Obnovitelnou energií k vytvoření pracovních míst
"Přechod k plnému využití technologie alternativní energie vytváří pracovní místa a to více než ekonomika jako taková" - tak toto je závěr z nedávno provedené rozsáhlé studie EU zabývající se dopadem obnovitelných zdrojů na ekonomiku a zaměstnanost.
Poznámka: v některých částech překladu bylo místo slovního spojení obnovitelné energie použito nového komplexního výrazu "obnovitelnosti".
Členské státy Evropské unie jsou nadšeny vývojem "obnovitelností" nejen jako alternativou, ale i jako domácím energetickým zdrojem s nízkým dopadem na okolí. Toto vše vytváří z průmyslu obnovitelné energie jeden z nejrychleji se rozvíjejících evropských odvětví. Už i politici rozpoznali, že obnovitelné energie s sebou přinášejí i ekonomické výhody a to především ve vytváření nových pracovních míst.
Ale jak můžeme kvantitativně určit tento zaměstnanecký efekt? Pro úplné porozumění zahájila Evropská komise v roce 1998 rozsáhlou studii(1), zaměřenou na analýzu klíčových otázek EU - povedou větší investice v oblasti obnovitelných zdrojů k vytvoření více pracovních míst v Evropě?
Studie se skládá ze dvou částí, které kalkulují efekty obnovitelné energie na zaměstnanost v 15 zemích Evropské unie do roku 2020. Nejprve byl použit tzv. SAFIRE model, kde energetická předpověď byla stanovena pro tři periody s následujícím scénářem: do roku 2005 s tématem "Obnovitelné zdroje potřebují stále investiční podporu", do roku 2010 s tématem "Kdy budou zavedeny uhlíkové nebo energetické daně" a do roku 2020 "Kdy se přiblíží ceny obnovitelných energií k cenám obvyklé energie". Dále byl vypočítán zaměstnanecký účinek "obnovitelností" pomocí speciálního modelu(2) vyvinutého pro tuto studii. Analýza pak kalkulovala čisté zaměstnanecké hodnoty, které zahrnují přímý účinek - práce v energetickém průmyslu nebo v zemědělském průmyslu (míněna biomasa jako palivo) a nepřímý účinek - práce vytvořená někde jinde v ekonomice. To přináší také seznam prací ztracených v jiných sektorech ekonomiky (speciálně pak v obvyklých energetických oblastech) a dále pak efekt náhražky v celkové ekonomice a zaměstnanosti. Výzkum se zaměřuje na zaměstnanost na domácích trzích a tak přináší čísla mající vliv na import, ale nebere v úvahu pracovní místa spojená s vytvořením exportu.
Tabulka 1: Předpověď SAFIRE o produkci obnovitelné energie směrem k celkové energetické nabídce v EU
Rok | 1995 | 2005 | 2010 | 2020 |
---|---|---|---|---|
Celková finální nabídka energie (TWh)(1) | 10 350 | 11 375 | 11 950 | 12 950 |
Produkce obnovitelné energie (TWh)(2) | 440(3) | 713 | 875 | 1 066 |
Podíl obnovitelných zdrojů (%) | 4,3 | 6,3 | 7,3 | 8,2 |
(2) model Safire - nezahrnuta vodní, vlnová a přílivová energie,
(3) zdroj EUROSTAT
Tabulka 2 - Zaměstnání vytvořená v 15 členských zemích (navazuje na základ z roku 1995)
|
Graf 1
|
Téměř již 900 000 nových pracovních míst
Modelování předpovídá, že energie vyrobená z obnovitelných zdrojů bude zdvojnásobena v roce 2020 a to ze základu 440 TWh v roce 1995 na 1 066 TWh v roce 2020. Největší celkové vzestupy vykazuje energie biomasy, ale na druhé straně i ostatní obnovitelné technologie vykazují rapidní růsty, převážně pak z větru a fotovoltaiky. Všechny členské země jsou příkladem růstu výkonu a kapacit obnovitelné energie. Největší růst produkce obnovitelné energie byl zaznamenán v Německu, Itálii a Francii. Dále jsou předpovídány růsty v zemích jako je např. Holandsko a Velká Británie, a to více než 6 krát.
Předpověď celkové konečné energetické nabídky v EU směřuje k navýšení 25 % v roce 2020(3), nicméně model SAFIRE předpovídající rostoucí poměr této potřeby bude vyžadovat obnovitelné zdroje energie (viz tabulka 1). Tento vzestup energie z obnovitelných zdrojů předpovídá čistý růst pracovních míst v celé EU (viz graf 1 a 2). Celkové hodnoty čistých přidaných pracovních míst předpovídá od roku 1995 do roku 2020 na 385 000. Navíc dalších 515 000 míst je předpokládáno vytvořit následkem investování do biomasy jako paliva, zbytek pak do zemědělství a lesnictví a energetických plodin(4). K jistému rozmachu oproti minulým létům by měly být půjčky požadovány pro konkurenční obnovitelné energie s běžnými typy energetických zdrojů. Nicméně i když jsou podpory zaměřeny pro vytvoření pracovních míst rozvojem oblasti obnovitelné energie, budou stále vytvářena pracovní místa vyvolaná i přemísťováním pracovních míst v oblasti běžných energetických zdrojů.
