Nedělní editorial
Internetový portál je název, který je v oboru Internetu zaveden pro označení vstupní brány do nějaké široké informační oblasti, v našem případě technického zařízení budov. Termín portál odlišuje tento typ internetové informační oblasti od webových stránek firem, institucí, občanských sdružení nebo jednotlivců. Jsme si vědomi, že v současné době název stále ještě vystihuje spíše cíl naší práce, než současný stav. Přesto, když se ohlédneme za uplynulým půlrokem, kdy portál funguje, nemyslím si, že bychom měli být s dosaženými výsledky nespokojeni.
Je potřeba samozřejmě připomenout, že dosáhnout současné podoby portálu v takto krátkém čase se podařilo jen díky souhře několika příznivých okolností. Tou první je určitě stabilizovaný úzký realizační tým, který pracuje, diskutuje a hádá se na jednom místě, v klidném prostředí středočeské vesnice, která je v povědomí známá jako letní sídlo prezidentů republiky. Netroufám si sice na toto téma uvést nějaký bonmot o inspirativním prostředí, protože jsem přesvědčen, že v lánském zámku vznikaly a vznikají i některé velmi nepěkné myšlenky a rozhodnutí. Přesto si myslím, že v době, kdy se Internet postupně stává rozhodující formou komunikace, výhoda klidného prostředí vyvažuje nevýhodu odloučenosti od středu dění. Tím jsou nepopiratelně velká města a především Praha. Výhodou je samozřejmě i to, že si tento tým už vyzkoušel co představuje a jaká úskalí skrývá tvorba internetových stránek při tvorbě serveru z oboru vytápění (Topinfo.cz).
Druhým předpokladem bylo navázání úzké spolupráce s firmou Progres Partners Advertising, s.r.o - reklamní agenturou známou především pořádáním úspěšných podzimních odborných veletrhů Aqua-therm. Tato spolupráce zásadním způsobem napomohla ke zvýšení návštěvnosti portálu. Oceněním této skutečnosti je jistě i mrkající ikonka TOP 2001, kterou jsme získali z veřejného internetového počítadla NAVRCHOLU.cz za nejvyšší počet návštěv za měsíc listopad v oboru stavebnictví. Úspěšným společným počinem byla i internetová TZB-kavárna na letošním pražském Aqua-thermu. Je zde jistě namístě poděkovat Michalovi Drážďanskému, Josefu Domorádovi, Františku Kočímu, Olze Peškové, Sašovi Lukešovi, Jindřichu Jiráskovi, Oldřichu Vodrážkovi a dalším.
Samozřejmě, že odbornou náplň portálu by nebylo možné získat bez externí spolupráce s odborníky, odbornými společnostmi z oboru a s pěti vydavateli odborných časopopisů. Jsou jimi: Vytápění větrání instalace s jeho šéfredaktorem Karlem Hemzalem, Alternativní energie s jeho šéfredaktorem Jaroslavem Peterkou, Českým instalatérem s jeho šéfredaktorkou Helenou Havelkovou, nově pak s Karlem Kratochvílem a jeho časopisem Energie a Peníze a časopisem Automa. I jim bych chtěl poděkovat. Vybrané články z uvedených časopisů obohacují obsahovou část portálu a publikované anotace všech článků informují návštěvníky TZB-info o obsahu časopisu. Pro vydavatele se stává internetová prezentace velmi významnou (v zahraničí s větším rozšířením Internetu je již nezbytností). Ze společností bych chtěl poděkovat za výbornou spolupráci Společnosti pro techniku prostředí, jejímu předsedovi Karlovi Kabelemu, Jiřímu Baštovi, Vladimíru Fridrichovi, Petrovi Mádrovi a celé řadě dalších členů. Nově navázaná spolupráce s Českou společností pro technická zařízení v čele s prezidentem Franzem Zieglerem a viceprezidentem Františkem Holcem se ukazuje jako perspektivní a oboustranně výhodná.
Dovolím si na závěr vyslovit přesvědčení, že při udržení a dalším rozvíjení vyjmenovaných předpokladů rozvoje portálu a samozřejmě za podmínky udržení zájmu a dosavadní vstřícnosti Vás - čtenářů se bude dařit a my všichni, kteří jsme napojeni na tu fascinující celosvětovou pavučinu Internetu budeme pomocí Internetu získávat nové zajímavé informace, kontakty a možnosti komunikace. A to je asi cíl celého snažení.
Úspěšné vykročení do prvního opravdu pracovního týdne roku 2002
přeje Milan Bechyně