Dvacátý ročník veletrhu Aquatherm Praha zahájen
V úterý 4. 3. 2014 byl zahájen jubilejní 20. ročník mezinárodního odborného veletrhu vytápěcí, ventilační, klimatizační, měřicí, regulační, sanitární a ekologické techniky Aquatherm Praha. Přestřižení slavnostní pásky bylo v rukou Mgr. Leo Steinera, náměstka Úseku řízení ostatních programů Státního fondu životního prostředí ČR, Tomáše Kotrče, generálního ředitele ABF a. s., Matthiase Limbecka, generálního ředitele Reed Exhibitions Messe Wien - poskytovatele projektu Aquatherm - a za vedení veletrhu byl přítomen Michal Drážďanský. Úvodní ceremoniál moderoval Petr Svoboda.
„Veletrh Aquatherm v Praze je letos výjimečný nejen tím, že se koná v březnu a jedná se o jubilejní 20. ročník. Ke změnám došlo i na pořadatelském postu. Ale především tu máme oproti minulým ročníkům více vystavovatelů,“ sdělil Michal Drážďanský. Ze zahajovacích proslovů byl znát optimismus a víra v postupné zlepšování situace ve stavebním průmyslu. Všichni řečníci pak popřáli vystavovatelům mnoho obchodních úspěchů, návštěvníkům přínosné a příjemné zážitky.
Po slavnostním zahájení přistoupil Ing. Petr Kebrdle s křestem ročenky Českého sdružení pro technická zařízení, která byla návštěvníkům poskytnuta zdarma na stánku sdružení.
TZB-info na veletrhu Aquatherm
Redakce TZB-info zajišťuje po celou dobu veletrhu odborný doprovodný program. Návštěvníci jsou zváni na přednáškové bloky zaměřené na současnou situaci ve stavebnictví a TZB, legislativní změny a hodnocení kvality systémů, certifikace budov, průkaz energetické náročnosti budovy. Technologie pro budovy s téměř nulovou spotřebou energie, tepelná čerpadla, větrání budov i zdroje pro vytápění a jejich ekonomická náročnost, taková budou témata z praxe. Celý blok přednášek je věnován i facility managementu.
Kompletní doprovodný program veletrhu Aquatherm Praha 2014
Odborný doprovodný program probíhá v nově vytvořených konferenčních sálech:
- boční vstupní hala VH2, v patře nad restaurací
- hala 5 na konci.
Klikni pro zvětšení
Zahájení doprovodného programu v úterý 4. 3. 2014
V úvodním bloku "Jaké lze očekávat dotace pro podniky a stavebnictví v nejbližším období?" byly přednášky určeny jak návštěvníkům, tak firmám. Přednášky byly zaměřeny i na možnosti získání dotací v období 2014 - 2020 pro rozvoj firem, výzkum, inovace a zlepšení výrobních procesů a objektů.- Dotační tituly MŽP, Ing. Veronika Müllerová, samostatné oddělení přípravy nového programovacího období MŽP
Předložení OPŽP 2014-2020 na vládu ke schválení do konce 06/2014 | Předložení OPŽP 2014-2020 Evropské komisi do konce 07/2014 | Poté začátek formálního dialogu s EK | První výzvy jsou očekávány na konci roku 2014 ?? - Vyhodnocení ukončených etap ZÚ a pravidla pro pokračování Nové ZÚ – Ing. Karla Ferinová, SFŽP
Příjem žádostí v rámci 1. Výzvy k podávání žádostí NZÚ bude zahájen dne 1. 4. 2014 | Ukončení příjmu žádostí v rámci 1. Výzvy k podávání žádostí nastane v okamžiku vyčerpání dostupné alokace, nejpozději však 31. 10. 2014 ve 12 hod. - Dotační tituly MPO ČR, Ing. Zuzana Matějíčková, ředitelka odboru implementace SF, MPO ČR
Celkem jsme již podnikatelům proplaceno přes 57 mld. Kč | Posuny oproti OPPI: prioritní osa 3 a 4 OP PIK: např.: Rekonstrukce a rozvoj soustav zásobování teplem; Vyvedení tepla ze stávajících bioplynových stanic pomocí tepelných rozvodných zařízení do místa spotřeby a podpora využití kombinované výroby elektřiny a tepla z biomasy; Pilotní projekty – zavádění nízkouhlíkových technologií, nových pro ČR; Zvýšení využívání druhotných surovin prostřednictvím zavádění inovativních technologií. - Případová studie čerpaných dotací z oblasti TZB, RNDr. Jiří Kopačka, Euroforum Group, a.s. a Ing. Roman Sládek, ASIO, spol. s r.o. Předpoklady úspěšné žádosti a ukázka provedení v praxi | Realizace projektu čištění průsakových vod ze skládky nebezpečného odpadu.
