Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Kotle na tuhá paliva nad 50 kW (III) - přehled trhu v ČR

V posledním pokračování článku o kotlích na tuhá paliva jsou technicky popsány hlavní části těchto kotlů a zpracována tabulka výrobců těchto kotlů. Jsme si vědomi skutečnosti, že přehled výrobců zdaleka není úplný. Chtěli bychom proto požádat ty výrobce, kteří v přehledu nejsou, aby nás kontaktovali. Rádi je do přehledu doplníme.

Konstrukce kotlů na vyšší výkony, jejich zapojení a příslušenství je poněkud (někdy podstatně nebo i zcela) jiné, než u kotlů malých výkonů.

Součásti a příslušenství kotlů velkých výkonů:

1. Rošt
Pro velké množství kotlů různých konstrukcí a výkonových velikostí bylo zkonstruováno více druhů roštů. Rošty odpovídají svým tvarem a velikostí požadavkům, které jsou na ně kladeny.
Nejběžnější rošty jsou stručně charakterizovány v následujícím rozdělení:

  1. plochý rošt - patří k nejjednodušším typům, používá se nejvíce pro spalování kusového dřeva, podávání dřeva na rošt může být ruční nebo automatické, odstraňování škváry je pouze ruční, používá se u kotlů nejmenších výkonů,
  2. podhrnovací rošt - je vhodný pro spalování sypkého paliva (pelety, štěpky, piliny, hobliny), může se na něm spalovat i kusové palivo, podávání paliva je automatické, odstraňování škváry se provádí ručně,
  3. pevný šikmý rošt chlazený vzduchem - slouží k podávání sypkého i kusového paliva ručně nebo automaticky, odškvárování může být ruční i automatické, šikmá plocha roštu se vyrábí z keramického materiálu odolného proti žáru a otěru a je opatřena tryskami pro přívod primárního vzduchu, plocha roštu je chlazena spalovacím vzduchem,
  4. pevný šikmý rošt chlazený vodou - používá se při spalování sypkého paliva, podávání je automatické, možné je také spalování sypkého paliva v kombinaci s palivem kusovým, rošt je chlazen vodou v trubkách a využívá se u kotlů velkých výkonů,
  5. pohyblivý šikmý rošt chlazený vodou - je možné jej používat pro jakékoliv palivo i s vyšším obsahem popelovin, pevné i pohyblivé roštnice mají samočisticí schopnost, rošt se může rozdělit do zón, ve kterých je možno regulovat pohyb roštnic nezávisle na sobě, používá se u kotlů největších výkonů.

2. Spalinový ventilátor
U některých kotlů je vhodné dopravovat spaliny pomocí ventilátoru. Jde hlavně o ty případy, kdy komín nemá dostatečný tah pro spolehlivý provoz kotle a tlaková ztráta spalin je příliš vysoká. Pomocí ventilátoru se může vytvořit umělý tah, podtlak ve spalovací komoře a dopravit spaliny do komína. Vhodný je ventilátor s povrchovou úpravou odolávající abrazi. Součástí ventilátoru je rám s pohonem a převodem a hřídel.

3. Šnekový podavač
Je to zařízení sestávající ze šnekového dopravníku a dalších drobných pomocných zařízení. Používá se k automatickému podávání paliva na rošt. Funguje rovněž jako tlakový uzávěr mezi prostorem spalovací komory kotle a dopravním systémem paliva. Podavače jsou konstruovány pro sypké palivo do zrnitosti 25 mm. Pro větší velikosti paliva se musí upravit tvar a velikost podavače.

4. Dávkovací dopravník
Podává na rošt palivo o zrnitosti větší než 25 mm. Dopravník pracuje samočinně na povel centrální automatiky kotle. Na konci navazuje dopravník na průchod do spalovací komory. Průchod je opatřen klapkami, které fungují současně jako tlakový a protipožární uzávěr mezi spalovací komorou a dopravníkem paliva.

5. Vtlačovací lis
Podobně jako dávkovací dopravník slouží k dopravě paliva o zrnitosti větší než 25 mm na rošt. Umisťuje se pod dno násypky paliva o velkém objemu (několik m³). Vtlačuje palivo padající z násypky do kanálu ústícího nad rošt. Obsahuje klapku, která odděluje násypku od spalovací komory a brání průchodu plamene do násypky vtlačovacího lisu.

6. Mezizásobníky paliva
Patří k doplňkovým zařízením u kotlů velkých výkonů, které mají velkou spotřebu paliva. Slouží k vytvoření zásoby paliva v blízkosti kotle. Jejich objem bývá obvykle několik m³. Tvar a velkost je dána konkrétní potřebou pro daný kotel.

7. Dávkovače paliva
Slouží k odměření potřebného množství paliva a jeho dopravě do mezizásobníku. Požadovaná kapacita je opět dána místními potřebami a podmínkami.

8. Pneumatické nafukování paliva
Paliva velmi jemné zrnitosti je někdy potřeba zvětšit na potřebný objem. K tomu se používá zařízení sestávající z dávkovače paliva, z ventilátoru, ze směšovače paliva se vzduchem, z dopravního potrubí, z vyústky (trysky) do spalovací komory a z ochranného zařízení proti nechtěnému vznícení paliva.

