Soutěž ROCKHOUSE o český nízkoenergetický dům roku 2006
Dne 15.11.2006 byly v pražském Veletržním paláci vyhlášeny výsledky soutěže ROCKHOUSE o český nízkoenergetický dům roku 2006, kterou zorganizovala společnost Rockwool, a.s. Odbornou porotu nejvíce zaujal svým vyváženým řešením projekt Tomáše Hlavsy, studenta 4. ročníku fakulty architektury na Vysokém učení technickém v Brně.
Společnost Rockwool, a.s., trvale hledá nové způsoby, jak prosazovat stavební postupy, které vedou ke snižování energetické náročnosti budov, a jak zvýšit povědomí o dopadech bydlení na životní prostředí. Dalším logickým krokem ve snaze upozornit laickou i odbornou veřejnost na problematiku nízkoenergetické výstavby bylo zorganizování soutěže o český nízkoenergetický dům roku 2006 "ROCKHOUSE".
Záměrem soutěže bylo ocenit odborníky, kteří vytvářejí svébytnou českou architekturu a využívají moderních technologií k projektování domů, které šetří energii, jsou citlivé k životnímu prostředí a především přátelské ke svým obyvatelům.
Do soutěže bylo od jejího vyhlášení 1. března letošního roku přihlášeno 20 projektů, jejichž autoři pocházejí z řad profesionálů i studentů.
Přihlášené práce posuzovala odborná porota, ve které zasedli Ing. Martina Pásková, Ph.D., ředitelka odboru ekologie lidských sídel a člověka Ministerstva životního prostředí ČR; akad. arch. Šimon Caban, architekt a scénograf; Ing. arch. Oleg Haman, předseda Obce architektů; Doc. Ing. Miroslav Meixner, CSc., vedoucí techniky staveb na Fakultě architektury VUT v Brně; Doc. Ing. Jan Tywoniak, CSc., Stavební fakulta ČVUT a Ing. Petr Stejskal, marketingový a obchodní ředitel společnosti Rockwool, a.s.
Hlavní cenu, se kterou je spojená finanční odměna ve výši 100.000 Kč, převzal z rukou poroty mladý student architektury Tomáš Hlavsa z brněnského VUT za projekt rodinného domu s vejminkem. Dalšími oceněnými byli na druhém místě Ing. arch. Radim Kounek a Ing. arch. Vladimír Balda na místě třetím. Zvláštní uznání poroty získal projekt společnosti GIP Invest s.r.o. za návrh obytného souboru nízkoenergetických řadových domů. Odborná porota navíc udělila i zvláštní cenu pro již realizovaný projekt domu v Kníničkách u Brna architekta Mojmíra Hudce.
V kategorii studentských prací byly přihlášeny projekty Radky Pittnerové (VŠUP Praha), Matěje Kováče (ČVUT Praha) a Samuela Netočného (VUT Brno). Všem studentům bylo uděleno ocenění za snahu nalézt nestandardní řešení.
Složení poroty (v abecedním pořadí)
Akad. arch. Šimon Caban
Narodil se roku 1963 v Praze, kde žije a pracuje na volné noze jako architekt, scénograf, choreograf, fotograf, scénárista, režisér, tanečník a herec. Vystudoval Vysokou školu umělecko-průmyslovou v Praze, spolu s bratrem Michalem založil Baletní jednotku Křeč (film Pražská pětka). Je zastoupen ve fotografické sbírce v Centre Georges Pompidou v Paříži, v letech 1995 až 1999 dělal výpravu k MFF Karlovy Vary. V Divadle Kalich vytvořil scénu a režii k muzikálu Galileo. Se Simonou Rybákovou získali jako komisaři a scenáristé národní expozice Pražského quadrienale 1999 Zlatou trigu. Byl autorem výzdoby Kongresového centra pro pražské zasedání NATO (2002). Architektonicky navrhuje rodinné domy, interiéry, nábytek, projektuje design soukromých, firemních i veřejných interiérů.
