Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

BIM - Informační model budovy

BIM

BIM je zkratka anglického termínu Building Information Modeling nebo také Building Information Management. Do češtiny jej překládáme nejčastěji jako Informační model budovy. Na základě této definice by bylo možné si představit, že se jedná pouze o digitální model budovy ve 3D, který zahrnuje geometrický model budovy a negrafické informace k budově a jejím částem. S těmito třemi čistě prostorovými dimenzemi si ale při popisu BIM nevystačíme.

Informační model budovy může zahrnovat veškeré fáze budovy, od fáze definice investičního záměru, přes fázi projekční přípravy, fázi výstavby, fázi samotného užívání budovy, fázi případné změny dokončené budovy až po fázi demolice budovy. Čas se často označuje za tzv. čtvrtý rozměr modelu - 4D. Někdy jsou připojovány i další dimenze, jako cena (5D model), udržitelnost (6D model) atd.

Do procesu BIM v ideálním případě vstupují všechny zainteresované strany. V projekční fázi to jsou investor, architekt, projektant, oboroví specialisté (statik, rozpočtář, akustik, tepelný technik, energetik atd.), v dalších fázích se připojí zhotovitel, uživatel budovy, správce budovy atd. Je zřejmé, že pokud mají všechny tyto skupiny osob účinně spolupracovat na jednom projektu, je nutné dodržovat určitá pravidla spolupráce. Velmi důležité je sdílení informací. V souvislosti se sdílením informací v BIM mluvíme o tzv. společném datovém prostředí (anglicky Common Data Environment, zkr. CDE).


