Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Travnatý pahorek ukrývá originální golf klub

Malý klub pro potřeby golfového hřiště vznikl v kopcovité krajině Jižních Čech, v oblasti, které se říká "Česká Sibiř". Svůj název "Čertovo břemeno" převzal od jména blízké skály, kterou tam podle pověsti rozsypal čert.

Návrh této klubovny svěřili majitelé nově vznikajícího golfového hřiště pražskému architektonickému ateliéru D3A. Autory originální stavby, zasazené v malebné oáze uprostřed divokých lesů, křovin a neobdělaných luk, jsou architekti Stanislav Fiala a Daniela Polubědovová. Jejich snahou bylo nenarušit zamýšlenou atmosféru majiteli postupně kultivované krajiny. Proto se rozhodli využít terénní vlnu k zahrabání malé, kónicky se zužující betonové stavby, která po zasypání vytváří z pohledu od příjezdové cesty přirozený travnatý pahorek, jakých je v krajině mnoho. Pahorek je směrem k hrací ploše uříznutý, takže nabízí vstup do svých útrob v podobě malé, klínovitě se zužující místnosti, podporující falešnou perspektivou pocit hloubky. Místnost končí otevřeným plechovým ohništěm, zabírajícím celou zadní stěnu, tedy v "nekonečném žáru jícnu kopce". Zařízení je účelně strohé. Na betonové stěně vpravo je pevně zabudovaná dlouhá lavice z dubového masivu a podél ní několik čtvercových stolků z nerezového jäcklu a černého masivního polypropylenu, doplněných průhlednými židlemi Philippa Starcka. Nad stolky visí na silikonových flexibilních kabelech úsporné žárovky, stíněné "zmuchlanými" papírovými pytlíky. Svítidla visí na podélně vypnutém lanku, takže se dají posouvat nad libovolné sestavy stolků. Na betonové stěně nad lavicí se "válí" golfové míčky, jako věšáky na bundy a svetry.

 

Levá strana šedivé místnosti s černou podlahou je vymezena dlouhým barovým pultem, opět s dubovou deskou a za touto hranicí už začíná servisní, oranžová, užší místnost s kuchyňkou, barovým zázemím a skladem za otočnou cetrisovou stěnou, která je schopna uzavřít také vstup za bar. Část tohoto servisního pásu zabírá celooranžová toaleta přístupná přímo z krajiny. Pohled ven z klubovny je důležitou součástí celé hry konceptu. Místnost se rozšiřuje směrem ke krajině, aby ji co nejvíce nasála dovnitř a aby se také co nejvíce stala součástí krajiny samotné! Proto je na rozhraní místnosti a krajiny téměř neviditelné, do velkého poloměru ohnuté, sklo (bezrámově zasklené).

 

Prostor klubovny jakoby pokračuje ven, kde jsou v hustém, stříhaném trávníku nepravidelně umístěny kruhové betonové dlaždice, aby pomohly unést zátěž čilého provozu. Větší betonové kruhy jsou určeny k rozmístění venkovního nábytku - stejného, jako je uvnitř, aby se tak ještě více podpořil pocit prolínání exteriéru s interiérem.

Projekt: D3A spol. s r. o./Fiala, Prouza, Zima
Autoři: Ing. arch. Stanislav Fiala, Ing. arch. Daniela Polubědovová
Dodavatelé: Pezestav, Ruininvest, Jiří Petráň, Truhlářství Peterka, Janouškovec zámečnictví, Beton Těšovice

Příspěvek vyšel v časopise INTERIÉR 4/2005
www.mise.cz/interier

 
 
Reklama