Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Konstrukce staveb ve středu zájmu studentů jihočeského regionu

Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích otevřela nový obor s názvem Konstrukce staveb. Rektor školy Ing. Marek Vochozka, MBA, Ph.D., jej hodnotí jako obor budoucnosti. V rozhovoru pro TZB-info zároveň zdůrazňuje moderní přístup k výuce a nutnost profilace ke škole polytechnického typu.

Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích (VŠTE) je poměrně mladou školou. Vznikla v roce 2006. Jaké to má podle vás výhody a nevýhody?

Hlavní výhodu krátké existence školy spatřujeme především ve skutečnosti, že máme možnost vybudovat instituci, která nebude žít v zajetí stereotypů. Deklarujeme naši snahu stát se profesní vysokou školou. To o sobě tvrdí i jiné vysoké školy a univerzity, avšak v jejich pojetí se při koncipování výuky, její organizaci a v konkrétní spolupráci tato skutečnost neprojevuje. Dosud bývá zvykem, že si škola vytvoří v rámci akreditace nového oboru profil absolventa a poté se snaží svůj produkt uplatnit na trhu. Naší snahou je vtáhnout subjekty z regionu do samotného procesu definování profilu absolventa tak, abychom "neprodukovali" uchazeče pro pracovní úřady, ale pro regionální podnikovou praxi.

Jaká je kvalifikační struktura vyučujících na této škole?

Kvalifikační struktura odpovídá požadavkům Akreditační komise MŠMT pro bakalářské obory. Můžeme se však pochlubit uznávanými specialisty typu doc. Ing. Zdeňka Kutnara, CSc., který se dlouhodobě věnuje problematice izolační techniky a který byl i odborným garantem nedávné konference Defekty budov.

Uplatňují se tady i lidé z praxe (stavbyvedoucí, projektanti, architekti...)?

Profesní specializaci spatřujeme samozřejmě i v uplatňování lidí z praxe. Již dnes se zapojují při výuce jednotlivých předmětů, jako jsou Stavební hmoty, Vývoj architektury a Stavební chemie. Ve vyšších ročnících je se zapojením odborníků z praxe do výuky počítáno ještě více.

Pokud bychom srovnávali - v čem je tato škola jiná a jakému typu vysokých škol byste se chtěli přiblížit?

Jednoznačně mohu zmínit profesní zaměření. Dále její proaktivní přístup. Vzhledem k tomu, že se klima školy teprve vytváří, formuje se její image, je tolerován někdy i neortodoxní přístup na trhu vysokoškolského vzdělávání, na trhu absolventů a nakonec i v samotné výuce. V rámci školy vzniklo marketingové oddělení, což dosud bývala spíše doména soukromých vysokých škol. Chceme touto formou navázat dlouhodobě pozitivní vztahy s veřejností i s profesní praxí a fungovat jako kvalitní polytechnická škola. Nabídka oborů by měla být široká s mnoha obory a programy. Do výuky chceme zapojit nové metody, jako je projektová či on-line výuka.

Nově jste získali akreditaci oboru Konstrukce staveb. Čím je tento obor zajímavý a jaké nabízíme uplatnění studentům po dokončení studia?

Konstrukce staveb jsou oborem, který nabývá stále větší důležitosti. Studium je směrováno k vyšší spolehlivosti, trvanlivosti a funkční dokonalosti budov a k prevenci vad a poruch se speciálním zaměřením na izolace a rekonstrukce staveb. Toto zaměření je v občanské i stavební sféře vnímáno z hlediska potřeb jako dominantní. Absolvent tohoto oboru bude schopen uplatnit získané znalosti a dovednosti v soukromých firmách i ve státní a veřejné správě. Bude přínosem nejen v technických pozicích a pozicích projektanta, ale také - a to zejména - v pozicích přímo na stavbách. Absolvent se zároveň stává specialistou v oblasti hydroizolací, termoizolací staveb a v oblasti rekonstrukcí staveb.

Pracuje dále se studenty po skončení vysoké školy? Případně jakým způsobem?

VŠTE nemá v současné době ještě absolventy. Avšak již nyní připravujeme se Studentskou unií, která vznikla při škole, formální zakotvení spolupráce VŠTE s absolventy - provoz absolventské počítačové sítě, přístup k datům školy, podíl na řízení školy a tak dále. Předpokládáme, že se zapojí jako odborníci z praxe do výuky, nebo naopak se budou vracet do námi připravovaných kurzů celoživotního vzdělání.

Jaké možnosti v uplatnění na trhu práce jim můžete nabídnout? Jaká je situace ve vašem regionu?

Obecně na trhu práce v České republice chybí absolventi bakalářských oborů. Nabízejí se absolventi středních škol, jejichž vzdělání se jeví vzhledem potřebám praxe jako nedostatečné. A naopak univerzity "produkují" inženýry, kteří jsou na úroveň středního managementu či výkonné pozice takzvaně převzdělaní. Stejná situace platí i v jihočeském regionu, na který VŠTE primárně cílí.

 
 
Reklama