Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vytápění větrání instalace

logo časopisu VVI - odborný časopis Společnosti pro techniku prostředí určený především pro projektování a studium.
Ročníky:  2021  2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002  2001  2000 

Obsah čísla 1/2005 (únor 2005)
Datum: 7.2.2005
obrázek titulky
VYTÁPĚNÍ

PTÁKOVÁ
Otopné období 2003/04 v Praze z hlediska klimatických veličin
Článek informuje o průběhu a charakteru otopné sezóny 2003/04 v Praze. Z naměřených klimatických prvků v observatoři Praha-Karlov jsou stanoveny hodnoty veličin nezbytných pro výpočet potřeby tepla pro vytápění denostupňovou metodou pro uvedenou sezónu a je vyhodnocena její energetická náročnost v porovnání s předchozím otopným obdobím a s padesátiletými normály. Další vybrané údaje dokreslují klimatické podmínky v Praze a nastiňují i ráz počasí během tohoto období v celé České republice.
Klíčová slova: vytápění, otopné období, klimatické údaje, denostupně, výpočet potřeby tepla

BOLDIŠ, PETRÁŠ, MATIAŠOVSKÝ, KĽUČÁR
Experimentálne overenie prevádzky nového typu elektrického sálavého panela
V súčasnosti sa na trhu v oblasti elektrického sálavého vykurovania nachádza niekoľko typov sálavých panelov. Predmetom tohto odborného článku je prezentácia experimentálneho merania prevádzky elektrického sálavého panela vyrobeného z dielektrickej dosky hrúbky 2 mm. Cieľom experimentálneho merania bolo stanoviť týchto 5 fyzikálnych parametrov: závislosť teploty na napätí, charakteristická vlnová dĺžka, emisivita povrchu (zistenie koeficientu emisivity), sálavý výkon v závislosti na napätí a prúdových charakteristikách, pomer sálania a konvekcie. Vzhľadom k rozsiahlosti výsledkov experimentálneho merania, prezentujeme len výsledky zamerané na zistenie koeficientu emisivity ako aj určenie sálavého výkonu v závislosti na napätí a prúdových charakteristikách. [9]
Klíčová slova: elektrický sálavý panel, experimentálne meranie, koeficient emisivity


PROJEKTOVÁNÍ

TREPKA
Projektování vzduchotechniky ve zdravotnictví
Předložený článek přibližuje čtenáři složitou problematiku projektování vzduchotechniky ve zdravotnictví. Projektant nemá v České republice k dispozici odpovídající legislativu, v existujících právních dokumentech jsou požadavky definovány nedostatečně a někdy i protichůdně. Autor shrnul problémy, které musí projektant řešit a upozornil na rizika, která jsou s projektováním vzduchotechniky ve zdravotnictví spojena. Sdělení je úvodem k sérii článků na dané téma.
Klíčová slova: projektování, vzduchotechnika, zdravotnictví

PFAFFEROTT, HERKEL, SEEBERGER
Chlazení vzduchem a bez klimatizačního zařízení


CHLAZENÍ

HEMZAL
Nový chladič vody firmy Carrier AquaSnap Puron
Náhrada chladiv - označující kódy ASHRAE


HYGIENA

WARGOCKI
Vysoká kvalita vnitřního vzduchu zvyšuje produktivitu a zajišťuje ekonomické přínosy
Nedávné experimenty v laboratoři a ve skutečném prostředí ukazují, že zlepšení kvality vnitřního vzduchu zlepšuje výkon práce v kanceláři a tím produktivitu na pracovišti. Při laboratorních studiích vykonávali najatí pracovníci kancelářské práce v místnostech, v nichž byla kvalita vzduchu zlepšena snížením zátěže znečištěním a zvýšením množství přiváděného venkovního vzduchu. Při každém snížení počtu nespokojených s kvalitou vzduchu o 10 % bylo zaznamenáno zvýšení výkonu kancelářské práce o 1 %. Při studiích ve skutečném prostředí byla zaznamenávána doba hovoru operátorů v telefonních centrálách, v nichž byla kvalita vzduchu zlepšena zvýšením množství přiváděného venkovního vzduchu nebo nahrazením opotřebovaného prachového filtru novým. Tyto zásahy zvýšily pracovní výkon o 5 až 10 %. Pro zjištění, zda zaznamenané přínosy ze zlepšeného výkonu pracovníků převyšují náklady potřebné pro zvýšení kvality, byly analyzovány náklady za celou dobu životnosti. Ačkoliv se ukázalo, že zvýšení kvality vzduchu si vyžádalo zvýšení nákladů na energii a údržbu, pořizovacích nákladů vzduchotechnického systému a stavebních nákladů budovy, ukázalo se, že bylo efektivní vzhledem k vynaloženým nákladům: přínosy produktivity byly mnohonásobně vyšší než zvýšení nákladů, doby splacení byly < 2 roky a míry návratnosti byly několikrát vyšší než minimální úroková míra. Tyto výsledky jsou silným stimulem pro zajišťování vnitřního vzduchu v kvalitě, která je lepší než minimální úrovně požadované současnými normami.
Klíčová slova: větrání, zdroje vnitřního znečištění, kvalita vnitřního vzduchu, produktivita, analýza nákladů za dobu životnosti

