Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

ČKA k pozměňovacímu návrhu tzv. energetického zákona

Schválení novely včetně přílepku by znamenalo, že zájmy správců technické infrastruktury by měly absolutní přednost před urbanistickou koncepcí měst.


Ilustrační foto, foto D. Kopačková, redakce

Česká komora architektů, která podle § 23 zákona č. 360/1992 Sb. pečuje o stavební kulturu, kulturu utváření prostředí a ochranu veřejných zájmů v oblasti výstavby, architektury a územního plánování, důrazně podporuje pozměňovací návrh, který Senát přijal.

Senát ze zákona vypustil tzv. „přílepek“ vložený v Poslanecké sněmovně, který se věcně nevztahuje k projednávané problematice energetiky. Tento přílepek, novelizační bod 5, by zásadně omezil pravomoci statutárních měst Praha, Brno a Ostrava v oblasti stanovení územních požadavků na výstavbu technické infrastruktury. Pokud by byl tento novelizační bod přijat, musely by být významné části městských stavebních předpisů zrušeny, což by vedlo k právní nejistotě a narušilo by to koncepční rozvoj zmiňovaných měst.

Praha, Brno i Ostrava mají jedinečné urbanistické potřeby vyplývající z vysoké koncentrace technické infrastruktury, hustoty zástavby a potřeby zajištění kvalitních veřejných prostranství. Stávající právní úprava umožňuje těmto městům upravit pravidla pro své prostředí, přičemž se tyto úpravy nikdy nestaly předmětem problémů se správci sítí. Nově navržené omezení by však způsobilo, že požadavky na veřejný prostor by byly podřízeny pouze potřebám technické infrastruktury, což by mělo negativní dopad na rozvoj městského prostředí.

Pražské stavební předpisy, účinné od roku 2016, byly oceněny Českou cenou za architekturu jako příklad inovativního přístupu ke zkvalitňování veřejného prostoru. Podobné předpisy nedávno zavedla i města Brno a Ostrava. Tyto předpisy umožňují městům regulovat důležité aspekty výstavby, jako je například uspořádání uličních profilů, koordinace umístění podzemní infrastruktury, výsadbu a ochranu zeleně v ulicích, prostupnost veřejných prostranství nebo integrace cyklistických tras a chodníků. V prostředí velkých měst je nezbytné, aby byla infrastruktura plánována s ohledem na veřejný prostor, nikoli naopak.

Schválení novely včetně přílepku by znamenalo, že zájmy správců technické infrastruktury by měly absolutní přednost před urbanistickou koncepcí měst. Výsledkem by byl fragmentovaný veřejný prostor a ztížená realizace projektů, které zvyšují kvalitu života obyvatel.

Stanovisko je apelem na poslankyně a poslance, aby podpořili Senátem schválenou verzi návrhu změny zákona č. 458/2000 Sb., o podmínkách a výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon).

Celé stanovisko ČKA
ČESKÁ KOMORA ARCHITEKTŮ
logo ČESKÁ KOMORA ARCHITEKTŮ

Česká komora architektů (ČKA) je stavovská profesní organizace. Byla zřízena zákonem č. 360/1992 Sb., o výkonu povolání autorizovaných architektů a o výkonu povolání autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, ve znění pozdějších předpisů, jako ...

 
 
Reklama