Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

doc. Ing. Michal Kriška, Ph.D.

Archiv článků autora:



21.8.2024
Ing. Ondřej Zedník, doc. Ing. Michal Kriška, Ph.D.

Recenzovaný Přírodní čistírny odpadních vod využívají jako hlavní čisticí stupeň systém filtračních polí. V současné době představuje nejvyužívanější typ filtrační pole s vertikálním směrem průtoku, které je tvořeno souvrstvím kameniv. Pro hlavní filtrační vrstvy vertikálních filtrů je nutné naplnit požadovanou hodnotu koeficientu nasycené hydraulické vodivosti. Příspěvek se věnuje stanovení hydraulické vodivosti recyklovaných vybraných stavebních materiálů a možnosti využití ve vodárenství.

Foto © adragan, stock.adobe.com
13.9.2023
Ing. Ondřej Zedník, doc. Ing. Michal Kriška, Ph.D.

Recenzovaný Zemědělské podniky, budované v 70. letech 20. století, často disponují z dnešního pohledu nevyhovující koncepcí hospodaření s odpadními vodami. Článek se zabývá koncepčním přístupem představeným na konkrétním zemědělském areálu – od výzkumně-poloprovozního měření až po návrh technického řešení. Pro čistění odpadních vod byl využit modelový vertikální filtr s integrovanou aerací. První výsledky testování ale vykazují nízké účinnosti jak pro CHSKCr (0–56 %), tak i pro N-NH4+ (0–23 %). Z tohoto důvodu je nutné přehodnotit původně uvažovanou koncepci řešení.

28.9.2020
Ing. Miroslava Pumprlová Němcová, Ing. Michal Kriška, Ph.D.

Recenzovaný Jednou z možných technologií pro čištění odpadních vod jsou kořenové čistírny, které využívají fyzikální, chemické a biologické procesy probíhající v půdě či mokřadech. Od počátku uvedení kořenových čistíren do provozu v České republice je stále diskutován problém jejich funkčnosti a čistící účinnosti.

26.5.2014
Ing. Michal Kriška, Ph.D., Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav vodního hospodářství krajiny

Základem dobře fungující vegetační čistírny je mechanické předčištění pro zadržení maxima plovoucích a usaditelných nerozpuštěných látek. Následuje filtrace s mokřadní vegetací pro odstranění organického znečištění, amoniakálního znečištění, fosforu, síry, těžkých kovů a dalších kontaminantů.

Vegetační kořenové čistírny
20.6.2013
Prof.Ing. Jan Šálek, CSc., Ing. Michal Kriška, PhD., Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav vodního hospodářství krajiny, Ing. Oldřich Pírek, Ing. Karel Plotěný, ASIO, spol. s r.o., Ing. Miloš Rozkošný, PhD., Výzkumný ústav vodohospodářský TGM, RNDr. Zdeňka Žáková, CSc., Biotes

Základním principem čištění vegetační kořenovou čistírnou je průtok odpadní vody substrátem, který je osázen mokřadní vegetací. Kořenová čistírna je vhodná zejména při přerušovaném provozu zdroje odpadních vod (rekreační objekty, chalupy, letní tábory), při kolísaní koncentrace a množství odpadních vod a při přítoku zředěných odpadních vod, např. z jednotné kanalizace.



 
 
Reklama