Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Proti plísni na fasádě ve třech krocích

Plísně, řasy, mechy a houby, tedy biotické faktory, nám na fasádách zateplených i nezateplených domů v poslední době dělají starosti. Mnohdy je dlouho ani nepozorujeme, protože je považujeme za stopy špíny v místech často stékající vody. Kde se tak najednou vzaly?

Pomáhá jim znečištěné ovzduší? Jsou dalším signálem nenápadně se měnícího globálního klimatu a nebo jen vizitkou odfláknuté práce? Ode všeho nejspíš trochu. Faktem je, že při jejich vzniku mají vliv zcela stejné podmínky, jako u výskytu vnitřních plísní. Na zatepleném domě může plíseň signalizovat i závažné nedostatky při provádění prací v kombinaci s použitím nevhodných komponentů systému. Nápravy lze v takovém případě dosáhnout pouze rekonstrukcí zateplovacího systému.

Odstranění organických nečistot v praxi

Jak na tyto nečistoty ví vedoucí výrobního střediska stavební společnosti REVITA G v Brně ing. Tomáš STEJSKAL: "V praxi se tyto organické nečistoty objevují běžně. Používáme na ně přípravky firmy GRAFITIX®, která vyvinula jedinečný postup pro odstranění těchto nečistot z povrchů staveb. Grafitix si s nimi poradí na přírodním i umělém kameni, na cihlách, betonu, teracu, barvených nebo probarvených površích, keramice, pálené i betonové střešní krytině, eternitu, ale odstranit je dokáže i z hliníkových nebo eloxovaných povrchů."

Krok první

Život s řasou není ani pěkný, ani zdravý. Proto musí pryč. Jak si s ní Revita radí? "Poslední realizací, kde jsme řešili odstranění řas z povrchu fasády, byl panelový dům na ulici Běloruské v Brně", komentuje Tomáš Stejskal. Pokud chceme napadenou omítku, správně ošetřit, pomůže omytí plochy speciálními přípravky?

Běžně používáme Grafitix Demoussant. Naneseme jej na celou napadenou plochu a necháme působit. Nanáší se bez předchozího čištění, mytí nebo kartáčování povrchu. Vůbec nemění barvu ani vzhled podkladu, naopak mu vrací původní estetické kvality. Organické nečistoty odumřou během několika desítek minut.

Odstraněním mikroorganizmů se sníží celková vlhkost předmětů a staveb. Celý povrch je třeba následně omýt studenou tlakovou vodou (WAP). Inženýr Stejskal konkretizuje: "Vzhledem k velkému znečištění jsme první nástřik lokálně na nejhorších místech aplikoval podruhé a celá fasáda se znovu umývala, což ve výsledku práce o dva dny prodloužilo."

Krok druhý

Jak pokračovala oprava v Brně? Na očištěný a vyschlý podklad nanesli stříkáním rovnoměrně Grafitix Crypto Mouse. Ten po zaschnutí vytvoří těžko ve vodě rozpustné organokovové sloučeniny, zabraňující novotvorbě řas a mechů po několik let. Použít jde proto i preventivně - na nově zhotovené povrchy staveb, fasády, ale například i na střechy.

"Přípravek ovšem musí na povrchu dobře uschnout", zdůrazňuje Stejskal. "V žádném případě jej nelze aplikovat za deště nebo těsně před ním."

Jak je taková oprava časově náročná? Při rozsahu zasažené plochy do 300 m2 jsou to obvykle dva dny - první den Revita odstraní mikroorganismy, druhý den po vyschnutí následuje ošetření povrchu.

Krok třetí

Tento postup lze využít jak při přípravě podkladu pro následné lepení kontaktních zateplovacích systémů nebo nanášení nátěrů na povrchy znečištěné organickou nečistotou, tak v rámci pravidelné údržby a čištění povrchů fasád. V poslední fázi, po vyschnutí podkladu, byl ještě proveden dvojnásobný silikonový nátěr WEBER.TON.MICRO V, který zabraňuje průniku vody do systému a je naplněný fungicidními a UV přísadami. Jak tedy oprava fasády napadené plísní nakonec dopadla?

"Výsledky jsou víc než přesvědčivé", říká inženýr Tomáš Stejskal: Jen si porovnejte fotografie...


Stávající stav - detail
 
Pravá část po aplikaci přípravku, levá část před aplikací přípravku


Po aplikaci druhého nátěru
 
Konečný stav

 
 
Reklama