Tepelná ochrana budov
Ročníky: 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006
Úvodník
PF 2011
Navrhování, teorie, průzkumy
Vladan Panovec, CSI Zlín
Vliv konstrukčního a tvarového řešení bytových domů na splnění energetických kritérií, používaných v dotačních programech
Cílem článku je ukázat, jak ovlivňuje konstrukční a tvarové řešení bytového domu průměrný součinitel prostupu tepla, měrnou potřebu tepla na vytápění a velikost její úspory po realizaci standardních stavebních opatření. Znalost těchto souvislostí může usnadnit projektantům a investorům rozhodnutí, která z možných opatření je vhodné navrhnout a realizovat ve vazbě na splnění podmínek některých dotačních programů. Většinu závěrů lze potom zobecnit i na rodinné domy, příp. na jiné typy budov (např. administrativní, školní apod.).
Ondřej Hec, Ateliér DEK, Praha
Vliv geometrie budovy na splnění pasivního energetického standardu
Cílem článku je ověřit vliv geometrie budovy na kvalitu obalových konstrukcí, potřebnou pro splnění pasivního energetického standardu. Je známé, že poměr ochlazovaných ploch k objemu stavby je závislý na její velikosti. Čím větší je stavba, tím příznivější je poměr ochlazované plochy k objemu. Jak významný je tento vliv? Výpočtové porovnání bylo provedeno na skutečných budovách pro bydlení, které byly v průběhu posledního roku hodnoceny z hlediska splnění pasivního energetického standardu.
Vladimír Valenta, nezávislý konzultant
Vliv zateplení staveb na vytápěcí soustavu, nové provozní stavy a topné křivky
V současnosti se u řady stávajících bytových staveb provádí zvyšování tepelných odporů obvodového pláště neboli zateplování staveb. Cílem je snížit tepelné ztráty staveb, a tím i energetickou náročnost na vytápění staveb. V příspěvku jsou uvedeny vlivy zateplení na vytápěcí soustavy budov, zejména na jejich centrální regulaci. Doporučené úpravy vytápěcích soustav mohou zajistit další snížení spotřeby tepla na vytápění, i když jsou soustavy vybaveny lokální regulací termostatickými radiátorovými ventily (TRV). Nejprve bude stanoveno poměrné snížení tepelných ztrát a odvozeny snížené topné křivky, vše doplněno příkladem. Nové provozní stavy lze zajistit zařízením s proměnným směšovacím poměrem nebo zařízením s pevným směšovacím poměrem.
Jakub Vrána, VUT v Brně, Fakulta stavební
Potřeba vody a tepla pro přípravu teplé vody
Pro stanovení energetické náročnosti budov je nutná potřeba teplé vody a teplo pro její přípravu. Hodnoty denní potřeby uvedené v TNI 73 0302:2009 slouží pro hodnocení solárních tepelných soustav a údaje z ČSN 06 0320:2006 nelze pro ENB použít. Článek popisuje správnou metodu výpočtu.
Právo, technické předpisy, normy a doporučení
Pavel Jirásek, MPO ČR, Jaroslav Maroušek, SEVEn, o. p. s., Petr Bohuslávek, TZB-info
Implementace směrnice o energetické náročnosti budov 2010/31/EU a novela vyhlášky č. 148/2007 Sb.
V květnu byla schválena směrnice 2010/31/EU o energetické náročnosti budov - tzv. EPBD II nebo EPBD Recast. Členské země Unie jsou povinny nové požadavky implementovat do svých národních předpisů. Implementací směrnice 2010/31/EU se zabývalo několik konferencí na veletrhu Aqua-therm 2010. V následujícím článku nabízíme nejdůležitější fakta z přednesených prezentací konference EEBW.
Materiály a výrobky pro stavby
František Vörös, reprezentant PlasticsEurope ČR při SCHP ČR
Polyvinylchlorid (PVC) pro udržitelné budovy
Novelizace evropských předpisů zahrnujících použití PVC a jeho příměsí s ohledem na ochranu životního prostředí. Historie výroby PVC, jeho druhy, použití a spotřeba v jednotlivých druzích výrobků v EU. Aktivity asociace PlasticsEurope v oblasti environmentálních dopadů technologie výroby a používání PVC. Aktivity v oblasti skládkování a recyklace PVC. Dobrovolné iniciativy VINYL 2010, zaměřené na partnerství pro udržitelný rozvoj. Rozpory mezi politicky motivovanou novelou RoHS (Nařízení k omezení nebezpečných látek) v elektrických a elektronických výrobcích a nařízením REACH (Nařízení o registraci, hodnocení, autorizaci a omezování chemikálií). Novela RoHS vede k významnému zvyšování výrobních nákladů a snížení konkurenceschopnosti vůči výrobkům mimo EU.
Karel Sedláček
Skelná izolace ISOVER MULTIMAX 30
Kvalita vnitřního prostředí budov
Aleš Froňka, Ladislav Moučka, Státní ústav radiační ochrany Praha
Analýza netěsností obvodového pláště budov v rámci realizace komplexní radonové diagnostiky staveb
V článku jsou prezentovány základní principy a metody radonové diagnostiky zaměřené na identifikaci a kvantifikaci přísunových cest radonu. Zvláštní pozornost je věnována aplikaci měřicí techniky blower společně s dalšími specifickými měřicími postupy. Podrobná diskuze bude věnována novému typu přísunové cesty radonu do vnitřního prostředí budov.
Energetické úspory, ekonomika, efektivnost
Milan Cikánek, nezávislý konzultant ČKAIT
Inflace a ceny energie začátkem roku 2011
Vliv podpory obnovitelných zdrojů energie na ceny elektřiny a finanční situaci obyvatel i podniků. Právní zásahy v oblasti podpor. Vývoj cen elektřiny v minulých letech a na předpokládaná opatření na snížení spotřeby.
Vzdělávání - konference - recenze
Manuál energeticky úsporné architektury
16. medzinárodná konferencia TEPELNÁ OCHRANA BUDOV 2011
Zhodnocení konference Dřevostavby v praxi 4
Pasivní domy - úsporné a ekologické bydlení budoucnosti
Pavel Zemene, Sdružení EPS ČR
1. mezinárodní ETICS Forum
Milan Machatka, STOMIX, spol. s r. o.
Zateplování stěn stávajících bytových objektů - způsob využití potenciálu úspor energie
Libor Urbášek, Saint-Gobain Isover CZ, s. r. o.
Investice do zateplování se vyplatí
Informační servis
Soutěže a ocenění
Výstavy a veletrhy v ČR a SR v 1. pololetí 2011
Zahraniční veletrhy a výstavy v 1. pololetí 2011
Výběr ze zahraničí
Informace ČKAIT
Semináře IC ČKAIT
Informace CZB
Členská schůze CZB ČR, o. s.
Informace Sdružení EPS
Na výměně zkušeností v Berlíně