Kvalitní materiály, spolehlivé výrobky, osvědčená funkce
Dnes již tradiční a osvědčené systémy teplovzdušného a sálavého vytápění jsou dlouhá léta projektovány, vyráběny, dodávány a ke spokojenosti investorů i uživatelů provozovány. Společně s centrálními teplovzdušnými systémy tvoří významnou alternativu využívanou pro rozličné oblasti použití. Zřejmě největšího rozvoje dosáhly tyto systémy při vytápění větších prostor, převážně průmyslového typu. Hlavního představitele, nástěnnou teplovzdušnou jednotku, lze najít téměř ve všech průmyslových podnicích, v jejich výrobních, montážních a skladovacích halách. Časté nasazení teplovzdušných jednotek v průmyslu jim dodalo přívlastek průmyslové, takže představa jejich použití v jiných prostředích byla prakticky nemyslitelná. Tento dojem umocňovaly především rostoucí nároky kladené na tato zařízení a to nejen po stránce technické či ekonomické. Vedle požadavku efektivního provozu, snížené hlučnosti, hmotnosti a zvýšené odolnosti proti korozi jsou zde požadavky zcela nové vycházející z vyšší úrovně pracovního prostředí, modernizace interiérů, poptávce po moderním a estetickém designu, netradičních materiálech a podobně.
Pracovní prostory neplní pouze funkci ochrany proti vnějším povětrnostním vlivům, nýbrž vytvářejí podmínky i pro odvedení maximálního pracovního výkonu. Při plném respektování těchto nadčasových požadavků, které ovlivňují i nasazení teplovzdušných jednotek v decentralizovaných systémech můžeme dnes tyto jednotky najít i v prostředích ve kterých by dříve neobstály. Školní či nemocniční šatny, chodby, supermarkety, výstavní prostory, kulturní sály a sportovní haly jsou také místa, kde je lze výhodně uplatnit. S příchodem deregulace cen energií a snižováním provozních nákladů na vytápění se začaly velké oblibě těšit stropní sálavé panely.
Firma SABIANA výrobce vodního sálavého systému DUCK-STRIP 2000 čerpá z více než 30-ti leté zkušenosti a vypracovala si v tomto oboru vedoucí postavení na evropském trhu. Následující řádky v krátkosti představí jednotlivé koncepčně vyvinuté výrobky decentralizovaného teplovzdušného vytápění a klimatizace a upozorní na jejich přednosti.
Teplovzdušná jednotka ATLAS
Hlavním představitelem je teplovzdušná jednotka ATLAS (viz obr.1 a 2) dodávaná v 10 velikostech jak pro nástěnnou, tak i pro podstropní instalaci. Tato jednotka vytvořila nový koncept, ze kterého byly odvozeny a vyvinuty další výrobky jako je HELIOS, JANUS a NO-STRAT.
Obr.2 - Příklad použití teplovzdušné jednotky ATLAS v depu pražského metra |
|
Obr.1 - Příklad použití teplovzdušné jednotky ATLAS v průmyslové hale strojírenského charakteru. |
Opláštění jednotek
Maximální důraz kladený na prodloužení životnosti jednotek vedl výrobce k používání speciální technologie již při výrobě opláštění. Výchozím a současně finálním polotovarem pro opláštění je ocelový plech s kompletní povrchovou úpravou již ve fázi polotovaru. Na patentovaný systém SISTEMA MAGONA 3000/90 poskytuje dodavatel plechu firmě SABIANA záruku 10 let. Pozoruhodná odolnost předlakovaných ocelových plechů vůči korozi je výsledkem dvacetiletých výzkumů prováděných v oblasti ochrany ocelí. Výchozím polotovarem je ocelový plech válcovaný za studena, který je žárově zinkován (150g/m2), poté fosfátován a lakován technologií nanášení práškové barvy s následným vytvrzením za vyšších teplot. Lakovaná vrstva má sílu 25 mm, odstín dle RAL 7038 a stálost barvy je garantována testováním za podmínek stálého zatížení UV zářením. Vysoká tvárnost lakovaného povrchu plechu a odolnost proti oděru umožňuje zhotovit finální tvar opláštění na vystřihovacích, ohýbacích a montážních automatech až následně po lakování bez újmy na kvalitě laku. Náročné zkoušky uskutečněné při 100% vlhkosti za teploty 38°C neprokázaly ani po 1000 hodinách zásadní změny ve struktuře předlakovaného polotovaru.
Design jednotky tvořený jejím opláštěním je dotvářen bezpečnostními ochranami rohů na čelní straně zhotovenými z plastu a absencí jakýchkoliv vyčnívajících šroubů, nýtů, nebo jiných prvků.
Tepelné výměníky
Také při výrobě tepelných výměníků je kladen důraz na zvýšenou odolnost proti korozi. Výměníky jsou zcela netradičně povrchově lakovány. Tato úprava výrazně prodlužuje životnost a to především u výměníků, které jsou provozovány v agresivních prostředích.
Přívod a odvod média je veden ve vertikální rovině středem jednotky se vzájemným předsazením tak, že bylo dosaženo možnosti horizontální i vertikální instalace jednotky bez dalších úprav. Zpětná větev je vždy umístěna výše nežli přívod, což umožňuje jednodušší napojení a odvzdušňování.
