Nedělní editorial
Je po několika letech zase pořádná zima, takže je asi aktuální se dnes věnovat vytápění. Stále mám pocit, že drtivá většina občanů naší republiky si neuvědomuje výrazné změny, které tento obor ve vyspělých evropských zemích v posledních letech mění a stále výrazněji budou "zasahovat" i do prostředí České republiky. A to se týká všech, bez ohledu na to, jestli patří mezi odborníky, zájemce o tento obor, nebo do té většiny, která má jen dva zájmy. Jednak nestrádat zimou a jednak utratit za vytápění co možná nejmenší peníze.
Tyto změny by se daly pojmenovat dvěma zásadními imperativy:
- 1/ Maximálně se podřídit přáním zákazníka
- 2/ Maximálně se podřídit požadavkům na ochranu životního prostředí
Je samozřejmé, že tyto dva požadavky jsou často vzájemně v rozporu. Ale to je právě to základní, co si firmy, které na trhu působí, musí uvědomit. Že právě míra naplňování obou požadavků a jejich co možná nejvyšší sladění bude určovat jejich cenu a bude kritériem pro jejich hodnocení od zákazníků. Nemyslím si ale, že právě zde je nějaký závažný problém. Většina firem si tyto základní podmínky již uvědomuje a podřizují jim svůj další rozvoj. Ti majitelé a manažeři, kteří řídí svoji firmu podle kritéria maximálního zisku, již poznali, nebo brzy poznají nezbytnost změny.
Chtěl bych se zastavit u druhého požadavku, t.j. podřízení se požadavkům na ochranu životního prostředí. Co to pro obor vytápění v České republice prakticky znamená? Domnívám se, že sledování dvou cílů, které si ale navzájem naprosto neodporují. Je to jednak cesta úspor tepla spotřebovaného pro vytápění a jednak cesta využívání obnovitelných zdrojů tepla. Názor na jednu z cest k úsporám energie jsem napsal v editorialu minulou neděli. Dnes bych tedy rád ještě v tomto roce "stihnul" vyjádřit názor na obnovitelné zdroje.
Podle mého názoru lze již dnes konstatovat, že obnovitelné zdroje jsou skutečnou perspektivou pro vytápění. Mají totiž oproti konkurenčním zdrojům dvě základní přednosti. Tou první - samozřejmou je, že jsou obnovitelné. Nevím jak koho, ale mě informace, že za jeden rok spálíme na Zemi fosilní paliva, která vznikala asi 1 milión let docela děsí. Ale neméně významná je i skutečnost, že při jejich využívání podstatně méně zatěžujeme životní prostředí.
Ale prakticky. Které obnovitelné zdroje tepla jsou pro nás perspektivní? Není cílem dnešní nedělní úvahy udělat výčet a porovnání jednotlivých obnovitelných zdrojů použitelných pro vytápění. Chtěl bych upozornit na jeden, který je podle mého názoru nejperspektivnější. Jsou jím dřevěné peletky. Je to jedna z forem tzv. standardizovaných fytopaliv. Pokud si zadáte slovo "peletky" do vyhledávacího okénka na titulní straně TZB-info, dostanete nabídku řady článků se základními informacemi o tomto fytopalivu.
Chtěl bych zde ale upozornit na jeden velký problém, který zcela jistě většímu rozšíření tohoto paliva bude bránit. Nebude jím ani nedostatek peněz u zákazníků, ani nedostatek peletek, dokonce ani současný nedostatek vhodných kotlů a lokálních topidel na spalování peletek. To jsou problémy relativně rychle překonatelné. Největším problémem bude nedůvěra, kterou český zákazník v posledních deseti letech získal k zavádění nových zdrojů tepla pro vytápění. Byl již dvakrát nalákán k investování do nového zdroje pro vytápění s výhledem relativně levného paliva a dvakrát zklamán. Poprvé to bylo v první polovině devadesátých let s elektrickými přímotopy a podruhé zcela nedávno se zemním plynem, kde zvyšování ceny jistě nezůstane na dnešní ještě celkem přijatelné ceně. Nebude vývoj ceny peletek stejný?
Skvělou tepelnou i předvánoční pohodu Vám přeje
Ing. Milan Bechyně