Vytápění domů při dnešním vývoji cen energií - seminář při veletrhu Aqua-therm
Pozvánka na seminář konaný v rámci konference TZB 2006 jako doprovodný program veletrhu Aqua-therm Praha 2006, který se koná v Křižíkových pavilonech Výstaviště Praha, hala D dne 24. 11. 2006 od 11.00 do 14.00 hodin.
Seminář je určen odborné veřejnosti, projektantům, investorům, energetikům a pracovníkům obecních úřadů jako pomoc při řešení současných problémů s vývojem cen energií.
Program přednášek:
(doba jedné přednášky 15 až 20 minut)
Emise a ochrana ovzduší, Doc. Ing. Jiří Hemerka, CSc.
Při návrhu i provozu vytápěcích a vzduchotechnických zařízení se z hlediska ochrany ovzduší často opakuje stejný problém, kde jako zdroje tepla (kotle v kotelně, tmavé zářiče u sálavých panelů, přímotopné plynové ohřívače u teplovzdušných agregátů, apod.) je použito více malých zdrojů o tepelném výkonu do 200 kW, které však ve svém součtu jako instalovaném výkonu přesahují limitní hranici 200 kW pro střední zdroje. Jaké povinnosti vyplývají pro provozovatele takových zdrojů z hlediska ochrany ovzduší? Jedná se o více malých jednotkových zdrojů nebo jeden střední zdroj?
Ekonomie pořízení a provozu malých zdrojů na pevná paliva, Ing. Jaroslav Smolík
Ekonomie provozu systému zásobování teplem malých objektů však není tvořena jen cenou paliv. Výhodnost volby zdroje tepla ovlivňují palivové náklady jen z části. Vedle nich existuje celá řada dalších parametrů, které mají na celkovou ekonomii neméně důležitý vliv, ale nejsou předmětem rozhodování proto, že si investor jejich existenci třeba ani neuvědomuje nebo jí nepřikládá z různých důvodů patřičnou důležitost.
Palivová základna, Doc. Ing. Karel Trnobranský, CSc.
Pokud však přece jen zvítězí myšlenka okamžitého snížení nákladů za palivo tím, že se přejde na levnější palivo, je dobré vzít v potaz naše rady, které jsou v textu uvedeny. Jedná se o zvážení z pohledu nejen cen, ale i z pohledu ekologie. V lokalitách, kde je k disposici dostatečná palivová základna na bázi dřevní hmoty je nutno preferovat energetické využití biomasy, jako obnovitelného energetického zdroje. V případě návratu k hnědému uhlí pak volit takový druh uhlí, které vykazuje nízký obsah síry.
Zdroje tepla, Prof. Ing. František Hrdlička, CSc.
Moderní regulovatelné kotle s vysokou účinností na tuhá paliva (uhlí, směs)
Komíny a kouřovody, Ing. Vladimír Jirout
- odlišnosti kouřovodů a komínů na tuhá paliva z pohledu ČSN a EN oproti jiným palivům
- vliv spalování negarantovaných a náhradních paliv (zrnění, uvolňování prchavé složky, vzplanutí v zadních tazích kotlů či kouřovodů, úlet škodlivin)
Využití akumulace tepla u otopné soustavy a návrh akumulátoru, Doc. Ing. Karel Brož, CSc.
Příklady použití výpočtu velikosti akumulátoru pro:
- správně nadimenzovaný kotel na černé uhlí
- správně nadimenzovaný kotel na hnědé uhlí
- předimezovaný kotel na černé uhlí
Pojistná a zabezpečovací zařízení, Ing. Jiří Šíma
- ochrana otopné soustavy může být provedena hydrostaticky tj. sloupcem vody nebo pojistným ventilem
- výpočet pojistného zařízení při teplotě menší než 100°C
- ekonomický vliv velikosti akumulační nádoby na pojistné zařízení
Regulace zdrojů tepla, Ing. Jan Vidim
Pokud pomineme nejjednodušší systém s jednou čtyřcestnou klapkou řízenou od pokojového termostatu, praxe ukazuje, že i bez složitých elektronických systémů se dají realizovat efektivní regulační strategie.
Likvidace odpadů ze spalování tuhých paliv, Doc. RNDr. Ing. Ivan Landa, DrSc.
- odpady z odsiřování a denitrifikace
- emise tuhých částic
- základní ukazatele znečištění vod a průmyslu
- nové směry využití popílku
Za garanta semináře Ing. Jiří Šíma