Mohlo by vás zajímat


29.11.2024Vlastimil Růžička, redakce
Aktualizace Koncepce zavádění metody BIM v České republice byla schválena v polovině roku. Hlavním důvodem rozšíření konceptu BIM na informační modelování staveb a oblast managementu informací o stavbách, včetně souvislostí a vazeb v rámci vystavěného prostředí, je proces digitalizace, levnější realizace staveb, jejich efektivnější provoz, zvýšení kvality a přístup k přesným a úplným informacím o stavbách.
26.11.2024redakce
TZB-info doporučuje Podzimní pravidelné školení poběží v termínu 13.–15. + 20.–21. října 2025. Intenzivní 5denní (3+2 dny) vzdělávací seminář je zaměřen na technické, ekonomické a energetické aspekty správy nemovitostí. Účastníci obdrží Certifikát managera správy a provozu nemovitostí, který vydává TZB-info.
17.11.2024redakce dle tiskové zprávy MPO ČR
Vláda schválila návrh zákona pro digitalizaci a efektivnější výstavbu a správu staveb v kontextu vystavěného prostředí. Díky BIM budou projekty lépe připraveny, optimalizují se náklady, doba přípravy i realizace. Řeší se úprava norem pro dřevostavby, požární bezpečnost zateplení a elektroinstalace.
6.11.2024Wienerberger s.r.o.
Už 14. listopadu proběhne druhé Wienerberger fórum roku 2024, které se bude konat od 9 do 12 hodin ve virtuálním prostoru World of Wienerberger. Zájemce čeká bohatý online program vedený experty z oblasti stavebnictví a architektury. Hlavními tématy budou legislativní změny v oboru, kontrola hrubé stavby a přijde řada i na první Český soběstačný dům postavený z produktů Wienerberger. Nebudou chybět externí hosté a zajímavé virtuální vizualizace.
20.9.2024Armacell Poland Sp. z o.o.
Společnost Armacell připravila nástroje na podporu návrhu technické izolace v programu Revit - objekty BIM uložené ve formátu RVT a IFC a zásuvný modul pro automatické přidávání předkonfigurované izolace.
29.8.2024Vlastimil Růžička, redakce
Veřejný ochránce práv v minulých letech kritizoval fakt, že do českého právního řádu nebyla řádně transponována směrnice 2002/49/ES o hodnocení a řízení hluku, která si klade za cíl definovat společný přístup států Evropské unie k prevenci a omezení škodlivých či obtěžujících účinků hluku ve venkovním prostředí. Kritizovány byly i další nedostatky. Jak vypadá situace v současné době a jaké jsou nyní možnosti měření hluku?
21.8.2024Hilti ČR spol. s r.o.
Výběr správných produktů a řešení pro protipožární aplikace pro TZB instalace je pro mnoho profesionálů a dodavatelů těžkopádný proces. Zejména architekti, projektanti a inženýři často zjišťují, že tento úkol trvá déle, než je běžně dostupný čas. Není snadné prostudovat všechny schvalovací dokumenty, abyste specifikovali správné řešení a poskytli návod, které produkty použít v jaké kombinaci a jak je správně nainstalovat. Nový Hilti ETA Selektor požárních ucpávek nyní poskytuje skvělé řešení výše uvedených výzev, kde pomáhá výrazně snížit čas a náklady. Není to jen výběr produktu: je to řešení, které je o krok napřed. Realizátoři a projektanti mohou definovat konkrétní způsob těsnění kabelů nebo potrubí pro projekt a software dynamicky navrhuje schválená řešení pro stěny nebo stropy s požární odolností. Nový Hilti ETA Selektor je navíc vybaven projektovým panelem, který přehledně zobrazuje všechna vybraná řešení.
19.7.2024Vlastimil Růžička, redakce
Portál stavebníka má umožnit digitální sledování celého procesu stavebních řízení včetně aktuálních odpovědí dotčených orgánů a následného vyrozumění. Testoval se během května a června, ostrý start vypukl 1. července, společně s oficiální platností nového stavebního zákona pro běžné stavby. Jaké jsou první poznatky?
11.6.2024DANFOSS, s. r. o.
Danfoss nabízí širokou škálu nástrojů pro projektanty a instalatéry, které usnadňují jejich práci a zvyšují efektivitu. Jedním z těchto nástrojů je Danfoss BIM nástroj, který umožňuje projektantům snadno vyhledávat, vybírat a integrovat produkty Danfoss do jejich BIM projektů. Tento nástroj obsahuje rozsáhlou knihovnu s parametry a technickými informacemi, které umožňují přesné a efektivní modelování a plánování HVAC systémů. Kromě toho je zde také Danfoss Installer app. Mobilní aplikace, která poskytuje přístup k technickým parametrům a dokumentaci k Danfoss produktům. Tyto nástroje jsou navrženy tak, aby poskytovaly uživatelům veškeré potřebné informace a usnadňovaly jejich práci v oblasti návrhu a instalace HVAC systémů.
13.5.2024Ing. Stanislav Bedřich
