Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Světové ceny energetických surovin

Článek uvádí základní informace o mechanismu tvorby světových cen energetických surovin (ropa, topný olej, zemní plyn, propan). Dále jsou uváděny odkazy na stránky největších světových burz, kde jsou aktuální ceny přímo dostupné spolu s dalšími informacemi charakterizující komodity a způsob jejich obchodování.

Význam
Světové ceny energetických surovin jsou důležité v prvé řadě pro jejich producenty a největší odběratele. Pro všechny ostatní mají především význam informační. Burzovní ceny okamžitě reagují na vše, co ovlivňuje trh s danou surovinou - změny v nákladech těžby, změny v transportních nákladech, ceny reflektují velikost známých zásob suroviny, obchodníci odhadují budoucí poptávku po surovině podle růstu ekonomiky, vliv má i dlouhodobá předpověď počasí atd. Vysoká informační hodnota světové ceny je způsobena tím, že prodávající a kupující v nepřetržitém procesu obchodování na burze reflektují do ceny veškeré dostupné informace, které jakkoliv zasahují do trhu s danou surovinou. Z tohoto důvodu by se energetická politika na úrovni národních ekonomik i velkých podniků působících v energetice měla mimo jiné odvíjet i od dlouhodobého vývoje světových cen energetických surovin.

Způsob obchodování
Pro porozumění tvorbě a významu světových cen energetických surovin je nutné podat alespoň základní informace o způsobu jejich obchodování.

Energetické komodity jsou obchodovány na světových burzách převážně pomocí tzv. komoditních futures. Jde o finanční instrumenty patřící do skupiny burzovně obchodovaných finančních derivátů, jejichž podstatou je určitá forma termínového obchodu. Termínový obchod znamená, že existuje časový nesoulad mezi uzavřením obchodu a jeho plněním. Standardně mezi uzavřením obchodu a jeho plněním uplynou 3, 6, 9 i více měsíců. V době uzavření obchodu jsou na burze sjednány veškeré podmínky obchodu (především cena komodity, dodávané množství komodity, místo dodání, kvalita komodity apod.) V době plnění dochází k fyzickému dodání sjednané komodity a jejímu zaplacení. Kupující tedy v době uzavření obchodu ví kolik bude v budoucnu (v době plnění kontraktu) za nákup příslušného množství komodity platit. Prodávající (producent komodity) naopak ví kolik v budoucnu (v době plnění kontraktu) za prodej utrží.

Podmínky obchodu
Komoditní futures jsou typem vysoce standardizovaných burzovních obchodů. To znamená, že burza, která zařadí určitou komoditu do svého obchodování, určuje veškeré podmínky obchodu s touto komoditou a všichni prodávající (dodavatelé komodity) i kupující se musí těmto podmínkám podřídit. Podmínky jsou odlišné pro jednotlivé komodity i burzy.

Největší objemy obchodů jsou realizovány v USA. Proto jsou dále uváděny odkazy na energetické suroviny obchodované na amerických burzách. Jako konkrétní případ uvádím zemní plyn obchodovaný burze NYMEX (New York Merchantile Exchange).

Podmínky obchodu jsou následující:

Doba mezi uzavřením obchodu a jeho splněním 36 měsíců
Místo dodání Sabine Pipe Line Co.'s Henry Hub ve státě Louisiana. Prodávající je odpovědný za průchod plynu přepouštěcí stanicí. Poplatek za použití přepouštěcí stanice platí prodávající.
Jednotka obchodovaného množství 10 000 miliónů British thermal units (MMBtu) (1 BTU = 1,055kJ)
Kotace ceny USD za 1 MMBtu

Odkazy na aktuální ceny
Aktuální ceny a přesné informace o podmínkách obchodů se dozvíte přímo na stránkách burz po kliknutí na níže uvedené odkazy u jednotlivých komodit. Pro zajímavost uvádím i světovou cenu mědi jako významné suroviny používané v topenářství.

Komodita Popis a podmínky obchodu s komoditou Burza Graf s aktuální cenou Interaktivní graf (používá technologii Java)
Ropa brent popis IPE (International Petroleum Exchange) graf graf
Topný olej popis NYMEX (New York Merchantile Exchange) graf graf
Zemní plyn popis NYMEX (New York Merchantile Exchange) graf graf
Propan popis NYMEX (New York Merchantile Exchange) graf graf
Měď popis Comex (Commerce Exchange) graf graf

Přehledné grafy cen energetických surovin najdete i na: http://partners.tradesignals.com/dcb/energies/

 
 
Reklama