Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

prof. Ing. Jiří Bašta, Ph.D.

Archiv článků autora:



21.10.2004
doc. Ing. Jiří Bašta, Ph.D.

Autor vysvětluje rozdíl mezi pojmy regulace a ovládání. Vyjmenovává základní odlišnosti a prezentuje je na příkladech.

9.12.2003
Ing. Jiří Bašta, Ph.D., ČVUT v Praze, FS, Ústav techniky prostředí

Přestože se pro vytápění energeticky úsporných a nízkoenergetických budov velmi často používá teplovzdušné vytápění pro jeho výhodné spojení s větráním, nelze ani u těchto budov zavrhovat správně navržené vytápění teplovodní.

25.11.2003
Ing. Jiří Bašta, Ph.D., Ing. Jiří Bečvář, ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Článek pojednává o vlivu zakrytí trubkových koupelnových těles suchou a vlhkou textilií na jejich tepelný výkon. Předkládá experimentálně zjištěné hodnoty změn tepelného výkonu a poskytuje tak projektantům vodítko při návrhu těchto otopných ploch.

25.9.2003
Ing. Jiří Bašta, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Jazyk byl dán člověku jako nástroj k dorozumění. Technici se však musí nejenom dorozumět, ale musí se i naprosto přesně chápat. K tomu účelu vznikla odborná terminologie, tak, aby se odborníci daného oboru poměrně snadno a přesně dorozuměli. Článek je dalším příspěvkem do diskuzního seriálu, který vychází společně u nás na portálu TZB-info a v časopisu Alternativní energie.

3.9.2003
Ing. Jiří Bašta, Ph.D., ČVUT-FS, Ústav techniky prostředí

Efektivní využití kondenzačních kotlů napojených přes termohydraulický rozdělovač (THR) je bez příslušných opatření nevhodné, neboť THR zvyšuje teplotu vratné vody proudící do kotle. Je tak třeba přistoupit jak k opatřením stran regulace, tak stran hydraulického připojení.

2.9.2003
Ing. Jiří Bašta, Ph.D., Ing. Antonín Chyba

Revizí a sloučením současných ČSN bude dosaženo nejen jejich plné návaznosti na zavedené ČSN EN řady 442, nýbrž i doplnění té problematiky, kterou ČSN EN vzhledem ke svému poslání neřeší.

1.11.2002
Ing. Jiří Bašta, Ph.D.

Příspěvek je první z řady rozšířených anotací odborných přednášek, které budou předneseny odborného doprovodného programu veletrhu Aqua-therm Prah a 2002. Autor v něm zcela originálním způsobem porovnává vliv otopných ploch (těles oproti podlahovým), na tepelnou pohodu v místnosti.

6.11.2001
Ing. Jiří Bašta, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Řešením ochrany kotle proti nízkoteplotní korozi může být způsob zapojení kotle se směšovací armaturou, obtokové čerpadlo nebo i jiné opatření.

4.9.2001
Ing. Jiří Bašta, Ph.D., ČVUT v Praze Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Článek vznikl na podnět několika dotazů týkajících se např. tloušťky tepelné izolace potrubí nebo volby teploty otopné vody, jež upravuje právě vyhláška č. 151.

13.4.2001
Ing. Jiří Bašta, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Článek vznikl na podnět dotazu v rubrice Ptejte se, týkajícího se volby teplotního spádu u teplovodních otopných soustav. Je popsána teorie problematiky a shrnuta kritéria pro volbu teplotního spádu.

2.2.2001
Ing. Jiří Bašta, Ph.D., ČVUT v Praze, fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Okolo otopných těles ze slitin hliníku je mnoho dohadů. Časté jsou argumenty proti jejich používání, například korozivní reakce tvořící v soustavě kaly a produkce vodíku, stejně jako vznik elektrického článku při kombinaci různých materiálů a větší vodní objem oproti deskovým ocelovým otopným tělesům.

19.10.2000
Ing. Jiří Bašta Ph.D., ČVUT v Praze, Ústav techniky prostředí

Jaké jsou výhody a nevýhody otopné soustavy s otevřenou a tlakovou expanzní nádobou? Na to jste se ptali v rubrice Otázky a odpovědi.

12.9.2000
Ing. Jiří Bašta, Ph.D.

Termohydraulický rozdělovač není principiálně nic jiného, něž předimenzovaný zkrat kotlového okruhu.

29.8.2000
Ing. Jiří Bašta, Ph.D., ČVUT v Praze, fakulta strojní, Ústav techniky prostředí, ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Přepočet výkonu otopného tělesa z jmenovitých teplotních hodnot udávaných v podkladech na skutečné podmínky je jedním z nejčastějších úkolů projektanta ústředního vytápění.

1.8.2000
Ing. Jiří Bašta Ph.D., ČVUT v Praze, Ústav techniky prostředí

Autor je předním odborníkem v oboru vytápění a metodika návrhu otopných těles je jednou z jeho specialit. Ve svém článku, určeném především pro projektanty, porovnává klasický způsob návrhu s moderní metodikou. Ta upřednostňuje především tepelnou pohodu uživatele.



 
 
Reklama