Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Využití zemního tepla pro vytápění obecních objektů v obci Borová Lada

V prosinci loňského roku vyšel na serveru Topinfo.cz článek Tepelná čerpadla na šumavské vesnici. Slíbili jsme v něm, že po ukončení topné sezóny přineseme vyhodnocení konkrétních výsledků. V posledním čísle časopisu Alternativní energie ale vyšel článek, jehož autor - Ing. Marek Bláha - toto vyhodnocení již provedl a navíc perfektním způsobem. Na základě souhlasu autora i vydavatele časopisu Vám proto předkládáme článek upravený pro internetovou publikaci. Dozvíte se z něj mimo jiné i to, že spotřeba tepla v obecních objektech poklesla po instalaci tepelných čerpadel ze 740 000 kWh na 136 700 kWh, tedy o 83%.

Úvod
Projekt "Využití zemního tepla pro vytápění obecních objektů v obci Borová Lada" je jedním z největších a nejkomplexnějších příkladů využití obnovitelných zdrojů energie v České republice. Byl realizován v rámci celkové rekonstrukce infrastruktury obce, která probíhala pod záštitou Evropské unie a byla částečně financována z programu Phare CBC.
Tepelná čerpadla byla uvedena do provozu na začátku topné sezóny v říjnu 2000 a nyní (květen 2001) je možné provést první vyhodnocení provozních zkušeností a dosažených úspor.


Obec Borová Lada
Obec Borová Lada leží v jihozápadních Čechách uprostřed šumavských plání v nadmořské výšce asi 900 m. Počet obyvatel nepřesahuje 300. Část katastrů obce leží v Národním parku Šumava, část pak na území CHKO Šumava. Obec malá počtem obyvatel, zato velká přírodními krásami, které ji obklopují. Nejvíce navštěvovaným turistickým cílem je největší rašelinné jezírko v Čechách s názvem Chalupská slať. Na opačnou stranu míří kroky návštěvníků často k zaniklé osadě Knížecí Pláně při česko-německé hranici, ke znovu obnovenému hřbitovu a kříži v místech, kde stával kostel. Milovníci kol mohou v létě využít množství značených cyklotras, vyznavači zimních sportů zde najdou řadu upravovaných běžeckých tras. Jejich kvalitu společně zajišťují místní podnikatelé a správa NP a CHKO Šumava, kteří poskytují finance, a obec Borová Lada, pečující o jejich údržbu. (převzato z webových stránek - http://web.telecom.cz/borova_lada)

Popis projektu
V obci začaly v roce 1999 rekonstrukční práce a opravy zaměřené na zlepšení infrastruktury. V rámci těchto prací proběhla výstavba nové trafostanice, vodojemu, nového vodovodního řádu po obci a k základní škole, elektrifikace obce a jako hlavní bod tohoto programu bylo provedeno zateplení a instalace tepelných čerpadel pro vytápění budovy obecního úřadu, mateřské školy a čtyř bytových domů v majetku obce.

Tepelná čerpadla IVT
Pro vytápění objektů byla vybrána švédská tepelná čerpadla IVT Greenline. Každý z vytápěných objektů má vlastní kotelnu s tepelným čerpadlem o výkonu 26 nebo 33 kW. Tepelná čerpadla jsou doplněna elektrokotli pro pokrytí období s extrémně nízkými venkovními teplotami. Teplo je odebíráno z celkem 18 vrtů o hloubce 120 m. Celková tepelná ztráta vytápěných budov je 242 kW, instalovaný výkon tepelných čerpadel IVT Greenline je 163 kW. V tepelných čerpadlech je použito bezfreonové chladivo R 407 c.
Celkové náklady na rekonstrukci infrastruktury dosáhly 17 milionů korun. Z toho investiční náklady na pořízení kotelen s tepelnými čerpadly IVT včetně vrtů byly 4,2 milionu korun.

Investiční náklady a financování
Na financování celého projektu se podílel fond Phare CBC dotací 323 251 EUR (13 milionů korun), Česká energetická agentura dotací 2,18 milionů, Jihočeská energetika a.s. financovala posílení technické infrastruktury a zbytek financovala obec Borová Lada ze svého rozpočtu.

