Vyšly "hvězdy" Solární ligy ČR 2004
Iniciátoři Solární ligy ČR 2004, soutěže obcí a měst ve využití energie Slunce, z občanského sdružení Liga ekologických alternativ (LEA) vyhlásili u příležitosti mezinárodního veletrhu Aqua-therm v Praze výsledky svého celoročního projektu zaměřeného na popularizaci uplatňování solárních systémů v praxi.
Solární liga 2004 má své "mistry ČR": v souhrnné hlavní kategorii, v kategorii obcí a v kategorii termických systémů zvítězila Rusava ze Zlínska, v kategorii měst Slatiňany z Pardubicka a v kategorii fotovoltaických systémů Vilémov z Olomoucka * Na 250 sídel přihlásilo téměř 9 000 m² slunečních modulů * Prvenství v soutěži regionů připadlo Plzeňskému kraji, druhým je Jihočeský a třetím Zlínský * Porota udělila zvláštní ocenění městu Ostrava (za největší plochu přihlášených systémů), městu Litoměřice (za přínosnou městskou dotační politiku) a redaktoru týdeníku EURO a autorovi pořadu Zeměžluč na ČRo 6 Čestmíru Klosovi (za zevrubnou publicistiku k tématu) * Mezi cenami pro vítěze "ligy" nechybějí ani sluneční kolektory od předních firem.
Zápolení o prestižní "sluneční body", inspirované již pět let úspěšně rozvíjenou solární bundesligou v Německu, probíhalo za podpory Státního fondu životního prostředí a Česko-německého fondu budoucnosti. Průběh soutěže mohla veřejnost sledovat na speciální webové stránce soutěže www.solarniliga.cz.
Starosta Rusavy Bohumil Škarpich (vpravo) převzal cenu za první místo |
Redaktor týdeníku EURO Čestmír Klos převzal zvláštní ocenění |
Podle klíče zveřejněného na tomto portále se připisovaly body obcím a městům, z nichž byly přihlašovány jednotlivé funkční instalace termických (na ohřev vody) a fotovoltaických (na výrobu elektřiny) solárních systémů. Získané body se v zájmu srovnatelnosti výsledků přepočítávaly na jednoho obyvatele sídel. Toto měření solární vyspělosti probíhalo v souhrnné hlavní kategorii pro obce i města s termickými i fotovoltaickými systémy, v samostatné kategorii obcí a kategorii měst i v kategorii pouze termických či pouze fotovoltaických systémů. Cílem poměřování těchto aktivit na poli využití nejtypičtějšího obnovitelného zdroje energie - energie Slunce - přitom je především urychlení výměny zkušeností a dále konfrontace pozitivních podnětů mezi sídly, regiony, montážními firmami i mezi ČR a sousedním Německem a Rakouskem coby solárními "velmocemi" Evropy. Souběžným efektem je i zpřístupnění konkrétních tipů i praktického poučení z realizací všem médiím a také zpřesňování chybějících statistik o výskytu solárních zařízení u nás, využitelné i řídicí sférou.
Po pozvolném rozběhu soutěže se stalo dramatickým zejména podzimní "finále" solární ligy, kdy s blížícím se termínem uzávěrky soutěže i díky sílící publicitě v médiích vzrostl příliv přihlášek o 50 % a měnící se pořadí v kategoriích začalo být ostře sledováno. Zdravé zápolení o nejlepší solární "green-image" dospělo k těmto výsledkům: absolutním vítězem v hlavní kategorii, jemuž patří pomyslný titul "Solární mistr ČR 2004" se stala obec RUSAVA ze Zlínského kraje (patrně největší solární systém v republice o 540 m² na místním koupališti, kde má vzniknout Rehabilitační centrum Podhostýnska, je doplněn termickým i fotovoltaickým systémem na místní škole). Solárním "vícemistrem" se stala obec Boží Dar z Karlovarského kraje (kde jde občanům příkladem i starosta a čerstvý senátor Jan Horník se solární instalací na svém domě i na radnici) a cenný "bronz" patří obci Pístina z Jihočeského kraje (díky 48 m² výkonných vakuových kolektorů v Ústavu sociální péče).
Solární systém na koupališti v Rusavě
V kategorii Solární město zvítězily Slatiňany z Pardubického kraje (s Ústavem sociální péče, kde je do mezisezónního využívání solárního tepla v obřím tanku, zapojeno 193 m² kolektorů, doplněných 6 m² fotovoltaiky). Horní Planá z Jihočeského kraje (Domov důchodců s 72 m² kolektorů) je na místě druhém, následována Stodem z Plzeňského kraje (s 67 m² kolektorů na rodinných domcích a 0,5 m² panelů) na místě třetím.
"Mistrem fotovoltaiky" se stal Vilémov z Olomouckého kraje (díky solární elektrárně o 10,42 m² na střeše církevního Centra pro aplikaci obnovitelných zdrojů energie tamní Pravoslavné akademie). Druhé místo patří Pňovanům z Plzeňského kraje (se 4 m² fotovoltaiky poskládané svépomocně z různých panelů na rekreačním domku bez napojení na rozvodnou síť ) a třetí pak obci Podolí u Brna (s 6 m² na experimentálním domě výzkumného typu.)
Centrum pro aplikaci obnovitelných zdrojů energie
Pravoslavné akademie Vilémov
Soutěží, kterou Liga ekologických alternativ hodlá pro rostoucí zájem (po dílčích úpravách pravidel) provozovat i v roce 2005, chtějí její organizátoři budit k aktivnějšímu vytváření lokálních podmínek pro rozmach solární energetiky zejména představitele obcí a měst. K tomu má posloužit i plánované zviditelňování solárních "jedniček" regionů přímo v krajích při renomovaných výstavách atd. v krajích. K akceleraci zájmu o tzv. čistou energetiku by v příštím roce měl napomoci i dlouho očekávaný nový zákon na podporu obnovitelných zdrojů energie.
Ceny do soutěže věnovali:
solární systém vč. montáže - hlavní cena od firem thermo/solar Žiar a JH solar Plavsko
2 kolektory s nerezovým pláštěm, regulátor a 2 čidla - cena fy Regulus
3 kolektory - cena fy TWI
3 lampy a sleva 15 000 Kč na termický solární systém - cena fy Nelumbo
fotovoltaický panel o výkonu 10 Wattů - cena fy Poulek Solar
10 ročních předplatných od redakce časopisu Alternativní Energie
3 roční předplatné od redakce časopisu Solarboulevard - cena fy Solarthemen
25 brožur "Pasivní dům, zkušenosti z Rakouska a české začátky" - cena Ekologického institutu VERONICA
tištěné atlasy instalací obnovitelných zdrojů energie - cena společnosti Calla, sdružení pro záchranu prostředí
tématická literatura - cena společnosti KV-BIO
dárkové balení biopotravin - cena fy Sluneční brána
dárkové balení biopotravin - cena fy Country Life