GRUNTORÁD
Radon a zdraví


NORMY

LAJČÍKOVÁ
Nové technické normy

100 let observatoře na Milešovce


ÚSPORY ENERGIE VE STARŠÍCH STAVBÁCH

GERTIS
Diskutabilní solární technika


TEORIE

BARÁNKOVÁ
Měření intenzity větrání metodou značkovacího plynu CO2 (Část 1.)
Příspěvek pojednává o problematice větrání v domovech a metodice měření intenzity větrání v přirozeně větraných budovách. Pozornost je zaměřena na možnosti využití oxidu uhličitého produkovaného lidmi jako levného značkovacího plynu. V tomto článku je uvedena první část studie, zabývající se počáteční analýzou a distribucí CO2 produkovaného lidmi v místnosti bez použití míšení ventilátory.
Klíčová slova: měřicí metoda, větrání, oxid uhličitý, značkovací plyn, distribuce CO<sub>2</sub>

NESVADBOVÁ
Dynamika vytápěcích systémů
V článku jsou uvedeny obecné vlastnosti, jež ovlivňují dynamiku vytápěcích systémů. Jsou zde popsány používané metody řešení a hodnocení tepelné dynamiky ve světě.
Klíčová slova: vytápění, tepelné čerpadlo, tepelná setrvačnost


Z PRAXE PRO PRAXI

ADÁMEK, FISCHER
Rekonstrukce vytápění zámku Kamenice nad Lipou
Článek popisuje rekonstrukci Zámku v Kamenici nad Lipou a to částečně stavební a vytápění. Zařízení je vybaveno střešní plynovou kotelnou, horním rozvodem a převážně jednotrubkovými horizontálními rozvody.
Klíčová slova: vytápění, jednotrubková otopná soustava, rekonstrukce

IKK Nürnberg

Kjótský protokol k Rámcové úmluvě OSN o změně klimatu


FIREMNÍ INFORMACE

HAJŠO: FLS 2000 - inteligentní systém přirozeného okenního větrání firmy Belimo

Elektrodesign: Praktické pokyny pro správnou instalaci malých axiálních ventilátorů (1. část)

BOHUSLAV: Výrobní a skladové haly, hypermarkety a jiné velké prostory kladou zcela specifické požadavky na klimatizační techniku

MOTÝL: Schneider Electric představuje otevřené řídicí systémy budov značky TAC

Janka Lennox: EcoAIR - klimatizační jednotka

VTS Clima: "Inteligentní" ohřívač

Morávek, P.: Zkušenosti s větráním kuchyní


3. ROČNÍK SOUTĚŽE


Redakční rada časopisu VVI se rozhodla vypsat v roce 2005 třetí ročník soutěže pro mladé autory. Cílem je vytvořit prostor pro seznámení širší technické veřejnosti s výzkumnými a vývojovými pracemi mladých techniků (např. v magisterském nebo v doktorandském studiu), nebo s jejich zkušenostmi z projekční a dodavatelské činnosti.


Cena prof. Pulkrábka
za nejlepší článek mladého autora v časopisu STP

Pravidla soutěže

  • Vyhodnocené budou články uveřejněné v časopisu VVI v ročníku 2005.
  • Do soutěže bude zařazen každý autor, který v kalendářním roce daného ročníku nepřesáhne 36 let věku.
  • U kolektivních článků bude hodnocen pouze hlavní autor. Pokud bude spoluautorů více, musí mít hlavní autor rozhodující podíl na článku. Spoluautoři mladší 36 let budou hodnoceni podílem na článku, stanoveném podle podílu na autorském honoráři.
  • Články se hodnotí podle pevných závazných kriterií:
    - odbornost - přínos pro obor
    - originalita - podíl kompilace a reprintu
    - literární zpracování - včetně srozumitelnosti pro čtenáře
    - grafické zpracování - obrázky, grafy, tabulky
    - podíl autora.
  • Články hodnotí soutěžní komise redakční rady spolu s recenzentem článku a vedoucím redaktorem.
  • Vyhodnocení soutěže a návrh pořadí předkládá vedoucí soutěžní komise redakční radě, která stanoví konečné pořadí.
  • Vyhodnocení soutěže bude uveřejněno v nejbližším čísle dalšího ročníku VVI.
  • Ocenění bude slavnostně vyhlášeno při vhodné příležitosti (konference, zasedání rady společnosti, zasedání redakční rady).
Ocenění
Autoři článků budou oceněni diplomem a finančně ve výši:
1. cena - 5.000 Kč
2. cena - 3.000 Kč
3. cena - 2.000 Kč

Redakční rada má právo neudělit některou z cen, sdružit více cen do jednoho pořadí, případně rozšířit finanční odměnu pro více autorů.

Redakční rada VVI

 
 
Reklama