Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Omnibus package - zjednodušení reportingových povinností pro firmy

Od zelené dohody k dohodě o čistém průmyslu: konkurenceschopnost jako nová mantra. Povinnost reportovat pro firmy s více než 1 000 zaměstnanci, někde povinnost zveřejňovat ESG data až od 2028.

Corporate Sustainability Due-Diligence Directive (CSDDD) a Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD)

Evropská komise představila návrh na zjednodušení reportingových povinností pro firmy, tzv. Omnibus package.

  • Návrh přináší zásadní změny v pravidlech vykazování nefinančních informací a odpovědnosti firem za dodavatelské řetězce.
    Balíček návrhů, označovaný jako Omnibus package, se zaměřuje na dvě klíčové směrnice – Corporate Sustainability Due-Diligence Directive (CSDDD) a Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD), které se týkají udržitelnosti a nefinančního reportingu. Návrhy se rovněž dotýkají dalších programů, jako je InvestEU, mechanismus uhlíkového cla CBAM nebo EU Taxonomie.
  • Podle odhadu Komise by se počet povinně reportujících společností mohl z původně odhadovaných 50 000 v rámci EU snížit o přibližně 80 %.
  • Omnibus sice navrhuje snížení administrativní zátěže pro firmy, ale nepokrývá celý rámec udržitelných financí. Banky, které reportují podle SFDR (Sustainable Finance Disclosure Regulation), budou čelit problémům při získávání potřebných informací od svých klientů.
  • Environmentální a emisní cíle EU zůstávají platné

Směrnice CSDDD

  • Návrh přináší zásadní změny směrnice, která byla dojednána teprve před rokem.
  • Cílem balíčku Omnibus je zúžit rozsah kontrol evropských společností v oblasti dodržování environmentálních a lidských práv. Namísto původní hloubkové kontroly celého dodavatelského řetězce se nyní bude kontrola soustředit pouze na přímé obchodní partnery firem. Dále by měla být snížena frekvence hodnocení dodavatelského řetězce, a to z ročního přezkumu na každých pět let. Pro podniky by měla také přijít úleva v podobě nepovinného vypracování plánů zelené tranzice, což by pro mnohé znamenalo zjednodušení jejich povinností.

Směrnice CSRD

  • „stop the clock“ - oddálení povinnosti reportingu pro velké společnosti a kotované malé a střední podniky až do roku 2028.
  • Druhý návrh by měl omezit povinnosti pouze na velké firmy s více než 1000 zaměstnanci

Clean Industrial Deal

Evropská komise představila nový strategický plán Clean Industrial Deal, který zahrnuje šest hlavních oblastí, jako jsou dostupná a čistá energie, posílení poptávky po zelených produktech, cirkularita a pravidla pro veřejné zakázky. Tento plán navazuje na předchozí tzv. Zelenou dohodu, ale klade důraz na podporu konkurenceschopnosti evropských firem.

„Snižování administrativního břemene firem vítám, ale není to jediná dostačující podmínka pro posílení konkurenceschopnosti evropských firem. Není zřejmé, jak celý návrh podpoří cíle udržitelného financování, zejména odpovědnost firem, transparentnost a dostupnost dat,“ komentuje návrh Blanka Beranová, výkonná ředitelka Udržitelnosti ČSOB a doplňuje:
"Dopad Omnibusu na investice do udržitelnosti zůstává nejasný. Je brzy říci, zda firmy zastaví investice do ESG opatření, ale už jsme zaznamenali první zastavení příprav reportingu podle CSRD a EU Taxonomie.“

Kompas konkurenceschopnosti pro EU má nasměrovat politiky a rozhodování institucí EU k posílení konkurenceschopnosti evropské ekonomiky.

„Vítáme především to, že Komise nastavila správný kurz a otevřeně definovala problémy, které nás tlačí a je nezbytné je urychleně řešit. Problém vidíme v tom, že Brusel namísto jedné strategie předkládá více než deset různých strategií, akčních plánů a iniciativ, což může ztěžovat koordinaci a podnikatelům komplikovat sledování změn,“ uvedl prezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Zajíček.

Podle Hospodářské komory mohou některé iniciativy v Kompasu působit jako pouhá kosmetická úprava starších projektů. Součástí dokumentu je i seznam právních aktů z předchozího mandátu, které čeká oprava v podobě revize. Mezi nimi jsou například opatření ESG nebo samotný CBAM (uhlíkové vyrovnání).

  • ESG –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ požadavky v oblasti společenské odpovědnosti a ekologické udržitelnosti
  • CBAM –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2023/956 zavádějící Mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích, zkráceně se používá „uhlíkové clo“ nebo „uhlíkové vyrovnání“

 
 
Reklama