- Požadavky a implementace směrnice 2012/27/EU o energetické účinnosti, Ing. Marcela Juračková, MPO ČR
ČR vyjádřila cíl v úsporách v koncové spotřebě energie ve výši 47,84 PJ (= 13,29 TWh) do roku 2020. Tzn. 6,8 PJ nových úspor ročně. Z toho domácnosti 14,0 PJ; služby 13,0 PJ; průmysl 21,0 PJ.
- Jaké rekonstrukce Češi plánují? Zajímavý průzkum Raiffeisen stavební spořitelny
Rekonstrikce pro zvýšení komfortu bydlení a užitné hodnoty domácnosti a rekonstrukce k odstranění zdravotních rizik. - Přehled používaných minerálních izolací dle technické specifikace, Ing. arch. Marcela Kubů, tajemnice AVMI
Účel technických minerálních izolací: velký potenciál ve snižování tepelných ztrát, ochrana osob před kontaktem se zařízením, ochrana proti kondenzaci uvnitř a vně potrubí, protimrazová ochrana potrubí a zásobníků teplonosných látek, paliv, apod., regulace teploty látek vedených v rozvodech jako ochrana podmínek průmyslových procesů, ochrana osob, zařízení a majetku v případě požáru, snižování hladinu hluku.
Děkujeme přednášejícím za poskytnutí přednášek.
První den ne jen o zdrojích tepla
Veletržní haly jsou nabity řadou novinek z oboru kotlů na tuhá paliva. Vedle standardních modelů představují výrobci novinky pro nadcházející sezónu. Jedná se o technologicky vyspělé kotle s minimálním zařazením do 4. emisní třídy. Výjimku netvoří ani nové modely splňující nejpřísnější parametry 5. emisní třídy. Tento trend je pochopitelný, od ledna 2014 je podle Zákona o ochraně ovzduší zakázáno prodávat kotle 1. a 2. emisní třídy, následovat bude i zákaz prodejů 3. emisní třídy.
Na prokazování stanovené kvality a parametrů stavebních i topenářských výrobků reagoval doprovodný program pořádaný TZB-info. Vedoucí oddělení stavebních výrobků ÚNMZ Ing. Alena Šimková prošla zásadní změny při uvádění stavebních výrobků na český i evropský trh. Jednalo se o nová pravidla o stavebních výrobcích (CPR), která jsou přímo účinná bez potřeb implemetnace do českého prostředí.
Ředitel Strojírenského zkušebního ústavu Ing. Tomáš Hruška prošel s posluchači proces a úskalí certifikace kotlů, která je nutnou podmínkou pro uvedění tepelných zdorjů na trh, popř. zařazení do dotačních titulů. Na toto téma navázal předseda Klastru Česká peleta a specialista portálu TZB-info Ing. Vladimír Stupavský s vysvětlením certifikačního systému ENplus, který jako jediný chrání všechny strany (výrobce pelet, výrobce kotlů, konečné zákazníky i distributory). Tento systém získala Česká republika jako jedna z mála zemí v roce 2013, pod certifikací ENplus se přitom produkuje více jak 50 % veškeré výroby pelet v EU.
Dnes na veletrhu Aquatherm Praha 2014: Udělení zlatých medailí za nejlepší představené produkty