Nový systém certifikace peletek v Rakousku
Po rozšíření peletek jako paliva pro rodinné domy se začaly v Rakousku objevovat problémy s jejich kvalitou. Proto zavedl rakouský Pelletsverband originální systém certifikace. V České republice je zatím obtížné nalézt alespoň několik výrobců peletek a zjistit jejich ceny. My jsme to udělali a navíc jsme zjistili ceny peletek nejen ve zmiňovaném Rakousku ale i v dalších zemích.
Peletky jsou moderní palivo určené především pro malé a střední teplovodní kotle, krby a krbová kamna.
Jejich přednostmi jsou:
Nárůst používání peletek jako paliva pro rodinné domy v Rakousku nejlépe vyjařuje přehled počtu prodaných kotlů. |
Zdroj: OÖ. Pelletsverband, 2/2002 |
S nárůstem spotřeby roste samozřejmě i poptávka a peletky se v řadě evropských zemí stávají tržně zajímavým produktem. To má ale i negativní stránky. Na následujících obrázcích vidíte několik příkladů z Rakouska:
U peletek, které při zběžném pohledu vypadají čisté, objevíte při podrobné prohlídce cizí příměsi. | U peletek dodaných z Polska (5/2000) je zřetelné znečištění cizími částicemi (plasty). | ||
U dodávky peletek s podílem kůry z východního Německa (8/2000) je zřejmá křehkost, nízká pevnost a vysoký podíl prachových částic. | Dodávka peletek z ČR (11/1999) je opět zřetelně znečištěna plastovými obaly přimísenými při výrobě. |
Jako ochrana proti těmto nežádoucím jevům a poškozování dobrého jména ekologického paliva byla v Rakousku zavedena ochranná známka kvality.
Při balení peletek v originálních obalech (taškách, pytlích) je tato značka uvedena na obalu. Velké množství vyrobených peletek se ale dodává ve vratných obalech (BIG-BAG), nebo v cisternách s pneumatickou dopravou do domovního zásobníku. Zde je problém označení peletek řešen tak, že výrobce po splnění podmínek daných příslušnými normami smí přidat do vyrobené šarže červeně označené "certifikační" peletky s vyraženým kódem. Kód označuje normu, které peletky vyhovují (PVA), číslo výrobní šarže a kód výrobce.
V legislativě ČR zatím podobný způsob garance kvality není. S rozvojem využívání obnovitelných zdrojů a se vstupem do EU bude ale zcela jistě zaveden i u nás.
O tom, že využívání peletek pro vytápění je již dnes ekonomicky konkurenceschopné s dalšími palivy, se můžete přesvědčit i na našem portálu TZB-info. V interaktivní tabulce si můžete zadat Vaši současnou spotřebu paliva nebo elektřiny na vytápění a tabulka Vám vypočte a zobrazí v grafu Vaše náklady na vytápění při používání peletek a všech dalších paliv. Konkrétní ceny peletek Vám nejbližšího dodavatele si můžete do tabulky dosadit z přehledu současných cen na českém trhu.
Pro zajímavost uvádíme ceny peletek v některých jiných zemích (podle údajů nalezených na Internetu):V Německu se podle různých internetových zdrojů pohybuje cena od 160 do 200 €/t podle odebraného množství, způsobu balení a vzdálenosti. Při objednávce 5 t volně ložených peletek je cena přibližně 180 €/t (5 560,- Kč) včetně dopravy do 50 km.
V Rakousku byla v listopadu 2001 průměrná cena peletek 2 560 ATS/t (6 200,- Kč) při odběru 6 t (podle Pelletsverband Austria).
Ve Švýcarsku je přibližná průměrná cena peletek 380 CHF/t (8 090,- Kč).
Ve Spojených státech amerických se pohybuje cena peletek od $120 do $200/t, průměrná cena je $150/t (5 000,- Kč) (podle Pellet Fuels Institute).