudění vzduchu v oblasti OT
Článek matematickými metodami dokládá zbytečnost instalování Al folie na stěnu za otopné těleso. Při tom vychází z teoretických hodnot emisivity folie, která platí velmi omezenou dobu, po které dochází k výraznému snížení emisivity. Vyhodnocení otopného tělesa s bočnicemi se týká pouze článkových těles, desková tělesa jsou automaticky bočnicemi vybavena.
VÁVRA
Navrhování velkoplošných sálavých systémů a zkušenosti z provozu 39
Z provozu několika velkoplošných systémů nainstalovaných v České republice a ze zkušeností provozních techniků vyplývá několik zásad a doporučení pro navrhování a provozování výše uvedených systémů.
NESVADBOVÁ
Akumulace tepla ve vyrovnávacím zásobníku
Článek se zabývá akumulací tepla ve vodním zásobníku, jehož zdrojem tepla je tepelné čerpadlo. Je popsána také stratifikace teploty teplonosné látky v akumulátoru a modely, které lze použít k řešení této problematiky.
PROJEKTOVÁNÍ- VĚTRÁNÍ
DOLEŽÍLKOVÁ
Problematika bytového větrání
Článek shrnuje hlavní legislativní a normativní předpisy související s bytovým větráním v ČR. Autoři správně konstatují, že pro větrání bytů nejsou v naší zemi jednoznačná pravidla. K vyjádření účinku větrání na koncentrace oxidu uhličitého (produkovaného osobami) v bytě, použili autoři program Contam 2.4. Na příkladu dvoupokojového bytu jsou výpočtem v tomto programu stanoveny očekávané hodnoty koncentrace oxidu uhličitého pro různé varianty větrání a pro různou obsazenost bytu osobami v průběhu 24 hodinového simulovaného provozu bytu. V závěru článku je uveden návrh průtoků vzduchu pro několik provozních režimů hybridního větrání bytu, včetně představy o možnostech regulace výkonu větrání.
FIREMNÍ INFORMACE
TUREK, JANKA Radotín a.s.
LENNOX NEOSYSTM - hledání nových směrů
HEMZAL
Nový systém klimatizace Daikin
ZPRÁVY
6. ročník soutěže o cenu prof. Pulkrábka
PŘÍLOHY
Obsah 16. ročníku VVI (2007)
Zpravodaj Společnosti pro techniku prostředí č. 1/2008