Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Nedělní komentář: Obnovitelné zdroje energie nebo úspory energie

V současné době se stále více hovoří o obnovitelných zdrojích energie a zvyšování jejich podílu na celkové spotřebě energie. Dokonce se vstupem do EU jsou stanoveny konkrétní požadavky dosažení procentuálního zastoupení obnovitelných zdrojů energie na celkové spotřebě energie do r. 2010 pro jednotlivé státy UNIE.

Z tohoto důvodu je i v České republice přijat plán podpory na zavádění obnovitelných zdrojů energie, aby se postupně splnil limit stanovený orgány EU. Tato státní podpora je nutná, protože energie získaná z obnovitelných zdrojů energie je podstatně dražší, než energie získaná spalováním surovin získaných těžbou. Protože se zásoby těchto surovin neustále snižují, je nutné hledat a podporovat nové zdroje energie nebo podporovat úspory energie.

Podle mého názoru je podpora úspor energie daleko efektivnější, levnější a ekologičtější a má větší přínos, než podpora budování nových zdrojů energie. Protože největší díl energie je spotřebován jako tepelná energie, je nutné se zaměřit právě na úspory tepelné energie.

V roce 2001 byl přijat nový Energetický zákon - zákon o hospodaření s energií. Tento zákon ukládá mimo jiné majitelům libovolných objektů (mimo rodinných domků) zajistit do konce roku 2004 individuální regulaci teploty každé jednotlivé místnosti. Dokonce jsou podle tohoto zákona stanoveny sankce za nesplnění požadavků tohoto zákona do konce roku 2004. Tento zákon v podstatě ukládá minimálně instalaci termostatických ventilů na každý radiátor, neříká však, kdo a jak má tyto termostatické ventily nastavovat. Je jasné, že pokud dojde k instalaci těchto pouze manuálně ovládaných termostatických ventilů, bude úspora energie ve veřejných budovách velmi malá.

Bude snad někdo permanentně chodit a přetáčet (nastavovat) termostatickou hlavici? Lidé jsou obecně stále pohodlnější a pokud nemají ekonomický zájem na úsporách, proč se namáhat!

Dnes je již jasné, že se tento zákon bude novelizovat, asi především proto, že do konce roku 2004 nebudou všude osazeny ani ty termostatické ventily. Pokud to myslíme s úsporami tepelné energie vážně, bylo by nanejvýš vhodné, aby novelizace přímo nařizovala zavedení programové regulace teploty jednotlivých místností ve velkých objektech (školy, nemocnice, hotely, administrativní budovy). Toto nařízení umožní konkrétním vlastníkům programově řídit teploty jednotlivých místností přímo přes PC. Nová výstavba by neměla být bez této programové regulace vůbec povolována.

Pouze tato programová regulace teploty jednotlivých místností zajistí úspory tepla v rozmezí 20 - 50%, jak ukazují naše zkušenosti s nasazováním těchto systémů od roku 1992, ať již to bylo v činžovních bytech, rodinných domcích, hotelech, školách, nemocnicích, administrativních budovách nebo ve výrobních provozech.

Přitom návratnost této investice se pohybuje v rozmezí 2 - 5 let při využití tuzemských systémů programové regulace.

Masovému nasazení programové regulace teploty jednotlivých místností brání nedostatek finančních prostředků. Využití systému EPC je velmi nedostatečné a je spíše vázáno na střední a velké projekty, kdy náklady přesahují 1 milion Kč.

Chybí zde aktivní podpora státu a bylo by vysoce pozitivní, kdyby minimálně 50% finančních prostředků, které se věnují na podporu obnovitelných zdrojů energie, případně na zateplení staveb, se věnovalo na rozvoj programové regulace teploty. Pokud se totiž sníží absolutní spotřeba energie, nebude tak těžké zajistit direktivu EU, která nařizuje procentuální podíl obnovitelných zdrojů energie na celkové spotřebě energie.

 
 
Reklama