Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Z konference "Pasivní domy 2006", poradenská střediska a informace pro každého

Stejně jako v minulém roce přinesla konference přehled toho nejzajímavějšího z oboru pasivního stavění. Akce svým zaměřením přilákala stavební odborníky z celé Evropy, ale i z řad široké laické veřejnosti. Rostoucí zájem o ně již dříve inspiroval ke vzniku projektu "Síť center pasivního domu".

Letošní konference se rozrostla oproti minulému ročníku po všech směrech. Hlavní změnou bylo přemístění akce do reprezentativních prostor rotundy pavilonu A brněnského výstaviště. Tento sál pohodlně pojmul téměř 300 lidí, kteří se letos účastnili. První den konference proběhl přednáškový cyklus současně také v sále Morava. Za přednáškovým pultem se během dvou dnů vystřídalo čtyřicet předních českých i zahraničních odborníků. Pozornost si zasloužilo vystoupení Bertholda Kaufmanna, zástupce německého Passivhaus Institutu, kde vznikla začátkem devadesátých let myšlenka koncepce pasivního domu.

Koncepce pasivního domu je přes patnáct let stará

V rámci konference proběhla také doprovodná výstava výrobků a služeb firem zaměřujících se na oblast výstavby pasivních objektů. Celkem se konference zúčastnilo 24 vystavovatelů z Česka, Slovenska Rakouska i Německa. Prezentaci výrobků doplnily také putovní informační výstava Pasivní domy a posterové prezentace přednášejících. Oproti loňskému roku výrazně narostl zájem veřejnosti o tuto výstavu, která byla pro návštěvníky zdarma.

Přenášky byly po oba dny členěny do tématických skupin. První den nastínili situaci v oblasti udržitelné výstavby v ČR zástupci Jihomoravského kraje a Ministerstva průmyslu a obchodu. Za pozornost jistě stál také ekonomický rozbor návratnosti investic do pasivního domu, který přednesl hlavní organizátor celé akce Jan Bárta z občanského sdružení Centrum pasivního domu. Konference pokračovala tématickými bloky věnovanými stavbám pro bydlení a rekonstrukcím stávajících objektů, které jsou v zahraničí již běžnou praxí. Představeny byly např. projekty rekonstrukce školy či rodinného domu na úroveň pasivního standardu. Z dalších tématických bloků lze jmenovat např. stavby občanského vybavení či představení nejnovějších produktů na evropském trhu v bloku inovativní výrobky. Velká pozornost v přednáškách i diskusi byla také věnována zajištění kvality vnitřního prostředí.

Podpora státu není dostatečná

Dotační politiku státu, která zatím není příliš nakloněna stavbám malého rozsahu jako jsou rodinné domy objasnil Josef Bubeník z České energetické agentury, jehož přednáška v sále vzbudila bouřlivou diskusi. Částečně i na jeho vystoupení potom navázala panelová diskuse, která se zabývala mimo jiné problematikou územního plánování a procesem územního řízení a celou akci uzavřela.

Díky tématickému zaměření konference je možné tuto akci na území České republiky pokládat za ojedinělou, a to i v souvislosti s rozmanitým složením skupiny účastníků i přednášejících. I letošní ročník výrazně dostál potřebě setkávání se odborníků zkušených v navrhování či realizaci a zároveň potenciálních investorů včetně těch, kteří pasivní domy již obývají.

V pátek pro část účastníků program pokračoval exkursí do Rakouska, které se zúčastnilo téměř 80 lidí. Program byl navržen tak, aby zahrnoval funkčně i dispozičně rozdílné stavby, jako důkaz skutečně neomezených tvůrčích možností architektů; přes rodinný dům ve fázi výstavby, mateřskou školu a administrativní budovu až po studentskou kolej ve Vídni, kde účastníci měli možnost nahlédnout i do soukromí ubytovaných českých studentů.

Síť center pasivního domu

Pasivní domy se pomalu dostávají do centra pozornosti. Rostoucí zájem o ně a další informace inspiroval ke vzniku projektu Síť center pasivního domu. Do projektu je zapojeno 12 partnerů z celé republiky, byl výběrovou komisí vybrán k finanční podpoře z prostředků z Evropského sociálního fondu. Hlavním posláním Evropského sociálního fondu (ESF) je rozvíjení zaměstnanosti, snižování nezaměstnanosti, podpora sociálního začleňování osob a rovných příležitostí se zaměřením na rozvoj trhu práce a lidských zdrojů.


Hlavním cílem projektu je rozšířit nabídku stávajících poradenských center a center sítě EVVO o problematiku úspor energie ve stavebnictví, s cíleným zaměřením na pasivní domy. V rámci projektu vzniknou i nová poradenská centra. V rámci projektu bude pro všechny zájemce zdarma poskytováno poradenství o pasivních domech, a ve všech zapojených krajích budou probíhat vzdělávací a osvětové akce.

Hlavním cílem projektu je rozšíření poradenství o problematiku úspor energie ve stavebnictví, s cíleným zaměřením na pasivní domy. Poradenství budou poskytovat stávajících poradenská centra sítě EVVO a v rámci projektu vzniknou také nová poradenská centra. Poskytované poradenství o pasivních domech bude pro všechny zájemce zdarma a ve všech zapojených krajích budou probíhat i tématické semináře. Investoři, kteří již řeší projekty vlastních domů, budou mít příležitost získat odpovědi na své konkrétní otázky v rámci poradenských fór, kterých se jako konzultanti zúčastní odborníci z více oborů.

Poradenská centra vzniknou v rámci projektu u partnerů projektů, kteří byli vybráni s ohledem na jejich odborné znalosti a s cílem pokrýt co největší část České republiky. Jsou to:

  • Centrum pasivního domu, Jihomoravský kraj
  • ZO ČSOP 11/11 Zvoneček, Středočeský kraj
  • ATREA s.r.o., Liberecký kraj
  • Ekoinfocentrum, kraj Vysočina
  • ZO ČSOP Veronica, Zlínský kraj
  • Energy Centre České Budějovice, Jihočeský kraj
  • Vita - občanské sdružení, Moravskoslezský kraj
  • Ekodům, Středočeský kraj

Dalšími partnery projektu, kteří podporují projekt, jsou Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Jihočeský kraj, a obec Hostětín.

 
 
Reklama