Oblast TZB nabízí široké pole uplatnění počítačových simulací, jak dokázaly přednášky na konferenci.
Newsletter
Přihlaste se k odběru newsletteru a my vám každý týden pošleme přehled toho nejlepšího z TZB-info!
více o newsletteru
TZB-info, redakce
Absolvent Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze se zaměřením na silnoproudé aplikace. Od roku 1990 vedoucí odborný redaktor působící v oboru vytápění, větrání, přípravy teplé vody atp. Autor řady odborných a mnoha populárně technických článků.
V rozhovoru pro TZB-info odpovídá ředitel společnosti Thermona, Jaroslav Fila, na otázky, jak společnost reaguje na vývoj na domácím i zahraničních trzích. Pro český trh nabízí moderní úsporné kondenzační plynové kotle včetně kaskád pro kotelny nebo elekrokotle. S ohledem na požadavek zvýšené účinnosti i snížených emisí NOx nabízí Thermona i vylepšené verze plynových kombi kotlů nekondenzačních určených pro instalace do společných komínů. Letos Thermona předpokládá navýšení prodejů o 18 %.
Instalace lokální větrací jednotky je jednou z možností, jak dodatečně vyřešit problém s nedostatečnou výměnou vydýchaného vzduchu za čerstvý. Pokud je instalace prováděna v dřevostavbě, je nutné věnovat zvláštní pozornost výběru místa a rovněž dodržet potřebu zábrany proti pronikání vodních par do konstrukce stěny. V článku je popsán konkrétní příklad dodatečné instalace s cílem poukázat na kritická místa postupu.
K hodnocení energetických systémů budov je nutné volit vhodnou metodu. Čím modernější budova s nižším podílem tepla pro vytápění a s vyšším podílem využití OZE, tím více je nutný přesnější výpočet s kratším časovým krokem, hodinovým až v řádu minut. Jedině tak lze výsledky teoretických výpočtů přiblížit skutečnosti a dosáhnout souladu mezi slibovanými a skutečně dosaženými úsporami energií.
Recenzovaný Se záměnou nekondenzačního plynového kotle za kondenzační je spojena nutnost řešit odvod kondenzátu z kotle do kanalizace. U kotlů zejména v domácnostech je jako jednoduché může jevit zavedení kondenzátu do splachovací nádržky klozetu. V článku jsou rozebrány provozní a hygienické souvislosti. Závěr je, že bez dodatečné instalace speciální armatury – potrubního oddělovače do přívodu pitné vody ke splachovací nádržce – jde o řešení odporující současným předpisům a nelze je doporučit.
Pod hlavičkou Českého plynárenského svazu od září 2018 startuje dlouhodobá kampaň, jejímž cílem je ukázat, že zemní plyn patří ke zdrojům energií s nejmenším negativním vlivem na životní prostředí, že je pro vytápění komfortní, bezpečný a s dlouhodobou perspektivou. Součástí kampaně je i podpora využití stlačené CNG formy a zkapalněné LNG formy zemního plynu v dopravě.
Recenzovaný Článek předkládá základy návrhu výměníku tepla v soustavách s nízkoteplotními zdroji tepla. Především jde o základní fyzikální vlastnosti různých konstrukcí výměníků tepla, od kterých se odvíjí volba pro konkrétní případ. Zahrnut je i vliv vlastností různých nízkotuhnoucích teplonosných kapalin na účinnost přenosu tepla výměníkem, protože vlastnosti těchto kapalin se od vlastností vody významně liší.
Přehled údajů o prodejích zdrojů tepla v některých státech EU dokumentuje razantní přesun ke kondenznační technice, a to jak u plynových kotlů, tak olejových. Klesají prodeje kotlů na biomasu, naopak roste zájem o tepelná čerpadla. Rovněž zájem o tepelnou solární techniku neroste, i když po doslova tragických propadech v letech, kdy skončily masivní dotace, již nejde o pokles tak rapidní.