Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Fytopaliva - obnovující se zdroj energie (II)


dřevěné pelety Kolik může v budoucnosti české zemědělství a lesnictví vyprodukovat fytopaliv?

V současné době je k dispozici zhruba 6 milionů tun fytopaliv v suchém stavu a odpovídá to asi 8% potenciálu těženého uhlí. Z toho je možno odhadovat, že se energeticky využívá 1,5 až 2 miliony, ale tento podíl stále roste se zaváděním topenišť na dřevo a slámu. Pokud bude zavedena výroba fotopaliv z rostlin pěstovaných účelově a s vysokými výnosy a bude využíván i spalitelný organický odpad, je možno počítat v létech 2006 - 2010 asi 10 - 12 mil.tun a po létech 2020 s cca 15 - 20 mil. tun fytopaliv ročně. Jejich využití bude zejména na venkově ČR, ale budou využívány i v energetických kogeneračních zařízeních ve městech, sídlištích a v průmyslu. Těžiště spotřeby fytopaliv bude především v menších tepelných zařízeních, i když ve Skandinávii se fytopaliva používají jako náhrada uhlí a oleje i ve velkých teplárnách a elektrárnách.


Výhled energetického potenciálu fytopaliv v ČR (mil. tun)

 Roky
PalivoZdroj200020102020
Dřevo, kůraOdpady lesní těžby,dřevoprůmyslu, prořezávky2,63,-4,-
Sláma obilnin25 až 40% sklizně při výnosu 4-5 t/ha1,62,23
Sláma olejnin90 až 100% sklizně při výnosu 3,5-4 t/ha11,21,5
Traviny, rákosZ 20% trvalých porostů při výnosu 2-3 t/ha0,811,2
Polní dříví a energetické rostliny046
Dřevní šrot
Obaly
Stavební, obal. a komun. odpad0,612
Celkem energeticky využitých fytopaliv6,61217,7



Jak budou naplněny tyto odhady bude záležet od několika okolností, především od politické vůle společnosti podpořit skutečně rozvoj používání obnovitelných zdrojů energie vůbec a fytopaliv jako jejich nejvýznamnějšího podílu zvlášť, omezení státních dotací do cen fosilních paliv a snížení daní, ze kterých ve skutečnosti jsou ceny fosilních paliv dotovány. Záležet také bude na skutečné podpoře oblasti šlechtění energetických plodin na vysoký výnos a podpora vývoje technických prostředků a technologií pěstování a zpracování. To vše by se mělo uskutečnit s patřičným předstihem, aby se společnost nedostala do problémů až budou fosilní zdroje u nás zcela vyčerpány. Rychlejší rozvoj výroby fytopaliv by mohl prodloužit těžbu fosilních paliv, hlavně uhlí přes dnes očekávaný termín, to je roky 2040-2050.


Formy fytopaliv

Rostliny určené k energetickému využití poskytují surovinu pro prakticky všechny formy paliv, jako paliva fosilní, vždyť i fosilní paliva jsou vlastně organického původu jen s tím rozdílem, že byla uložena mnoho milionů let v zemské kůře a podrobena působení značným tlakům a teplotám, které je pozměnily. Snížil se v nich obsah kyslíku, ztratily část plynných látek a zvýšila se jejich hustota. Současné rostliny mohou být po různých úpravách, z nichž hlavní je sušení, využity jako pevné, kapalné a plynné palivo.
Zatím pevná fytopaliva ve formě polen, polínek, dřevní štěpky, pilin, kůry, briket a pelet naprosto převažují při využívání dřevní hmoty. Stébelniny, spalované zatím ve formě malých i obřích balíků, pelet a briket převažují nad dalšími způsoby jejich využití, jakými jsou například hydrolýza nebo zplynování. V příštím pokračování se budeme věnovat kapalným a plynným fytopalivům.

 
 
Reklama