Vyhodnocení provozních parametrů
Všechny kotelny v bytových domech jsou vybaveny vlastním elektroměrem, v kotelně Obecního úřadu je navíc instalován měřič spotřeby tepla, takže je možné poměrně přesně vyhodnotit parametry systému a dosahované úspory.
V objektu obecního úřadu byl měřen průměrný topný faktor tepelného čerpadla, což je rozhodující veličina udávající míru úspory celého zařízení (poměr vydané energie tepelné a vložené elektrické energie).

V průběhu první topné sezóny byl naměřen průměrný topný faktor celého systému s hodnotou 3. Po odečtení spotřeby energie na pohon oběhových čerpadel na topné straně a spotřeby elektrokotle, pracovalo tepelné čerpadlo IVT Greenline s průměrným topným faktorem 3,2.

V praxi to znamená, že průměrné náklady na vytápění jednoho bytu s vytápěnou plochou 56 m², jsou 281 Kč/měsíc. Pro porovnání například při centrálním zásobování teplem v Praze, kde v zimě teploty zdaleka nedosahují tak nízkých hodnot jako na Borové Ladě, jsou průměrné náklady na vytápění bytu o ploše 60 m² zhruba 942 Kč/měsíc a například v Písku až 1 142 Kč/měsíc.

  Spotřeba tepla na vytápění  
  Původní spotřeba
energie
Předpokládaná spotřeba
podle auditu
Skutečná naměřená
spotřeba energie
Skutečná úspora
energie
Obecní úřad 72 MWh 30,1 MWh 22,5 MWh 69 %
Školka 185 MWh 35,8 MWh neměřeno(35,8 MWh) 81 %
Bytové domy 2 - 5 483 MWh 80,1 MWh 78,4 MWh 84 %
Celkem 740 MWh 146 MWh 136,7 MWh 83 %




Snížení exhalací v obci
SO2 NOx CO2 Prach
- 6040 kg/rok - 43 kg/rok - 242 000 kg/rok - 664 kg/rok

Přínosy pro životní prostředí
Zateplením objektů a instalací tepelných čerpadel došlo v obci k výraznému snížení znečištění ovzduší. Realizovaná úspora 604 MWh energie představuje při přepočtu na hnědé uhlí 17 plně naložených nákladních aut s uhlím ročně.

Cena zdraví a bezpečného životního prostředí
24.dubna 2001 byla v Renaissance Prague Hotel již po desáté předána prestižní ocenění soutěže "Cena zdraví a bezpečného životního prostředí 2000", kterou organizuje asociace českých a mezinárodních společností Business Leaders Forum. Cenu každoročně obdrží společnost, jejíž činnost vede k nejlepšímu měřitelnému zlepšení životního prostředí, zdraví zaměstnanců či obyvatel v okolí působiště firmy. Nad samotnou cenou převzal záštitu ministr životního prostředí Miloš Kužvart.
V rámci této akce byla udělena firmě VESKOM a představitelům obecního zastupitelstva Borové Lady "Zvláštní cena za příkladnou spolupráci veřejné správy v oblasti životního prostředí se soukromým sektorem" za projekt "Využití tepla země pro vytápění šesti obecních objektů". Symbolické ocenění - diplom - předali zástupci společnosti CEMC (české ekologické manažerské centrum).

Závěr
Provozní náklady na vytápění objektů jsou díky vstřícnému přístupu JČE a.s., která umožnila využívat v objektech nové výhodné tarify pro tepelná čerpadla, výrazně nižší, než se původně předpokládalo. V auditu byly vypočítány celkové provozní náklady na provoz tepelných čerpadel na 389 000 Kč/rok, skutečné náklady při zhruba stejné spotřebě energie jsou ale jen 210 000,- Kč/rok. Návratnost investice do tepelných čerpadel, která byla v energetickém auditu vypočtena na 9 až 10 let, vychází díky této skutečnosti na necelých 5 let.

Poznatky z realizace a z provozu tepelných čerpadel IVT na Borové Ladě ukazují, že intenzivní využívání obnovitelných zdrojů energie je po technické stránce pro zkušené dodavatele snadno zvládnutelné i v takovémto rozsahu. Příjemným překvapením je skutečná výše provozních nákladů na vytápění objektů a s tím spojená velmi dobrá návratnost vložených prostředků. To by mělo být, ve spojení s programem podpory tepelným čerpadlům ze strany Státního fondu životního prostředí, hlavním argumentem pro opakování podobného projektu i v jiných obcích.

 
 
Reklama