Graf 2: Předpovězená zaměstnanost ovlivněná technologiemi
Oblíbené zemědělství
Většina z těchto nových pracovních míst pochází z technologie výroby biomasy a z prodeje biomasy jako paliva. Ostatní technologie vytvářejí slušné úrovně zaměstnanosti s hodnotou dosahující v roce 2020 počtu 35 000 pracovních míst. Solární fotovoltaika a malé vodní elektrárny jsou příkladem ztráty povolání během příštích let jako následek větších úrovní půjček nebo dotací a všeobecně nízkého stupně zaměstnanosti. Ale obě ukazují čisté získání pracovních míst do r. 2020. Ty největší zaměstnanecké růsty pocházejí z přímého pracovního vlivu, zvláště pak z práce vytvořené stavbou a provozem továren obnovitelné energie. Pracovní místa jsou často vytvořena z nepřímé zaměstnanosti (viz. graf 1). Ta nejlepší čísla pracovních míst, vzniklých díky podporám nebo dotacím, se vyskytují v roce 2010, kde asi 72 000 pracovních míst má předpovězeno přemístění do jiných sektorů ekonomiky. Avšak v roce 2020 tyto pracovní místa klesnou na zhruba 62 000, z důvodu rovnoměrného poklesu množství poskytovaných půjček nebo dotací pro obnovitelné projekty. Většina pracovních míst bude jenom v několika průmyslových sektorech, zvláště pak v zemědělství, v energetickém průmyslu (míněna distribuční centra) a dále pak v různých výrobních sektorech. Analýza předpovídá 7% vzrůst počtu lidí, zaměstnaných v zemědělském sektoru EU, zapojených ve výrobě, sklizni a zásobování biomasou - palivem. Na druhé straně, obvyklí energetičtí dodavatelé ztrácejí méně než 2 % své pracovní síly v roce 2020 jakožto následek přechodu na obnovitelnou energii. Zaměstnanost v sektoru průmyslu "obnovitelností" má předpovězeno rozšíření na skoro 200 000 pracovních míst. Výzkum předurčuje, že zhruba 20 % z celkového počtu nově vytvořených pracovních míst připadne na Německo a dalších 15 % na Francii (viz. tabulka 2). V roce 2020, nová zaměstnání vzniklá z "obnovitelností" jsou předpovězena na téměř 3 % celkové pracovní síly Dánska a ve státech EU jsou tato nově vzniklá pracovní místa v objemu 1 % z celkové pracovní síly. Výsledky této studie budou velmi praktické pro širokou skupinu různých zájmů, zahrnujících politiky, průmysl obnovitelné energie, krajské a místní autority a investory a pomohou zvýšit všeobecné vědomí o výhodách zaměstnání v technologiích obnovitelné energie.
Studie technologií a biomasy jako paliva
Velké vodní elektrárny, vlnové, přílivové a geotermální elektrárny byly vyjmuty ze studie stejně jako pasivní využití sluneční energie. Byly zváženy tři hlavní podoby obvyklých (fosilních a nukleárních) energetických technologií: běžná kombinace tepla a energie, dnešní výroba energie, obvyklé vytápění. Obnovitelné zdroje energie, které byly použity v této studii jsou následující:
- Větrná energie - většina větrných elektráren je postavena na zemi, ale je zde rostoucí zájem o větrnou energii z moře
- Sluneční energie - fotovoltaické panely pro výrobu elektrické energie a sluneční tepelné kolektory pro vytápění. Rostoucí množství elektřiny může být v budoucnu vyráběno právě ze slunečních tepelných zdrojů (sluneční tepelná elektřina).
- Biomasa - spalování, zplynování nebo digesce širokého rozpětí paliv včetně lesních zbytků, zemědělských odpadků a energetických plodin, průmysl pevných a kapalných odpadků - to vše může být použito pro vytápění, výrobu energie nebo biopaliva pro pohon automobilů.
- Malé vodní elektrárny - jsou to turbíny do 10 MW, instalované na malých tocích
Vysvětlivky:
(1) Vliv obnovitelností na zaměstnanost a ekonomický růst. ECOTEC průzkum a konzultace s.r.o. (UK - anglická firma), Energie pro udržení rozvoje s.r.o. (UK - opět angl. firma), EUFORES (Luxemburg), Fórum pro energii budoucnosti (Německo), IDAW (Španělsko), Observ ER (Francie), Energetický spolek (Rakousko). Tato studie byla vypracována pod záštitou programu ALTENER a iniciativy EUFORESu. Další informace - LIS BROOME, ECOTEC, tel.: +44 121 616 3656, e-mail: Lis-Broome@ecotec.co.uk.
(2) SAFIRE (strategické stanovení rámce pro racionální využití energie) je již zavedený model, vyvinutý firmou Energie pro udržení rozvoje, která zpracovávala analýzy vlivu různých modelů energetické spotřeby, úvod a rozsah energetických technologií. Byl použit jako základ pro rozvoj cílů, prezentovaných na EC - White Paper on Renewable Energy Sources.
(3) Energie v Evropě - Evropská energie do r. 2020.
(4) Analýza předpokládala, že rozmach biologických palivových zdrojů nepředpokládá přemísťování zaměstnanosti v běžném zemědělství a lesnictví.
(5) Důležité je, že tento odhad byl přizpůsoben k množství importu, ale není zde přidružený růst této oblasti, pokud členské státy mají významný exportní průmysl. Tato hodnota by tedy měla být zvážena jako pododhad, zvláště pak pro země s velmi vyspělým exportním průmyslem.