Recenzovaný V příspěvku jsou prezentovány poznatky z evropského projektu RECONMATIC, který nabízí kromě jiného i možnosti efektivního propojení různých přístupů s využitím informací v procesu BIM. Projekt má širší zaměření a představuje radikální změnu v řízení stavebně demoličních materiálů směrem ke stavební výrobě, která dosahuje vyšší cíle využití odpadů. Technologie, které se objevují v tomto projektu, představují pouze část témat, na něž se celý mezinárodní projekt zaměřuje.
1.5.2024redakce
Seznamte se s detaily digitálního stavebního řízení, které prezentoval Ing. arch. Klán, ředitel ředitel odboru digitalizace a informačních systémů MMR ČR, na dubnové konferenci Kroky k udržitelnému stavebnictví, kterou připravila redakce TZB-info.
9.2.2024Wavin Czechia s.r.o.
Společnost Wavin, přední světový poskytovatel plastových potrubních systémů pro obytné, kancelářské, komerční a průmyslové objekty, oznámila rozšíření své podpory pro projektanty a architekty. Nové iniciativy zahrnují inovativní nástroje, odborné školení a zvýšenou dostupnost odborných konzultací s cílem podpořit profesionály v oblasti infrastrukturního plánování. V loňském roce firma v České republice nabídla projektantům TZB i bezplatné zapůjčení licence pro softwarový nástroj Wavin TechCON, klíčový prvek pro efektivní plánování a design potrubních systémů.
26.1.2024Wavin Czechia s.r.o.
Vstřícnost ke svým partnerům a klientům se zdá být svatým grálem pro předního světového poskytovatele plastových potrubních systémů a dodavatele udržitelných řešení, z kterých je patrný velký respekt a úcta k vodě, k přírodním zdrojům a přírodě obecně. Svědčí o tom mimo jiné nabídka služeb, nástrojů a softwarů, kterou poskytuje bezplatně projektantům a architektům. Dle Pavla Seidla, technického poradce Wavin Czechia, jim tím chce nejenom usnadnit práci a často náročný přechod na BIM (Building Information Modeling), ale pochopitelně i prezentovat své produkty, které vznikají ve 40 výrobních závodech pětadvaceti evropských států.
28.11.2023MANAG, a.s.
Stavební společnost MANAG a.s., jejíž historie sahá až do roku 1991, provádí kompletní dodávky bytových, občanských, průmyslových i ostatních pozemních staveb převážně na území České republiky. Za dobu svého působení získala firma MANAG a.s. bohaté zkušenosti s realizací stovek projektů a vybudovala si pověst spolehlivého partnera, který odvádí stoprocentní dílo k plné spokojenosti svých zákazníků.
23.11.2023HELUZ cihlářský průmysl a.s.
S rozvojem digitalizace v oboru stavebnictví došlo i ke změnám v rámcových vzdělávacích programech, kdy od podzimu roku 2022 nastala povinnost výuky metody BIM na všech středních školách stavebního zaměření. Trend digitalizace stavebnictví a výuku metody BIM dlouhodobě podporuje vzdělávací projekt stawebnice.online. Najdete zde základní informace o metodě BIM, výuková videa pro projektování v Archicadu a nově také IFC Čtečku Stawebnice.
21.11.2023Ing. Ondřej Vystavěl, Ing. Michal Kuruc, Ph.D., Ing. Alena Berková, Ing. Tomáš Volařík, Ph.D.
Recenzovaný Vyhotovení dokumentace památkově chráněných staveb v komplexní digitální podobě je důležitým krokem v procesu záchrany kulturního dědictví a umožňuje zachování co nejvíce informací o nemovitých kulturních památkách pro budoucí generace. Jednou z možností, jak k této problematice přistoupit, se jeví vyhotovení informačního modelu stavby nemovité kulturní památky. Vlastnímu modelování předchází sběr podkladových dat. Za tuto činnost by měl být v rámci procesu BIM zodpovědný geodet. V současné době se často jedná o geometrické zaměření daného objektu pomocí technologií laserového skenování s následným zpracováním do tzv. mračna bodů, které tvoří základní prostorový podklad pro tvorbu informačního modelu naskenovaného objektu. Standardem by mělo být připojení měření do závazného souřadnicového a výškového systému. Za účelem vizualizace výsledného informačního modelu pro širokou veřejnost se v současnosti stále více uplatňují nástroje herního vývojového prostředí. Uvedená problematika je v příspěvku popsána na případové studii vzniku informačního modelu památkově chráněného objektu Maxmiliánův dvůr v Kroměříži postavené v polovině 19. století olomouckým arcibiskupem Maxmiliánem Sommerau Beckem.
14.11.2023Ing. Petr Bohuslávek, redakce
Jak probíhá mobilní skenování budov laserovou technologií a jak z mračna bodů vznikne digitální dvojče stavby, a to navíc ve fotografické kvalitě. Unikátní technologie využívající 3D street view a pro budoucí využití již existujících digitálních dvojčat také umělou inteligenci byla tématem rozhovoru s Ladislavem Čapkem, zakladatelem společnosti Intellmaps.

Partner - BIM - Informační model budovy


Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


Reklama

NEJČTENĚJŠÍ


Partneři - Facility management


Reklama

VIDEA



 
 
Reklama