Zpracování profesí TZB na počítači (II)
Tento článek volně navazuje na předchozí díl, ve kterém jsme si obecně popsali hlavní rysy programu CADKON/TZB 2D jako nadstavby AutoCADu nebo AutoCADu LT. Dnes se blíže zaměříme na problematiku modulů určených pro vytváření výkresů vytápění a vzduchotechniky.
Modul vytápění
Pro snadný výběr a rozmístění otopných těles (dále již jen OT) je zde připravena databáze, která obsahuje různé typy OT, u kterých lze zadávat rozměry z klávesnice nebo vybírat přímo konkrétní výrobce jako je např. Korado, Kermi, Brugman, DiaNorm, Radson, Univa. U výrobců lze rozměry vybírat buď podle výšky nebo délky OT, určit si vkládací bod (např. na polovinu s odstupem od okna) nebo kontrolovat ceny.
Obr.7 Zadání parametrů otopných těles podle výrobce
K OT lze dále vložit do výkresu popis, u kterého lze nastavit jeho tvar (jednořádkový, dvouřádkový s popisem ventilu a šroubení atd.). U všech vložených OT můžete také dodatečně změnit jejich rozměry, výrobce atd.
Obdobným způsobem lze také vkládat kotle, zásobníky atd. Pro tyto účely jsou v databázi CADKONu připraveny nejen normové značky a zvyklosti, ale také sortiment výrobců Junkers a Buderus.
Dalším krokem je nakreslení potrubí (přívod, zpátečka, plyn, TUV atd.), kterému se přiřadí např. informace o dimenzi, materiálu, a do kterého se vloží redukce, armatury nebo stoupačky. U všech potrubí a armatur lze následně popsat jejich dimenze, označení atd. CADKON také umožňuje kreslit potrubí a armatury ve skutečných rozměrech, což se uplatní např. v podrobných výkresech kotelen.
Obr.8 Otopná tělesa, potrubí a armatury nakreslené CADKONem
Posledním krokem je vyhodnocení použitých prvků ve výkresu. Lze vyhodnotit otopná tělesa i s cenami, armatury, případně délky potrubí dle dimenzí. Dále je také možné do výkresu automaticky vytvořit legendy potrubí, armatur atd.
Obr.9 Výpis délek potrubí podle dimenzí do Excelu
Na léto letošního roku připravujeme propojení CADKONu jako grafického systému s programem firmy Protech na výpočet tepelných ztrát a návrh otopných těles.
Dne 5.6.2002 pořádáme společný seminář firem AB Studio a Protech,
zaměřený na předvedení projektování profesí TZB pomocí CADKONu a výpočty od firmy Protech.
Modul vzduchotechnika
Pro snadné vytvoření rozvodů potrubí můžete z připravené databáze skládat jednotlivé prvky za sebe nebo použít funkci Trasa pro vzduchotechniku. Při použití této funkce se postupuje následujícím způsobem:
- Pomocí AutoCADu si jednočarově nakreslíte úsečkami nebo křivkami potrubní rozvody.
- Určíte typ potrubí (hranaté, kruhové, spiro nebo flexo) a zadáte strany vykreslení (na osu, vpravo nebo vlevo).
- Určíte směry toku potrubí a jednotlivým segmentů přiřadíte informace o rozměrech přírub.
- Zvolíte si, zda se přímé kusy potrubí budou v zadané vzdálenosti rozřezávat a následně vkládat doměry.
- Z databáze vám CADKON automaticky nabídne příslušné potrubní tvarovky (odbočky, rozbočky, kolena, přechody atd.)
- Navrženou trasu vložíte do výkresu AutoCADu i s popsanými přírubami.
Obr.1 Schematicky nakreslené rozvody potrubí pomocí AutoCADu
Spustíme funkci Trasa pro vzduchotechniku, ve výkrese vybereme křivky nebo úsečky a v dialogovém okně nastavíme správné směry proudění pro jednotlivé segmenty, strany vykreslení potrubí od stěn a jednotlivé rozměry přírub (pro každý segment lze zadat jiný rozměr).
Obr.2 Dialogové okno pro zadání parametrů potrubí
V dalším kroku se rozhodneme jaké použijeme rozbočky, odbočky, kolena atd. Pokud budeme vkládat např. odbočku, automaticky se načtou rozměry z přilehlých potrubí a vy máte možnost zadat další parametry, jako je např. rádius. Vkládání těchto tvarovek se provádí klepnutím myši na příslušné místo a CADKON vám podle toho nabídne výběr z možných potrubních tvarovek.
Obr.3 Vložení vzt tvarovek do zlomových míst potrubí
Pokud nechcete přímé kusy potrubí dělit např. po 1,5 m, můžete nyní klepnout myší na tlačítko Vložit a potrubí se vloží do výkresu i s popsanými přírubami. Obdobným způsobem lze vkládat nejen potrubní části, ale i vzt jednotky. Pro dodatečné úpravy potrubí jsou v CADKONu připraveny funkce pro editace rozměrů, podpora pro potrubí, které leží nad sebou v různých výškách atd.
Obr.4 Výsledné potrubí vložené do výkresu AutoCADu pomocí funkce Trasa pro vzduchotechniku
K vykreslenému potrubí, případně jednotkám a elementům, lze jednoduše vložit pozicová čísla. U pozicových čísel můžete zadávat druh zařízení a číslo pozice se automaticky doplňuje samo. CADKON si také hlídá souvislou řadu pozic jak jdou za sebou, ale samozřejmě umožňuje zadat stejnou pozici pro více stejných prvků. Zajímavá je také funkce, která vám najde příslušnou pozici ve výkresu, což lze využít u velmi rozsáhlých výkresů vzt.
Obr.5 Vložená pozicová čísla ve výkrese
Všechny použité prvky ve výkresu můžeme nyní vyhodnotit např. jako tabulku do Excelu.
Obr.6 Výpis přesných rozměrů a počtu kusů použitého potrubí a tvarovek
Na závěr je důležité zdůraznit, že tímto způsobem CADKON/TZB 2D funguje nejen jako nadstavba pro velký AutoCAD, ale je plně funkční i pro AutoCAD LT.
Kontakt:
AB STUDIO Consulting + Engineering, s.r.o.
Antala Staška 32
140 02 Praha 4
tel.: 02/22 13 53 02
e-mail: abstudio@mbox.vol.cz
www.abstudio.cz
Informace o firmě v TZB-adresáři firem
Vyžádat si další informace nebo podklady