Výroba teplovzdušných jednotek má u firmy SABIANA přes 65 let dlouhou tradici, která započala výrobou tepelných výměníků právě pro teplovzdušné soupravy. Během průběžně prováděného vývoje dospěl výrobce k současnému optimálnímu provedení výměníku, které minimalizuje tlakovou ztrátu na straně vody při dosažení maximální teplosměnné plochy výměníku. Tohoto účinku bylo dosaženo použitím teplonosných trubek o zvětšeném průměru 22 mm, které nahrazují nejčastěji používané průměry 16 - 18 mm. Použití trubek o větším průměru přineslo při nižší tlakové ztrátě na straně vody vyšší využití tepla, které se projevilo zvýšením výkonové hmotnosti jednotek (kW/kg) až o 30 %. Rozsah tepelného výkonu výměníků činí při spádu 90/70 °C 10 až 110 kW a u páry o tlaku 0,6 Mpa 15 až 150 kW, dle velikosti výměníku. Alternativou oproti vodním a parním výměníkům jsou výměníky elektricky vyhřívané, dodávané v rozsahu sedmi výkonových velikostí od 6 do 36 kW .
Podstatné snížení hmotnosti umožňuje montážním firmám především u jednotek menších velikostí provádět instalaci na stěnu bez použití konzol pouze kotvením přívodního a odvodního potrubí. Tento naprosto netradiční způsob kotvení teplovzdušných jednotek, který je však v zahraničí poměrně rozšířený, umožňuje kotvit jednotky na sloupy o kruhovém průřezu, na rozličné konstrukce či stěny, které nemusí být rovnoběžné se zadní stěnou jednotky. Další výhoda spočívá v možnosti pootočit při montáži jednotku směrem do objektu prakticky pod libovolným úhlem, případně na jeden nosný sloup uvnitř objektu kotvit po jeho obvodu více jednotek současně a dosáhnout tak vytopení okolního prostoru v úhlu 0 - 360°.
Z hlediska použitých materiálů při výrobě tepelných výměníků lze nabídnout teplonosné trubky ocelové nebo měděné. Obě varianty jsou vyráběny v kombinaci s hliníkovými lamelami, které jsou na trubkách lisovány a dávají projektantům prostor pro optimální volbu s ohledem na použité teplonosné médium a na rozdílnou tepelnou setrvačnost obou typů výměníků.
Každá z 10 velikostí jednotek ATLAS může být osazena třemi různými tepelnými výměníky pro teplovodní, horkovodní nebo parní médium. Teplovodní výměníky jsou třířadé, horkovodní jsou dvouřadé a parní výměníky jsou jednořadé. Je zřejmé, že hranice mezi zvoleným počtem řad trubek ve výměníku a topným médiem není direktivně určena ale vždy záleží na konkrétních podmínkách a mnohdy i citu projektanta. Výměníky pracují s tlaky do 1,6 Mpa a každý výměník je zkoušen na 2,4 Mpa.
Pohony ventilátorů
Použité pohony lopatkových axiálních ventilátorů mohou být jednofázové nebo třífázové, z hlediska otáček jednorychlostní (700, 900, 1400 /min), dvourychlostní (700/900 /min, 900/1400 /min), případně třírychlostní (700/900/1400 /min). Použití víceotáčkových pohonů je nezbytným řešením všude tam, kde chceme dosáhnout zkrácení času potřebného pro vytopení objektu, tam kde chceme snížit hlučnost a dosáhnout úspor elektrické i tepelné energie.
Stropní sálavé panely DUCK-STRIP 2000
Stropní sálavé panely (viz obr. 3 a 4) jsou ideálním řešením pro vytápění průmyslových, obchodních a sportovních prostředí. Vytápění pomocí sálavého účinku zaručuje naprosto bezhlučný provoz, při kterém nedochází k proudění vzduchu, stálou teplotu v celé místnosti a žádné nebezpečí vzniku požáru. Vytápění pomocí sálavých panelů výrazným způsobem šetří energii spotřebovanou na vytápění, protože sálavý účinek působí přímo na osoby, předměty, podlahu a pouze nepřímo na okolní vzduch, takže vrstvení vzduchu v místnosti je omezeno na minimum. Z praktických zkušeností vyplývá, že bez vlivu na komfort může být teplota v místnosti udržována o 2°C níže, než u jiných systémů vytápění, což přináší úsporu vstupní energie.
Obr.3 - Příklad použití stropních sálavých panelů DUCK-SKIRT 2000 v prodejních prostorách |
|
Obr.4 - Příklad použití stropních sálavých panelů v autodílně |
Konstrukce
Sálavé panely se skládají ze tří hlavních komponentů: vyzařovacího ocelového plechu, teplonosných trubek a izolace, která je součástí dodávky. K dispozici jsou panely se dvěmi nebo třemi teplonosnými trubkami, o šířce 300, 600 a 900 mm, což umožňuje alternativní volbu s ohledem na potřebný sálavý výkon, případně oblast působení. Panel se dodává jako samostatná jednotka v modulárních délkách 4 nebo 6 metrů. Sálavý panel se skládá ze tří částí - vstupního, vnitřního a výstupního modulu, které po spojení vytváří jeden průtočný celek. Vstupní a výstupní modul obsahují přívodní a odvodní sběrače a spojují se v kombinaci s vnitřními moduly pomocí rozšířených nátrubků svařováním. Panely DUCK STRIP jsou v základní nabídce lakovány v barvě světle šedé dle RAL 9002, nebo v bílé dle RAL 9010. Povrchy vyzařovacích plechů jsou ošetřeny fosfátováním, lakování technologií COMAXIT je provedeno za tepla nanesenou epoxypolyesterovou práškovou barvou a postupným vytvrzováním při teplotě 180°C (viz obr.5).
Obr.5 - DUCK SKIRT |
|