Ing. arch. Oleg Haman
Narodil se v roce 1960 v Praze. V roce 1984 vystudoval Fakultu architektury ČVUT u profesora Krise, v roce 1989 ukončil postgraduální studium. 6 let působil v Projektovém ústavu výstavby hlavního města Prahy a od roku 1990 se věnuje svobodnému povolání jako architekt. Od roku 1993 je autorizovaným architektem České komory architektů a od roku 2003 předsedou Obce architektů. K jeho nejvýznamnějším realizacím patří např. Komerční centrum Vinice v Praze 10, Obytný soubor Palouk v Praze 10, Český statistický úřad v Praze 10, Kašna na Masarykově nám. v Hradci Králové nebo administrativní budova GARANT HOSPITAL v Praze 9. Je autorem rekonstrukce paláce Riesů ze Stallburgu v Praze 1. K jeho nejvýznamnějším oceněním patří: Bydlení 2000 - odměna v kategorii nájemní domy, Nejlepší z realit 2002 - ocenění v kategorii rekonstruované kanceláře, Grand prix 2002 - cena v kategorii výtvarné dílo.
Doc. Ing. Miloslav Meixner, CSc.
vedoucí Ústavu techniky staveb Fakulty architektury v Brně, absolvent Fakulty stavební Vysokého učení technického. Jeho odborná, pedagogická a vědeckovýzkumná činnost je zaměřena především do oblastí technika prostředí, energetika a fyzika budov. Působí jako autorizovaný inženýr v oboru Pozemní stavitelství a Energetické auditorství, je zapsán do Seznamu energetických auditorů při MPO ČR. Na Fakultě architektury se ve spolupráci s Českou energetickou agenturou MPO ČR se podílel na zřízení Energetického konzultačního a informačního střediska EKIS a ve spolupráci s MMR ČR a SFRB v rámci "Programu komplexní regenerace sídlišť a oprav bytových domů postavených panelovou technologií" na zřízení Regionálního a poradenského střediska při Fakultě architektury.
V současné době je součástí kolektivu, který pod vedením Prof. Ing. Jiřího Vaverky, DrSc. připravuje vydání monografie "Stavební tepelná technika a energetika budov".
Ing. Martina Pásková, Ph.D.
(*1974), absolventka Fakulty mezinárodních vztahů VŠE v Praze a postgraduálního studia na Přírodovědecké fakultě UK, ředitelka odboru ekologie lidských sídel a člověka na Ministerstvu životního prostředí, externí lektorka na katedře sociální geografie a regionálního rozvoje PřF UK v oblasti vztahu územního rozvoje a územní ochrany, členka expertní skupiny Evropské komise pro urbánní prostředí (DG Environment) a předsedkyně Komise pro životní prostředí a sport při Českém olympijském výboru.
Ing. Petr Stejskal
V roce 1978 absolvoval obor Ekonomika zahraničního obchodu na Obchodní fakultě VŠE v Praze. V roce 2000 získal titul "Master of International Management" na European Business School v Praze. Hovoří 5 světovými jazyky. Oblastí obchodu a marketingu stavebních materiálů se zabývá více než 25 let. Pro společnost Rockwool, největšího světového výrobce tepelných, protipožárních a akustických izolací na bázi kamenné vlny pracuje od roku 2003 jako Marketingový a obchodní ředitel a člen management týmu Rockwool ESE (East South Europe). Intenzivně se zabývá problematikou nízkoenergetické výstavby.
Doc. Ing. Jan Tywoniak, CSc.
Působí jako docent Fakulty stavební ČVUT v Praze v oboru teorie a konstrukce pozemních staveb. Věnuje se tématům jako tepelná ochrana budov v environmentálních souvislostech a energie a životní prostředí a podílí se na přípravě nového magisterského studijního programu Budovy a prostředí. Je předsedou TNK 43 stavební tepelná technika při ČNI Praha, zástupcem ČR v CEN/TC89 Thermal performance of buildings and building components, spoluautorem ČSN 73 0540:2 (2002) Tepelná ochrana budov, členem rady Společnosti pro techniku prostředí a místopředsedou České společnosti pro udržitelnou výstavby budov (CSBS). Loni mu byla vydána publikace Nízkoenergetické domy. Principy a příklady. Je spoluautorem stavebního nebo stavebně-energetického řešení několika realizací nízkoenergetických domů. Spolupracoval na přípravě výstavby skupiny pasivních rodinných domů v Koberovech (CHKO Český ráj).
