Kotle na tuhá paliva (I) - obecná část
Vzhledem k neustálému zvyšování cen zemního plynu (a také elektrické energie), možnosti získat levnější palivo (uhlí, dřevo), ale i z jiných důvodů, je v současné době aktuální vytápění budov a ohřev vody pomocí kotlů na tuhá paliva. Kotle se vyrábějí v rozsahu výkonů 10 kW až několik MW, přičemž všechny dnes vyráběné kotle mají široký rozsah regulace výkonu.
Kotle určené pro spalování tuhých paliv mohou vytápět rodinné domky, chaty, chalupy, výrobní a opravárenské provozy, školy, hospodářské budovy, rekreační střediska nebo i celá městská sídliště či menší obce. Tyto kotle slouží k ohřevu vody pro vytápění otopnými tělesy. S vhodnou regulací se mohou používat také pro podlahovému vytápění.
Určité technické zásady řešení jsou společné všem kotlům a jejich účelem je zajistit hospodárný a spolehlivý provoz pokud možno po celou dobu životnosti.
Konstrukcí, tvarem, vybavením, výkonem a dalšími technickými parametry se však kotle jednotlivých výrobců od sebe vždy poněkud liší.
Převážná většina v současné době vyráběných kotlů je automatických. Mnohé jsou doplněny o zařízení zvyšující jejich účinnost či hospodárnost provozu (směšovací ventily, akumulační nádrže).
Některé obecné informace společné kotlům na spalování tuhých paliv
Provoz kotle a jeho vliv na životnost
Správným provozováním a pravidelnou údržbou kotle se může prodloužit jeho životnost. Někteří výrobci přímo v návodu na používání výrobku uvádějí podmínky správného provozu kotle. K doporučením správné obsluhy a údržby patří dodržování těchto zásad:
- zajištění minimální teploty vratné vody (většina výrobců uvádí jako tuto teplotu 60 °C),
- spalování paliva do určité maximální vlhkosti (u dřevní hmoty se doporučuje do 20 %),
- používání paliva předepsaného druhu a zrnitosti o určité výhřevnosti (ovlivní se tím okamžitý výkon kotle),
- včasné vyprazdňování popelníkové zásuvky (podle druhu provozu kotle a velikosti zásuvky to může být za 2 dny nebo také 7 dnů),
- při nepřetržitém provozu doporučují výrobci čištění konvekční plochy kotlového tělesa (individuálně podle výrobce, obvykle však 1x měsíčně),
- používání oběhového čerpadla (není vždy podmínkou, ale zajišťuje se tím pružnější a hospodárnější provoz),
- připojení odtahu spalin na samostatný komínový průduch dostatečně tepelně zaizolovaný,
- používání ventilátoru pro odtah spalin (pokud komín nemá předepsaný minimální tah),
- provozování kotle v předepsaném rozsahu výkonu (někteří výrobci uvádějí trvalé provozování kotle při výkonu nejméně 40 % jmenovitého výkonu),
- používání akumulační nádrže (u větších soustav i více nádrží) pro zajištění větší hospodárnosti provozu,
- při provozu na snížený výkon se doporučuje denní zátop (ohřev TUV nebo provoz kotle v jarním či podzimním období).
Životnost kotlů závisí hlavně na vhodné konstrukci, použitém materiálu, poměru hmotnost kotle ku jeho výkonu, dodržování zásad správného provozu a dalších okolnostech. Může být v nepříznivých podmínkách 10 let nebo také při správném provozu a péči o kotel 30 let. Jde o individuální záležitost danou konkrétními možnostmi a podmínkami provozu každého jednotlivého kotle.
Kouřovod a komínový tah
Průřez a tvar kouřovodu a účinná výška komínu mohou značně ovlivnit velikost tahu a tím také výkon kotle. Vnitřní průřez kouřovodu nesmí být větší než vnitřní průřez sopouchu a nesmí se směrem ke komínu zužovat. Tah komína se pohybuje mezi 15 Pa a 30 Pa. Při předepsaném tahu může dosáhnout kotel jmenovitý tepelný výkon. Tah komína závisí nejvíce na průřezu komína a jeho výšce.
Informativní hodnoty vztahu průřezu a výšky komína:
Velikost komína | Minimální výška |
15 x 15 cm | 12 m |
průměr 20 cm | 8 m |
20 x 20 cm | 7 m |
Pokud nemá komín požadovaný tah, sníží se tím provozní výkon kotle. V těchto případech se zvyšuje tah komína přidáním spalinového ventilátoru. Ten však nepatří ke standardnímu vybavení kotlů a musí se dokoupit.
Bezpečnost provozu kotle
K bezpečnému provozu kotle může každý uživatel přispět dodržováním upozornění a zásad, které každý výrobce kotlů uvádí v návodu k provozu a údržbě.
K nejdůležitější zásadám patří:
- při zatápění se nesmí používat hořlavé kapaliny,
- obsluhovat kotel mohou pouze osoby dospělé seznámené s návodem k obsluze,
- při přikládání a dopravě paliva je třeba vizuálně kontrolovat přísun a množství paliva,
- stavební a hořlavé materiály musí být od kotle ve vzdálenosti dané příslušnými předpisy,
- kotle mohou být provozovány pouze v "obyčejném prostředí" základním (ČSN 332000-1/1995),
- jakýkoliv zásah do kotlů mohou provádět pouze způsobilí k tomu určení pracovníci.
Kotle malých tepelných výkonů (do 50 kW) mají relativně jednodušší konstrukci a části ve srovnání s kotli velkých výkonů sloužících pro vytápění a dodávku TUV většímu množství bytů či průmyslových nebo jiných objektů.