Zemní plyn palivem budoucnosti? Určitě!
Další perspektivy využívání plynu v České republice
Jaké jsou dlouhodobé prognózy využívání plynu v ČR ve srovnání s obdobným vývojem v zemích EU? Pokud jde o ceny energií do roku 2010, mohl by vývoj u nás pokračovat poněkud odlišně, než je tomu ve státech EU. Jedná se zejména o hnědé uhlí, které zatím zůstává na nízké cenové úrovni. V souvislosti s naším vstupem do EU a zpevněním kursu koruny lze postupně očekávat změnu pozice uhlí a plynu na trhu energií ve prospěch plynu. Po roce 2010 by situace v České republice měla být již srovnatelná s EU.
Důvody, proč se o zemním plynu hovoří jako o palivu budoucnosti, jsou zřejmé. Světové zásoby plynu se v důsledku technologického rozvoje již několik desítek let pravidelně zvyšují. Pokud jde konkrétně o české plynárenství, tak to v posledních 20 letech prošlo intenzivním vývojem. V současné době je jeho technická úroveň srovnatelná se západoevropskými společnostmi.
Plyn je dlouhodobě konkurenceschopný vůči všem palivům. Obdobně jako ropa je považován za globální energii. V celé Evropě se diskutuje o úpravě cenového vzorce pro nákup plynu, což by mělo snížit kolísání konečných cen plynu. Pokud jde o lokální uhlí, jeho cena je nízká pouze dočasně nejen z důvodů postupného vyčerpávání lokálních zdrojů. V západní Evropě jsou navíc náklady na těžbu uhlí vyšší než náklady na dovoz plynu.
Citelné zlevnění plynu by mělo přinést zlepšování makroekonomických výsledků České republiky. Relace mezi cenami energií v ČR a západní Evropě se ale stále ještě liší. V západní Evropě je ve většině států nejvýhodnější z ekonomických i ekologických důvodů topit plynem.
V posledních letech se prosazuje ve světě kombinovaná výroba elektřiny a tepla z plynu. U nás je tento proces pouze na začátku.
Zemní plyn - ekologické, velmi čisté palivo
Nemá prakticky žádnou síru ani další sledované škodliviny jako jsou těžké kovy apod. V zahraničí silný důraz na ochranu životního prostředí vedl v řadě zemí k tzv. ekologické daňové reformě. Větší zdanění paliv a energií v závislosti na ekologických parametrech paliva.
EU jedná o nové směrnici, která by tyto principy zavedla jako závazné pravidlo. Na tyto legislativní změny se připravuje i ČR. Zemního plynu se zavádění "zelených daní" dotkne nejméně. Profitovat bude zejména ve srovnání s uhlím.
Moderní kotle mohou při vytápění ušetřit desetitisíce
Ve světle rychle rostoucích cen energií a paliv začíná být otázka úspor tepla v domácnostech velmi podstatnou. Trend je přitom jednoznačný - dokonalejší systémy spalování, účinnější, elektronická regulace vytápění, přizpůsobení individuálním potřebám uživatele, nižší zatěžování životního prostředí a hlavně co nejnižší provozní náklady. Nové systémy spalování s progresivní konstrukcí kondenzačních kotlů mohou spotřebitelům ušetřit desetitisíce korun.
Možnosti ve zvyšování účinnosti klasických kotlů jsou v současné době rovněž vyčerpány a to bez ohledu na to, zda se jedná o kotle na plyn nebo pevná paliva či elektřinu. Žádný výrobce totiž neumí zvýšit účinnost běžných kotlů nad zhruba 95 % a část drahocenného tepla tak uniká bez užitku komínem v podobě vodních par a spalin. U kondenzačních kotlů jsou tyto spaliny ochlazovány ve speciálním tepelném výměníku. Tím získáme tzv. kondenzační teplo, které je využito při topném procesu. Při součtu spalného a kondenzačního tepla je za optimálních podmínek dosažena provozní účinnost až 109 %.
Využití zbytkového tepla ze spalin se může zdát nepodstatnou maličkostí, pohled na čísla nás však přesvědčí o opaku. Při spálení jednoho kubíku zemního plynu vzniká zhruba 1,6 litru kondenzátu. Z této získané energie lze ohřát 10 litrů vody z 5 na 95° C. V případě běžného kotle tato energie "vyletí komínem".
Výsledkem je komfortní bezobslužný provoz s minimálními emisemi, dosahující vysokých provozních úspor až 30 %. Ceny kondenzačních kotlů jsou pochopitelně oproti klasickým zatím vyšší asi o 20-40 %. Při nynějších cenách je tato investice návratná již za 3 až 5 let, zatímco životnost těchto kotlů je minimálně 15 let. To znamená, že nejméně 10 let dochází k značným úsporám. Jestliže v případě průměrného rodinného domku jsou výdaje na vytápění zemním plynem zhruba 20 tisíc Kč, pak s kondenzačním kotlem tyto náklady klesnou, při splnění všech požadavků, na 12 až 16 tisíc Kč.
DAKON s.r.o. |
JUNKERS |
PROTHERM s.r.o. |
THERMONA s.r.o. |
VAILLANT |
Středočeská plynárenská |
Pražská plynárenská |
Západočeská plynárenská |
Východočeská plynárenská |
Jihomoravská plynárenská |
Severomoravská plynárenská |