Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Zajímavosti z Konference o peletách ve Welsu

První týden v březnu 2004 se ve Welsu ve spolkové zemi Horní Rakousko uskutečnila mezinárodní Konference o peletách, která byla součástí třídenního setkání odborníků s názvem World Sustainable Energy Days.

Téma pelet, jejich výroba a uplatnění na trhu v různých zemích Evropy i mimo Evropu, technologie pro jejich využití, strategie a mechanismy na podporu trhů s peletami a informace o nejnovějších trendech a novinkách přilákaly do malého, ale rušného veletržního městečka Wels více než 900 zájemců především z řad odborné veřejnosti z 64 (!) zemí světa (celkem o konferenci projevilo zájem více než 1 000 odborníků, ale bohužel z důvodů omezené kapacity byli organizátoři nuceni zájemce odmítat). Autorka článku, Mgr. Ivana Klobušníková, ředitelka sdružení Energy Centre České Budějovice, sepsala některé vybrané zajímavosti z této konference. O peletách už toho bylo na TZB-info napsáno mnoho, ale určitě neuškodí zmínit se o zkušenostech ze zahraničí. V případě dotazů týkajících se nejen pelet, ale vůbec problematiky úspor energií a využití obnovitelných zdrojů energie můžete kontaktovat přímo Energy Centre České Budějovice.

Boom na trhu s peletami
Jak uvedl pan Rudolf Huber z firmy Umdasch AG, v době před více než 10 lety, kdy se v Rakousku pelety ještě nevyráběly, se pelety dovážely do Rakouska z Ameriky, ze Švédska a z Holandska. V roce 1994 byla uvedena na trh značka "Pellis", pod kterou jsou dodnes prodávány certifikované pelety. Firma Umdasch provedla v roce 1994 marketingový průzkum - padesáti výrobcům kotlů z celé Evropy rozeslala dotazník s otázkou, zda si myslí, že pelety jsou palivem budoucnosti. Z těchto padesáti firem odpověděla pouze jedna firma, že pelety mají budoucnost, ostatní peletám nevěřili a nepřikládali jim žádnou důležitost. Trh s peletami se ovšem za uplynulých deset let v Rakousku úspěšně vyvíjel a dle předpovědí odborníků ještě zdaleka nedosáhl svého vrcholu. V roce 2003 se v Rakousku spotřebovalo více než 150 000 tun pelet a podle analýzy a předpovědi Energieverwertungsagentur se jejich spotřeba do roku 2009 zvýší na 900 000 tun (!). Cena pelet na rakouském trhu je za posledních deset let téměř stálá, což se nedá říci o ceně fosilních paliv, především v Rakousku dříve tak rozšířeného topného oleje, jehož cena výrazně kolísala.


Pohled na přednáškový sál

Úspěšná marketingová kampaň
Zajímavý příspěvek přednesl také Dipl. Ing. Leonhard Thien ze společnosti Zukunftsenergien NRW, z německé spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko - na téma marketingová kampaň na podporu pelet. Vláda této spolkové země se rozhodla podpořit rozvoj trhu s peletami a využití tohoto paliva, a proto odstartovala kampaň zaměřenou na konečné spotřebitele - širokou veřejnost. Kampaň spočívala v šíření informací a osvětě a prováděla ji vybraná pověřená agentura. Aby byla tato iniciativa řádně zpopularizována v tisku, účastnila se například ministryně této spolkové země uvedení do provozu jubilejního tisícího zařízení na spalování pelet v Severním Porýní-Vestfálsku, osobně se dostavila do kotelny a zahájila provoz tohoto zařízení, samozřejmě za nezbytné účasti fotografa a zástupců tisku. Vláda této německé spolkové země se rozhodla, že tuto kampaň podpoří také finančně, ale jako podmínku si dala, že agentura pověřená realizací projektu musí získat podporu také od firem a dalších organizací, aby bylo ověřeno, že kampaň byla úspěšná a že o téma "pelety" byl vzbuzen zájem. Vláda v tomto případě přislíbila navýšit získané finance od firem a organizací na dvojnásobek získané částky. Prostřednictvím mailingu bylo proto osloveno celkem 1 182 subjektů, z nichž na výzvu reagovalo 88 firem a organizací. Od nich bylo získáno celkem 67 000 EUR a vláda poskytla částku ve stejné výši, která byla určena na pokrytí nákladů spojených s realizací kampaně. S pomocí této finanční částky byl také mimo jiné vydán "Průvodce trhem" - informační katalog, který obsahoval kromě jiného prezentaci všech firem, které reagovaly na mailingový dotazník a akci podpořily.

Stirling a pelety
Mezi nejnovější trendy patří také např. kondenzační kotle na pelety a kogenerační jednotky na bázi Stirlingova motoru využívající jako palivo pelety. Tyto trendy byly představeny účastníkům konference a dle uvedených informací má rakouská firma, která prezentovala peletové kogenerační jednotky na bázi Stirlingova motoru, uvést tyto produkty do sériové výroby v horizontu 5 až 6 let.

Mgr. Ivana KlobušníkováPojeďte s námi příští rok
Konference World Sustainable Energy Days má dlouholetou tradici. Z České republiky se jí v letošním roce prostřednictvím Energy Centre České Budějovice zúčastnilo 30 odborníků, kteří využili speciální slevy účastnického poplatku (50 EUR místo plného vložného 200 EUR), která platila právě pro účastníky z ČR registrované přes ECČB. Další ročník konference pro rok 2005 se pomalu začíná připravovat. Máte-li proto zájem setkat se s odborníky z celého světa a zúčastnit se konference, která byla simultánně tlumočena mimo jiné také do češtiny a slovenštiny, rezervujte si termín ve Vašem kalendáři v prvním březnovém týdnu 2005 a kontaktujte prosím ECČB.
Těšíme se na setkání s Vámi!

Mgr. Ivana Klobušníková



 
 
Reklama