Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Břetislav Koč

Archiv článků autora:



22.11.2007
Břetislav Koč

Zvláštní čestné uznání veletrhu Aqua-therm získala firma KOVO NOVÁK z malé obce Citonice na Znojemsku. Inspirací pro konstrukci a výrobu oceněné malé granulační linky MGL 200 byla přání zákazníků, která majitel firmy Jan Novák slýchával od zájemců, především obyvatel venkova, kteří touto cestou chtěli řešit využití vlastních odpadů z dřevařské nebo zemědělské výroby a nešlo přitom o vagony materiálu.

12.11.2007
Břetislav Koč

Prestižní Evropskou cenu za energetickou efektivnost (EEA) převzala v Drážďanech obec Kněžice na Nymbursku. Ocenění získala za výstavbu bioplynové stanice s kogenerační jednotkou, která je nyní hlavním zdrojem energie v místě, a za další úsporná opatření, např. zvýšení efektivity veřejného osvětlení.

24.9.2007
Břetislav Koč

Následující postřeh autora přináší zajímavé nápady řešení akutní potřeby teplé vody a tepla na dočasných lokalitách - staveništích, krytých sportovištích, výstavních halách, kempech, v dočasných přístřešcích, aj., výhradně pomocí obnovitelných zdrojů energie.

8.8.2007
Břetislav Koč

Momentálně největší fotovoltaická elektrárna v České republice zahájila dne 6. srpna připojením do sítě společnosti E.ON. provoz u obce Ostrožská Lhota na Uherskohradišťsku.

25.6.2007
Břetislav Koč

Mluví-li se o možnostech energetického využívání síly větru, je zpravidla řeč o větrných elektrárnách. Výroba elektrické energie však není jediným možným řešením, jak "nepolapitelný" vítr zaměstnat, jak využít jeho síly. Nabízí se totiž i další možnost...

21.5.2007
Břetislav Koč

V sousedních zemích, především v Rakousku a v Německu, ale i ve vzdálenějším Dánsku, probíhá v posledních letech boom ve výstavbě bioplynových stanic, především přímo u farem zemědělské prvovýroby. Frekvence informací o BPS se citelně zvýšila i u nás, mnohé úvahy spějí do fáze projektů či realizací.

29.3.2006
Břetislav Koč

Stoupající ceny energií, elektřiny, topných olejů i zemního plynu způsobují návrat k topení pevnými palivy, bohužel v nemálo případech se topí nejen jimi, ale také vším, co hoří, což má negativní dopad na ovzduší v mnohých obcích. Článek pojednává o možnostech využití biopaliv, jako jsou např. topné brikety z obilí, slámy, energetického šťovíku apod.



 
 
Reklama