FV v Nové zelené úsporám
Instalace solárních panelů různého výkonu se stává běžnou součástí rodinných domů i větších staveb. Největší zájem je o fotovoltaiky bez akumulace a celkovým využitelným ziskem přes 1700 kWh ročně.
Výše dotace je obecně nastavená na maximálně 50 % uznatelných nákladů s fixní částkou podle jednotlivých opatření.
Výše investice u RD se podle použitých technologií pohybuje od 100 do 300 000 Kč. K dotaci je možné získat i bonus za kombinaci realizovaných opatření. Na instalaci panelů je potřeba jen stavební povolení na jejich umístění na střechu, např. na ohlášení, v rámci rekonstrukce střechy.
„Největší zájem je o fotovoltaiky bez akumulace a celkovým využitelným ziskem přes 1700 kWh ročně, jde o celkem 1724 žádostí za 96 milionů Kč. Podle objemu alokace finančních prostředků ale vedou fotovoltaiky s akumulací elektrické energie a celkovým využitelným ziskem přes 4000 kWh/rok. Tam jde o celkem 1035 žádostí za 157 milionů Kč. U fotovoltaik bez akumulace vychází dotace v průměru na 56 tisíc Kč,“ upřesnil mluvčí MŽP ČR Ondřej Charvát.
„Příspěvek na nejjednodušší a investičně nejméně náročné projekty, jako je fotovoltaika pro přípravu teplé vody s přímým ohřevem, vychází v průměru na 35 tisíc Kč. U nejnáročnějších systémů, jako je například fotovoltaika s akumulací elektrické energie a celkovým využitelným ziskem přes 4000 kWh ročně, vychází dotace v průměru na 152 tisíc korun,“ řekl dále Charvát.
-
Na portálu ESTAV.cz můžete načerpat informace v tématu Solární energie pro rodinný dům, kde jsou mimo jiné i články:
- Co všechno obsahuje běžná fotovoltaická elektrárna?
- Fotovoltaická elektrárna pro byt nebo rodinný dům. Porovnání dvou variant
- Solární energie pro rodinný dům: Elektrárna pro nezávislý provoz celého domu