Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Nová cesta k energeticky úsporným domům

V příspěvku prezentujeme netradiční způsob snižování spotřeby energie pro vytápění. Nasazením inteligentního řízení zjistíme stav budovy a dle naměřených výsledků následně provádíme cílená opatření. Zároveň ihned po instalaci inteligentního řízení dosahujeme minimálně 30% úspor provozních nákladů.

Snižování energetické náročnosti provozu budov není jen reakcí na krátkodobé energetické tlaky, ale i na dlouhodobý trend zmenšování se zásob fosilních paliv a současné zhoršování se životního prostředí. Jakékoliv opatření, ať už stavebně technické, technologické nebo organizační, musí být tedy nejen okamžitě účinné, ale i dlouhodobě udržitelné.

Zde je právě místo pro inteligentní systémy řízení a sběru dat, které neustálým měřením, průběžným vyhodnocováním dat a optimalizováním běhu technologií výroby a spotřeby tepla dokáží dosáhnout podstatných úspor provozních nákladů při zachování požadované tepelné pohody. Navíc přináší obrovské zvýšení uživatelského komfortu. Nasazením inteligentního systému řízení získáváme data, která slouží pro rozbor současného stavu a jsou výchozím podkladem pro následná stavebně - technická opatření vedoucí ke snížení energetické náročnosti budov.

Na inteligentní systém vytápění, který je tvořen systémem čidel, akčních členů, komunikačních prostředků a softwarovým vybavením, jsou kladeny tyto požadavky:

  • zajištění optimalizace chodu zdrojů a spotřebičů tepla
  • řízení tepelné pohody v jednotlivých místnostech
  • sledování spotřeby tepla v jednotlivých místnostech
  • zajištění efektivního využití alternativních zdrojů energií
  • umožnění dálkového řízení a monitorování systému
  • provádění automatické archivace všech naměřených údajů včetně zásahu obsluhy

Po nasazení tohoto inteligentního systému lze provádět další opatření, která vedou k dalšímu snížení spotřeby tepelné energie. Příklad dosažených výsledků ukazuje následující graf:

V první etapě byl nasazen samotný systém měření, řízení zdrojů, teplot v místnostech a sběru dat. V další etapě zaměřené na nasazení alternativních zdrojů energií byly instalovány solární kolektory, tepelné čerpadlo a akumulace tepla. Zatím poslední etapa se věnuje cíleným stavebním tepelně - technickým úpravám (např. výměna skel v oknech), které vyplynuly právě z výsledků měření.




Následně uvádíme příklady uživatelských obrazovek z konkrétní aplikace



Naměřená data jsou průběžně vyhodnocována a můžeme tak např. na "finanční obrazovce" vidět aktuální stav ekonomiky provozu.



Teploty v místnostech jsou neustále měřeny a korigovány tak, aby byla všude dosažena požadovaná tepelná pohoda, zároveň jsou vyhodnocovány a znázorněny náklady na vytápění po jednotlivých místnostech.
Podobně můžeme sledovat průběhy všech měřených veličin pozpátku, samozřejmostí je zaznamenávání všech zásahů obsluhy.



Závěr:

Inteligentní systém řízení vytápění budov v reálných podmínkách splňuje požadavky, které jsme výše uvedli a představuje kvalitativně vyšší kategorii řízení a regulace, než jaká se dosud běžně v topenářské praxi používá.
Navíc dává podklady a podněty k tak diskutovaným otázkám praxe jako jsou:

  • zateplení - jak a jestli vždy ano !
  • vlhkost a její mechanismus
  • využití alternativních zdrojů - obecné povědomí a skutečnost
  • reálný potenciál úspor v typických stavbách


Kontakt
CONDATA s.r.o., Olomouc

informace o firmě v TZB-adresáři
 
 
Reklama