Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Ing. Miloš Lain, Ph.D.

Archiv článků autora:



20.6.2005
Ing. Michal Duška, Ph.D., prof. Ing. František Drkal, CSc., Ing. Miloš Lain, Ph.D.

Článek je zaměřen na stanovení tepelných zisků z vnitřního vybavení administrativních budov, jako jsou počítače, monitory, tiskárny, kopírky, faxy a skenery, které se významně podílejí na celkové tepelné zátěži pracovního prostředí.

16.5.2005
Ing. Miloš Lain, ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Pro moderní kancelářské budovy a často i obytné domy a průmyslové stavby se stále zvyšují požadavky na chlazení. Částečně lze tyto potřeby uspokojit pasivním chlazením, které zajišťuje architektonicky vhodně řešené budova. Další rostoucí nároky mohou pak vedle tradičního kompresorového chladicího cyklu zajistit i tzv. alternativní způsoby chlazení. Tento článek se zabývá především možnostmi adiabatického chlazení.

29.11.2004
Ing. Miloš Lain, Ing. Martin Barták, prof. Ing. František Drkal, CSc., doc. Dr. Ir. Jan L- M. Hensen

V modelu se uvažovaly citelné i latentní zisky od zvířat a návštěvníků. Infiltrace případně větrání čerstvým vzduchem byly podrobně analyzovány. Dále bylo nutné v modelu vystihnout rozložení hmot a tepelných kapacit. Z tohoto hlediska byly důležité vodní nádrže, jejichž vliv na akumulaci tepla byl uvažován.

12.11.2003
Ing. Miloš LAIN, ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Jak uvedl profesor Santamouris při své přednášce na Semináři NAS Enerbuild v Praze, je v Řecku měrná spotřeba domů na vytápění vyšší nežli ve Švédsku a naopak Ve Švédsku je vyšší měrná spotřeba budov pro chlazení. Tento zdánlivý paradox je důsledkem dlouhodobého architektonického přizpůsobování budov místním klimatickým podmínkám.

29.1.2003
Ing. Miloš Lain, Ústav techniky prostředí, Fakulta strojní ČVUT v Praze

Psát o využívání výpočetní techniky ve vzduchotechnice rozsáhlé články není úplně nutné. Proto považujeme za přínosné shrnutí základních informací a příslušných odkazů pro získání základního přehledu.

29.11.2001
Ing. Miloš Lain, Ústav techniky prostředí, Fakulta strojní, ČVUT v Praze

Dne 11.10.2001 proběhl v Praze zajímavý seminář s názvem "Počítač pro vzduchotechniky". O jeho úšpěšnosti svědčí především to, že se ho účastnilo celkem 99 zájemců. V článku najdete stručný obsah semináře a upozornění na vybrané zajímavé programy. Pro tvůrce softwaru je určen formulář, prostřednictvím kterého lze zařadit programy do katalogu softwaru.



 
 
Reklama