Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Nedělní editorial - velikonoční

Velký pátek, kdy tento editorial píši, je předzvěstí největšího křesťanského svátku vzkříšení Ježíše Krista. Dlouho jsem proto váhal, zda editorial psát a o čem psát. V posledních třech týdnech jsem se ale ke psaní moc nedostal, takže cítím určitou povinnost. Příčinou, proč editorial nevyšel, bylo jednak to, že jsem nedělní prostor poskytl zajímavému a podle mého názoru dost revolučnímu článku o spalování obilí, jednak i z důvodu časové vytíženosti. Duben je po listopadu zcela jistě druhou špičkou pro všechny, kteří se pohybují v oboru TZB. V tom letošním se nakumulovaly čtyři významné akce. Tradiční Teplárenské dny v Hradci Králové byly opět spojeny s konferencí o využívání obnovitelných zdrojů energie. Tu pořádalo Ministerstvo životního prostředí spolu se Státním fondem životního prostředí a byla určena především pro starosty měst a obcí. Na tuto organizačně zdařilou dvojici těsně navázal brněnský veletrh SHK a v příštím týdnu nás ještě čeká špičková akce pro odborníky z oboru vytápění - konference Vytápění Třeboň 2003. Zde portál TZB-info společně se Společností pro techniku prostředí vyhlásí soutěž pro projektanty vytápění. Soutěž je úplnou novinkou a věříme, že zaujme především ty, kterým je určena - tedy projektanty. Podmínky soutěže budou vyhlášeny v úvodu společenského večera konference, ve středu 23.dubna.

Témat na nedělní editorial je tedy doslova spousta. K tomu, které jsem nakonec zvolil, mne inspiroval rozhovor s Ing. Václavíkem, jednatelem firmy, která vyrábí lisy na výrobu peletek. Vyráběné lisy jsou kromě krmivových peletek schopny produkovat i energetické peletky z dřevěných pilin, slámy, nebo speciálně pěstovaných energetických bylin jako je např. energetický šťovík UTEUŠA. Přiznám se, že informace o tom, že v naší republice je firma, která je schopná dodávat zařízení na výrobu energetických peletek, mne mile překvapila. Dosud jsem věděl o tom, že lis na výrobu peletek je možno buď "předělat" z krmivářského lisu, nebo dovézt ze zahraničí. To ale za ceny, které ekonomiku výroby posunují mimo českou realitu.

Takže jsem začal uvažovat o tom, jak je možné, že jsou ze strany státních institucí stále podporovány "socialistické" projekty na centrální vytápění českých obcí a měst biomasou. Přes řadu negativních zkušeností s tzv. centrálními výtopnami na biomasu SFŽP nadále tento směr podporuje. Přitom při zapojení mnohdy zapomínaného selského rozumu si přece každý starosta nebo radní musí vyhodnotit, že se tento způsob vytápění může uplatnit jen ve zcela výjimečných případech. Jedním takovým je například město Bystřice nad Pernštejnem (více informací), kde kromě osvíceného starosty a pracovitého městského zastupitelstva existuje mimořádná výhoda pro centrální výtopnu - velká část větších odběratelů je ve vlastnictví města. Takže odpadá nejistota v tom, zda se tito odběratelé připojí nebo nepřipojí na centrální rozvod tepla.

V tomto směru zcela opačná situace je v jedné šumavské obci, která je mi velmi blízká. Minulý starosta začal řešit neúnosnou situaci v produkci emisí z lokálních topenišť projektem centrálního zdroje tepla. Podařilo se mu na tento projekt získat poměrně štědrou státní dotaci. Její výše přesahuje 80 000 Kč na jednoho občana obce. Přestože se doslova nabízí řešení s využitím energetických peletek pro necentrální vytápění, pokračuje projekt centrální výtopny a rozvodů topné vody v těžkém horském terénu. Je pro mne trochu nepochopitelné, proč obec nechce využít lákavé možnosti výroby peletek z různých zdrojů (odpadní dřevo z lesní těžby, rychlerostoucí dřeviny, energetický šťovík) a projekt změnit a neztratit přitom možnost dotace ze SFŽP. Skutečnost, že toto řešení má méně jak poloviční investiční náklady, dokazuje ve svém článku o obci Struhařov Ing. Václav Sladký. Je pravda, že komfort necentrálních zdrojů na peletky je mírně nižší než u centrální dodávky tepla. Je nutné zajistit distribuci peletek, jednou za dva až tři dny doplnit zásobník kotle. Ale z hlediska investora je toto řešení výrazně výhodnější především ve třech bodech. Tím prvním je možnost plynule zvyšovat produkci peletek při postupném náběhu spotřeby (jak budou postupně získáváni další odběratelé - podniky, bytovky i rodinné domy). Druhou neméně zásadní výhodou je možnost ekologickým palivem zásobovat nejen domy v dosahu sítě tepelných rozvodů, ale doslova celý region. A to je pro Šumavu se stovkami roztroušených chalup a penzionů zvláště lákavé. Třetí výhodou je jistota pro každého spotřebitele, že peletky jako standardní palivo lze při výpadku výroby (z jakýchkoliv příčin) nakoupit a dovézt odjinud. A i s dopravou je již dnes cena srovnatelná s cenou zemního plynu.

Pokud jste dočetli až sem, asi se ptáte, jakou souvislost má ekologické vytápění šumavské obce s Velikonocemi. Jsem přesvědčen, že ta souvislost je v možnosti zamyšlení a srovnání. Tím základním principem celého života Ježíše Krista byla nesobeckost. Všichni, kteří mají ve svých rukou rozhodnutí o této i podobných akcích, by si měli pro sebe položit otázku. Do jaké míry jsou má rozhodnutí motivována mými vlastními sobeckými zájmy? A do jaké míry se tedy můj život a moje skutky podobají životu Syna Božího?

Příjemné velikonoce
přeje Milan Bechyně

 
 
Reklama