Oceněné projekty v soutěži o český nízkoenergetický dům roku 2006 "Rockhouse"
V hlavní kategorii odborných projektů byly oceněny 3 níže specifikované projekty a jeden projekt získal zvláštní uznání poroty.
- První místo získal projekt Tomáše Hlavsy, studenta 4. ročníku fakulty architektury na VUT v Brně. Je jím architektonické řešení rodinného domu pro 4 člennou rodinu s garáží a se samostatným bydlením pro prarodiče. Porota ocenila celkově vyvážené řešení a technické provedení stavby. Porotce Ing. arch. Šimon Caban k vítěznému projekt řekl:"Na tomto domě si cením především toho, že i přes zadání, které vede automaticky k jakémusi podvědomému omezení, navrhl autor suverénní dům, který se v klidu a harmonii rozprostírá a sebevědomě ukazuje, že nízkoenergetický neznamená nuzně smrsknutý domeček."
Vizuál vítězného projektu
(po kliknutí se obrázek zvětší)
Předávání hlavní ceny - Druhým místem ocenila porota kontrastní řešení rodinného domu Ing. arch. Radima Kounka, jehož architektonické řešení je založeno na dvou podobách jednoho materiálu - tvrdé skořápky z čediče v přírodní šedé barvě a vnitřní měkké izolační vrstvě z čediče (kamenné vlny). Porota ocenila hledání nových forem, odvážnou dispozici a práci s krajinnou hmotou.
- Třetí místo dostal návrh malého rodinného domu na netypickém sklonitém pozemku s orientací k severu. Projekt Ing. arch. Vladimíra Baldy z architektonické kanceláře TUL porota ocenila zejména za kompaktnost řešení ve ztížených podmínkách a snahu o důsledné stavebně-energetické řešení.
- Zvláštní uznání poroty získal projekt společnosti GIP Invest s.r.o., který představuje nízkoenergetickou koncepci výstavby obytného souboru obsahující pět sekcí řadových domů. Porota ocenila kromě kvalitního stavebně-energetického řešení i snahu o řešení urbanistického celku. "Řadová zástavba je vlastně nejlepším řešením, protože už její princip je energeticky méně náročný, než solitéry. Těžko ale posuzovat tento projekt spolu s ostatními, protože to není jeden ale více "domů". Proto se přikláním ke zvláštnímu ocenění, protože ocenění jako takové si vskutku zaslouží," k projektu řekl Šimon Caban.
V kategorii studentských prací byly přihlášeny projekty Radky Pittnerové (VŠUP Praha), Mateje Kováče (ČVUT Praha) a Samuela Netočného (VUT Brno). Všem studentům bylo uděleno ocenění za snahu nalézt nestandardní řešení.
Odborná porota navíc udělila i zvláštní cenu pro již realizovaný projekt domu v Kníničkách u Brna, který vzešel z brněnského atelieru ELAM. Porota ocenila mimo jiné inovativní řešení stavby, která přes svou velikost působí lehce a elegantně a blíží se parametrům pasivního standardu. Jejím autorem je Ing. arch. Mojmír Hudec, který se už více než dvacet let specializuje na nízkoenergetické stavby a pasivní domy. Rodinný dům je založen na užití jak pasivních tak aktivních prvků, které jsou vzájemně provázány a umožňují tak maximální využití obnovitelných zdrojů - sluneční energie a dřeva.
ROCKWOOL - přední světový výrobce a dodavatel izolací z kamenné vlny. Kamenná vlna ROCKWOOL se vyrábí z přírodních surovin, chrání před hlukem, významně zvyšuje požární odolnost budov a zajišťuje v nich příjemné a zdravé klima.