RHEINLAND - vytápěcí a větrací systém velkých prostor
U příležitosti kulatého jubilea trvání firmy se vždy trochu bilancuje. Například, které produkty jsou nebo byly úspěšné. Nejinak tomu nyní bylo u systému RHEINLAND, jehož vývoj a výroba trvá prakticky 40 let. Vzpomíná se na první zákazníky, na věrné zákazníky a na velké projekty.
Zákazník, se kterým se shodují všechna výše uvedená kritéria je fa. MAN - užitková vozidla AG v Mnichově.
RHEINLAND tady údajně tak dlouho funguje díky důvěře ve vytápěcí systém, který přesvědčil svou hospodárností, kvalitou a stálým vývojem. Od roku 1966 vytápí firma MAN velký počet různých hal s "RHEINLAND" podstropním teplovzdušným systémem. K tomu bylo instalováno přes 40 velkých zařízení, které pokrývají tepelný výkon cca 10 000 kW.
Jak tedy vypadá jeden z projektů MAN?
Ve výrobní hale A 38 fy. MAN - užitkové vozy AG, se zhotovují kabiny nákladních vozidel nejnovější generace v pozinkovaném provedení. Hala je rozdělena do dvou oblastí o ploše 5.200 m2, rozměrech 137 m x 38 m x 11 m výšky a objemu 57.300 m3. Výroba je prováděna na výrobní lince s 11-ti svařovacími roboty.
Aby bylo dosaženo energeticky optimálního větrání a odvětrávání a příjemného pracovního klima musel být nainstalován nový vytápěcí a větrací systém. Celkové řešení se skládá z 8-mi "RHEINLAND" teplovzdušných agregátů s odpovídajícím příslušenstvím a 48-mi vysoce výkonných odsávacích střešních ventilátorů.
Ve větší části haly bylo instalováno 6 teplovzdušných agregátů s jednotlivým topným výkonem 175 kW a jednotlivým výkonem vzduchu 15.000 m3/h. Pro optimalizaci všech požadavků pro provoz obsahovala všechna zařízení integrovanou automatiku zpětného svodu tepla, směšovací zařízení a termicky regulovatelný rozdělovač vzduchu.
Integrovaná automatika zpětného svodu tepla
S tímto zařízením je využito stoupajícího tepla, rovněž i sluneční záření a osvětlení během vytápění. Na ploše o rozměrech 35 x 38 m je ve výšce 5 m vestavěn mezistrop s dalšími pracovními plochami. Vytápění spodního patra nastává přes větrací kanály, kde je nejprve využit tepelný polštář z horního patra před zapnutím hořáku. Pro dostatečné větrání haly bylo instalováno ve skupinách 18 stupňovitě spínaných vysoce výkonných střešních ventilátorů s jednotlivým výkonem 5.600 m3/h. V zimním období se odsávané množství řídí buď intervalově nebo dle kvality ovzduší ve výrobním prostoru.
Možné vniknutí chladu při otevírání dvou velkých vrat je cloněno v zimě speciálními vzduchovými clonami. Dodatečně byly instalovány dva teplovzdušné agregáty, každý o výkonu 20.000 m3/h.
Všechna zařízení větrání a vytápění jsou řízena přes centrální spínací skříně. Okamžitá okolní teplota v prostoru je regulována jednotlivými instalovanými teplovzdušnými agregáty přes decentrálně uspořádaná teplotní čidla v prostoru. Profil požadavků inženýrů a plánovačů fy. MAN byl dodržen dle odpovídajících následujících kritérií:
- větrání a vytápění jsou integrována v jednom zařízení, aby odpadla nákladná instalace přívodu a odvodu vzduchu, kromě toho může být předehříván přiváděný vnější vzduch
- celková regulace jednotlivých míst je soustředěna v centrále firmy MAN, jednotlivé vytápěcí a větrací zóny mohou být nezávisle řízeny
- rovnoměrné vytopení haly, stejně tak rovnoměrné natemperování produktů a materiálů vytváří optimální akumulační efekt pro sníženou dobu chodu hořáku, kromě toho se netvoří žádná kondenzovaná voda
- přesnost obráběcích strojů není ovlivněna jakýmkoliv směrovým osáláním
- další předností je využití nastoupaného a odpadního tepla a větrání bez nepříjemného místního proudění pomocí nastavitelných rozdělovačů vzduchu
- nízká výška "RHEINLAND" teplovzdušného agregátu je ideální pro vestavbu nad jeřábovou dráhu.
Tento objekt je pouze příklad z mnoha. Téměř 20.000 "RHEINLAND" - zařízení od firmy LK - navržených, vyrobených, instalovaných, odráží přibývající význam vývoje šetření energie a jeho řešení.
Odpovědní pracovníci fy. MAN popisují úspěšný projekt:
"Jedna společná věc, na kterou jsme již u RHEINLAND systémů zvyklí je spolehlivost, ale vždy jsme znova překvapeni dalším vývojem a novými řešeními především ve větrací technice a systému regulace, které vedou k další optimalizaci energetické bilance".