Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Regulované ceny paliv a energií v roce 2002


Tisková konference navázala na informace přednesené na první tiskové konferenci Energetického regulační úřadu (ERÚ), která proběhla dne 4. září 2001.

V úvodu informoval předseda ERÚ Ing. Pavel Brychta, CSc. (vpravo) o praktickém ukončení přípravy potřebné legislativy k regulaci cen. Nejdůležitější vyhláška o pravidlech trhu s elektřinou bude již v tomto týdnu vydána ve sbírce zákonů a vstoupí tím v platnost. Zbývající dvě vyhlášky jsou připraveny k projednání v legislativní radě vlády v pondělí 29. října.
Další důležitou částí činnosti ERÚ je vydávání licencí k podnikání v energetice. S ní seznámil novináře ředitel sekce licencí Ing. Pavel Prouza (vlevo). Podle něj Úřad v současné době vydal, nebo vyřizuje okolo 1000 licencí. U elektřiny je to naprosto rozhodující část ponikatelských subjektů, u plynu prakticky všichni, ale u dodavatelů tepla o licenci zatím nepožádalo téměř 2000 podnikatelů. Zde se tedy dá předpokládat, že může dojít v příštím roce k finačnímu postihu firem, které budou podnikat bez licence, která je podle Energetického zákona nutná.


Ing. Blahoslav Němeček - ředitel sekce regulace podrobně vysvětlil rozhodnutí ERÚ týkající se ceny za přenos elektrické energie prostřednictvím přenosové soustavy.

Tato cena je dvousložková a zahrnuje cenu za rezervovaný 1 MW přeneseného výkonu ve výši 574.384,29 Kč a cenu za přenesenou 1 MWh elektrické práce ve výši 17,54 Kč. Průměrná cena za přenos pro rok 2002 pak je 119,22 Kč/MWh. Cena povinného výkupu z tzv. velké kogenerace v režimu vynucené výroby byla stanovena na 970,- Kč/MWh. Cena z povinného výkupu tzv. malé kogenerace ani výkonová hranice mezi zmiňovanou velkou a malou kogenerací nebyla dosud stanovena. Případy, kdy bude výrobce elekkrické energie dodávat přímo do místní distribuční sítě bez využití přenosové soustavy budou řešeny dobropisem ve výši 20 Kč/MWh, který obdrží výrobce od místně příslušného distributora.

U cen elektřiny pro domácnosti se v příštím roce projeví rozdílná struktura jednotlivých sazeb v jednotlivých krajích. Nejmenší navýšení cen, v průměru do 7% bude v Jihomoravském kraji. Nejvyšší 16% nárůst cen pak bude v kraji Západočeském a Jihočeském, kde je nejvyšší podíl akumulačních elektrospotřebičů pro vytápění a ohřev vody. V Praze bude nárůst cen asi 12%, průměrný růst cen v celé republice pak asi 10,7%. Nárůst cen pro podnikatele bude v průměru nulový. Tzn., že v některých regionech dojde k mírnému nárůstu, jinde naopak k poklesu.

U zemního plynu se pozitivně projevuje současně velmi příznivá situace na světových trzích s ropou a ropnými deriváty a stejně tak příznivý kurz koruny vůči dolaru. Naopak negativně na cenu zemního plynu bude v příštím roce působit odstranění všech křížových dotací, ke kterému dochází od 1.1.2002. Prakticky tedy pro příští rok dochází k vzájemné eliminaci pozitivních a negativních efektů, takže cena plynu od společnosti Transgas, a. s. se zvýší jen asi o 3 haléře za m3. Reálné zvýšení cen pro domácnosti se tedy bude pohybovat do 5%, v kategorii velkoodběru a středního odběru pak bude průměrné navýšení cen nulové. Zde je ale třeba vzít v úvahu uvedené příznivé světové ceny zemního plynu a příznivý kurz koruny vzhledem k účtovací měně - dolaru. Pokud by se tyto vnější podmínky změnily, dojde samozřejmě i ke změně předpokládaných nárůstů cen v jednotlivých kategoriích odběrů.

V sektoru teplárenství Energetický regulační úřad stanovil povolený meziroční nárůst ceny pro domácnosti na 16,- Kč/GJ na patě vytápěného objektu. To je okolo 5% obvyklé ceny tepla. Těchto 16,- Kč pak je dále rozděleno na dvě složky. O polovinu z této částky tj. 8,- Kč/GJ může dodavatel tepla cenu navýšit bez zdůvodnění. O druhých 8,- Kč/GJ (maximálně), pak může cenu navýšit jen pokud jeho nárůst nákladů na paliva převýší základní navýšení 8,- Kč/GJ.

 
 
Reklama