9. Odkšvárovací zařízení
Je umístěno na konci spalovací komory kotle. Automaticky odstraňuje škváru a popel vzniklý hořením paliva. Dopravuje škváru do zásobníků (bunkrů) nebo na skládku škváry umístěnou na prostranství vedle kotelny.

10. Odlučovač popílku
Prach a popílek ze spalin vzniklých spalováním paliva ve větších kotlích se zachycuje v odlučovačích. K nejpoužívanějším patří cyklónové a multicyklónové odlučovače popílku. Pod odlučovačem se umísťuje kontejner určený ke sběru popílku.

11. Spalovací komora
Je to prostor, v němž dochází ke spalování paliva. Podle velikosti se rozlišují komory :

  1. komory malých výkonů - do 200 kW. Jde o komory kotlů sloužících pro vytápění jedné větší budovy nebo několika menších budov. Materiálem bývá kvalitní ocel s větší tloušťkou stěny.
  2. komory o výkonu 200 - 1000 kW. Kotle mají vyzdívku odpovídající požadavkům na teplotu ve spalovací komoře, na použitý druh paliva a na tvorbu co možná nejmenšího počtu a druhu emisí. Komory těchto a větších výkonů mají rozděleno spalování paliva do tří zón : zplyňovací, hoření a dohořívání s chlazením popelovin.
  3. komory o výkonu 1 - 6 MW.Mají vyzdívku z keramických materiálů s žáruvzdornou vrstvou odolnou vysokým teplotám a chemickým vlivům vznikajícím spalováním. Komory mají dobrou tepelnou izolaci a velkou tepelnou setrvačnost. Jsou vhodné pro málo výhřevná a více vlhká paliva.
  4. komory o výkonu 1 - 6 MW vodou chlazené. Pro výhřevná paliva se používají spalovací komory, které mají stěny chlazené vodou. Voda protéká trubkami zabudovanými ve stěně komory. Komora proti předchozím typům obsahuje obvykle navíc ventilátor a potrubí pro přívod sekundárního a terciálního spalovacího regulovaného vzduchu.


Prodejci kotlů výkonů nad 50 kW pro spalování tuhých paliv.

1. ELBH spol. s r. o.
Typy kotlů : teplovodní kotle TSP, teplovzdušné kotle TSL
Výkon kotlů : řada TSP 80 kW - 2,5 MW (5MW) - vlhkost paliva do 60%, řada TSL 50 - 150 kW

2. EKOEFEKT, s.r.o.
Typy kotlů : CARBOROBOT-B PV80, PV140, PV180, PV300
Výkon kotlů : od 80 do 290 kW

3. IMAVECO, s.r.o.
Typy kotlů : řada1 IKPT200-IKPT800, řada2 IKPT 1000-IKPT 3000
Výkon kotlů : řada 1 od 200 do 800 kW,řada 2 od 1 do 3 MW

4. ŠAMATA Jan
Typy kotlů : G80, G190, G300, G500
Výkon kotlů : od 80 do 500 kW

5. ŽDB a.s., závod topenářské techniky VIADRUS
Typy kotlů : U22 C
Výkon kotlů : 52,3 kW a 58,1 kW

6. VYNCKE Praha, s.r.o., pracoviště Frýdek-Místek
Typy kotlů : CNS-DWS-W-0, 5TO2, 5MW, WMS-UFWG-W-0, 5TO2, 5MW
Výkon kotlů : od 0,5 do 2,5 MW

7. BIOPAL Technologie spol. s r.o., Frýdek Místek
Typy kotlů :
Výkon kotlů :

8. CLAUHAN s.r.o., Brno
Typy kotlů :
Výkon kotlů :

9. HAMONT - Contracting and Trading spol. s r.o., Sedliště
Typy kotlů : HAMONT
Výkon kotlů : 15 - 500 kW

10. PKD, s.r.o., Dačice
Typy kotlů : PKD-HELL
Výkon kotlů : 4 - 10 MW

11. Strojírna Sedlice, a.s., Sedlice u Blatné
Typy kotlů :
Výkon kotlů : 64 - 1200 kW


Výroba kotlů na spalování dřeva a biomasy zaznamenala v posledních letech velký vzestup. S tím souvisí také výroba paliva (pelet, briket) a strojů a zařízení na zpracování, uskladňování nebo přepravu dřevěného spalitelného odpadu. Jen výrobců dřevěných pelet nebo briket je celá řada, např. Agro-eco Ostrava, Biomac Trade Uničov, Biotherm České Budějovice, Briklis Slapy, Britex Uničov, Ekobrikety Kyjov, Ekotherm Jablonec nad Nisou, Holztherm Plzeň, Intermilp Vimperk, Iromez Pelhřimov, Ostax Valašské Meziříčí, Pelletia Hradec Králové, Pila Ekopal Chotěvice, SVAM Kyjov, Verner Ecostar Zbytiny a další.
Základní přehled o výrobcích a dodavatelích můžete získat u firemních záznamů v TZB-adresáři firem v oboru Dodavatelé dřeva, peletek a briket. U záznamů v tomto adresáři jsou přímé odkazy na firemní stránky výrobců.
K výrobcům štípačů dřeva, drtičů slámy, mulčovačů, briketovacích lisů a dalších strojů patří firmy STS Jindřichův Hradec, Briklis Slapy u Tábora a další.

 
 
Reklama