Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Mgr. Radomír Dohnal

Archiv článků autora:



9.1.2015
Mgr. Radomír Dohnal

Stavět ekologicky je prostě dobový trend a kladný vztah k životnímu prostředí je žádaný i u stavebních materiálů. Jenže zdaleka ne každý stavební materiál, který se honosí přízvisky „eko“ a „enviro“, na to má legitimní nárok.

24.11.2014
Mgr. Radomír Dohnal

Návrh atypického bydlení spojené s domácí kanceláří/pracovnou od japonského architekta Ryue Nishizawy. Budova, stísněná mezi dva obytné bloky a ústící do rušné ulice, nese navzdory jasnému minimalistickému pojetí hodnoty vnitřní plnosti. Na závěr nabízíme navíc komentář o využívání skla ve stavbách.

7.9.2014
Mgr. Radomír Dohnal

Britové svou velkou řeku prostě milují, ale její čistota se díky blízkosti moře, frekvenci říční a námořní dopravy a množství průmyslových závodů po i proti proudu řadí do těch nejnižších kvalitativních kategorií.

26.8.2014
Mgr. Radomír Dohnal

Kanadský Institut pro výzkum udržitelných materiálů Athena (ASMI) uveřejnil studii zaměřenou na životní cyklus a ekologické dopady užívaných stavebních materiálů, především portlandského cementu s vápencem, ve srovnání s klasickým portlandským cementem a jeho dalšími tradičními variantami.

9.8.2014
Mgr. Radomír Dohnal

Živelné rozrůstání měst, tzv. urban sprawl, jedna z forem procesu suburbanizace, je poměrně velkým problémem měst na západní polokouli. Zdánlivě rozumné a pochopitelné požadavky rezidentů na slušné bydlení v rodinných domech, nárok na malou předzahrádku, vlastní auto a určitý životní standard, přerostly poměrně záhy do podoby uniformní výstavby, která je dnes považována za „nežádoucí“.

Stonehenge
12.7.2014
Mgr. Radomír Dohnal

Třetí prázdninové sobotní zastavení je v Anglii. Zadání pro stavbu bylo skutečně nevšední: reprezentativní návštěvnické centrum kulturní a historické památky UNESCO s milionovou návštěvností za rok, ale ne „příliš okázalé nebo horizont narušující struktury“ a možnost demontáže celé budovy, pokud to bude nutné.

22.2.2014
Mgr. Radomír Dohnal

Ne nutně vše, co je ekologické, se může zdát být také užitečné, a popravdě to platí i naopak. Zelené střechy pak ale nutně představují fenomén, který stojí na rozhraní „ekologičnosti“ a „užitečnosti“ a přináší svému majiteli nemálo přímých, hospodářských výhod, jakož i dlouhodobých environmentálních benefitů.

1.2.2014
Mgr. Radomír Dohnal

Jen odtěžení kontaminovaných sedimentů z kanálu přijde na jeden milion dolarů, výsadba retenční zeleně na další milion a půl. Ekonomové z radnice ale spočítali, že tyto úpravy vodního režimu a nastartování samočisticích procesů ušetří v horizontu dvaceti let městu 2,5 miliardy z rozpočtu.

24.1.2014
Mgr. Radomír Dohnal

Brusel v roce 2012 vydal pokyn k zafinancování projektu, který měl vyhodnotit celkový potenciál slámy ve stavebnictví. Jedním z výstupů, které se nyní dostávají na trh, jsou i eko-panely z lisované slámy, EUROCELL.

21.10.2013
Mgr. Radomír Dohnal

S cílem dosáhnout uhlíkové neutrality administrativní budovy je navržena i recyklace odpadní vody z běžného provozu administrativního centra. Velká část procesu zpracování odpadní vody je umístěna na střeše.

10.8.2013
Mgr. Radomír Dohnal

Technika výpletů odpovídá tradičnímu principu na výplet rybářských košů a vrší, které se zužují od vrcholu až k základně. Patnáct inverzních kuželových pylonů slouží jako mechanická podpora, stejně tak jako podpůrná pavoučí síť vyrobená ze zesílených plastových vláken.

27.8.2012
Mgr. Radomír Dohnal

Chemické složení atmosférických srážek nad územím ČR jsou předmětem dlouhodobého sledování. V zásadě můžeme možné zdroje (bodové a plošné) znečištění rozdělit na ty vyvolané lidskou činností a zdroje přírodní, většinou související s eolickou činností, zvýšenou prašností nebo sopečnou aktivitou.

6.8.2012
Mgr. Radomír Dohnal

Ratingové hodnocení LEED dosud jednoznačně zvýhodňovalo certifikaci FSC (Forest Stewardship Council) nad ostatními, řekněme konkurenčními typy, národních a mezinárodních ceritifikací dřevní hmoty. Kritici FSC poukazují například na to, že v zásadě neexistuje jasně identifikovaný důvod pro vznik nějakého hodnotícího standardu.

Anna Centenary Library
4.8.2012
Mgr. Radomír Dohnal

Naše další prázdninové putování. Při stavbě knihovny bylo 60 % veškerých užitých stavebních materiálů z blízkého okolí. Orientace budovy je klíčová pro dostatek světla, ale zároveň omezuje přehřívání slunečními paprsky, sklo reguluje propustnost světla a tepla podle teploty v místnosti.

Convida Suape
21.7.2012
Mgr. Radomír Dohnal

Cestujeme s TZB-info - již třetí prázdninovou sobotu Vás zveme na něco zajímavého z oboru do zahraničí. Tentokrát se podíváme na rýsovací prkna i do 3D projekčních studií v dislokovaných kancelářích BM v Londýně, Lisabonu a Sao Paulu, kde se rodila originální představa ekologického města.

15.7.2012
Mgr. Radomír Dohnal

Letní Olympijské hry 2012 v Londýně po zásluze aspirují na post „nejekologičtějšího mezinárodního sportovního klání“ v historii OH. Jistě, že z hlediska přepravy osob z celého světa, jejich zásobování a ubytování, se uhlíková stopa celé akce právě nesnížila, ale o to důležitější je průlom v samotné přípravě a výstavbě jednotlivých sportovišť.

23.6.2012
Mgr. Radomír Dohnal

Letní olympijské hry se budou konat v Londýně od 27. července do 12. srpna 2012. Původní projekt největší „ekologické“ sportovní budovy, stadionu ve stradfordském Lane Marshgate, který bude hostit letošní Olympijské a Paralympijské hry, doznal za poslední léta značných změn.

12.5.2012
Mgr. Radomír Dohnal

Projekt metropolitního ozeleňování - reforestace, či přesněji vzniku nového lesa na platformě městské zástavby, to byl dosud nesplněný sen nadšenců z řad „zelených“ architektů, městských ekologů a krajinných inženýrů. Nyní máme důkaz, že se tento divoký sen může splnit.



 
 
Reklama