Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Řešení likvidace emisí organických látek z provozů povrchových úprav


Likvidace emisí zrcadlící linky
Zvýšením intenzity státního dohledu nad plněním emisních limitů průběžně během roku dle Zákona o ochraně ovzduší vyvstala potřeba řešit provozní náklady na likvidaci těchto emisí ekonomicky.

U mnoha lakoven jsou instalovány jednotky s aktivním uhlím. Nevýhodou tohoto řešení je potřeba časté výměny aktivního uhlí a jeho náhrada či regenerace a doplnění.

Řešením snížení nákladů s výměnou je instalace systému kontinuální desorbce.

Toto je možné rozšířením kapacity aktivního uhlí instalací jednotek s AU na stávajících zdrojích. Základní aplikace je vždy navržena dle množství a druhu emitovaných látek z technologie, typu a sorbční kapacity zvoleného aktivního uhlí.

Emise zdrojů s nízkými emisemi VOC je vhodné před likvidací zakoncentrovat. Desorbce je poté možná horkým vzduchem. Výhodou je i menší velikost jednotky, než kdyby byla konstruovaná na likvidaci celého objemu znečištěného vzduchu organickými látkami.

Pouhým spálením emitovaných látek hořákem ve spalovací komoře při teplotách 750-800oC dostaneme dokonalou likvidaci škodlivin. Na výstupu je CO2 a H2O, ovšem s maximálními nároky na dodanou energii-zemní plyn.

Nové voštinové keramické materiály o rozdílných velikostech otvorů v kombinaci s termickými systémy přinesly změnu v účinnosti termických jednotek.

Systém se vyhřeje na potřebnou likvidační teplotu 750-800oC. Následně je keramická voštinová výplň předehřívána odcházejícím vyčištěným odplynem, který jí předává svoje teplo. Účinnost těchto regenerativních termických systémů se pohybuje okolo 93%, není tedy potřeba dalšího výměníku pro využití tepla.

Množství a typ aktivního uhlí je vždy určen dle zadávacích a provozních podmínek.
Tento způsob snižuje nejen náklady investiční, ale i provozní.


Metody pouze adsorpční

Jsou vhodné pouze pro občasné provozy, při instalaci patron s aktivním uhlím k lakovnám s průběžným provozem je velkým problémem značná velikost kolon a četnost regenerace. Při proměnných podmínkách lakování je nemožné stanovit právě četnost výměny, resp. doby jednotlivých cyklů se mohou neúměrně zkracovat nebo dojde k průrazu přes lože aktivního uhlí a do atmosféry odchází plné množství organických látek.


Likvidace emisí z lakovny
Likvidace emisí xylenu

Metody adsorpční v kombinaci s termickým regenerativním systémem
  • Účinnost systému 93%.
  • Rychlá návratnost investic v porovnání s prostou výměnou aktivního uhlí i regenerací.
  • Prodloužení životnosti aktivního uhlí.
  • Nízké provozní náklady-Roční provozní náklady se v prvních pěti letech pohybují do 1% z investičních nákladů.
  • Regenerativní termické jednotky si spolehlivě udržují po celou dobu životnosti původní účinnost.

Současné systémy zakoncentrování organických látek na aktivním uhlí v kombinaci s kontinuálně pracujícím termickým regenerativním systémem představují nejekonomičtější a nejspolehlivější variantu likvidace emisí organických látek z lakoven a ostatních provozů povrchových úprav.

 
 
Reklama