Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

TZB-2002: Nízkoenergetické domy a zdraví

Stavba, která nasákla vodou, představuje pro své uživatele jakousi časovanou bombu, která může explodovat až dlouho po tom, co dům užíváme. Podobné riziko ovšem představuje i např. tzv. nízkoenergetická budova špatně provozovaná, protože za určitých okolností se v takových budovách rovněž může objevit kondenzace vodní páry a tedy lokálně zvýšená vlhkost nikoliv vzdušná, ale v materiálech.

Především se jedná o rizika biologická. Ve vlhkém zdivu se relativně rychle zabydlují plísně, houby i někteří další společníci, kteří s námi rádi sdílejí náš dům, např. roztoči. Všichni mají společnou tu vlastnost, že se jim velmi dobře daří při vyšší vlhkosti. Jejich vliv odhalíme až po delší době, protože nás souvislosti nenapadnou. Obtíže, které přímo neznamenají ohrožení na životě, ale znepříjemňují jej, většinu lidí nepřivedou k lékaři a pokud ano, i zde trvá někdy velmi dlouho, než jsou objeveny skryté souvislosti. Takový člověk je unavený, což přičítá přepracování, mohou ho pálit oči, což může být následkem nevyspání, protože v noci špatně spí, přes den je unavený, častěji dostane běžná onemocnění horních cest dýchacích jako je rýma a kašel... Nic závažného, ale velmi nepříjemný komplex obtíží. Většinou prvními postiženými bývají děti. Jsou častěji nemocné, zhorší se alergické obtíže nebo se mohou objevit kožní problémy.

Velmi často se podobné příznaky pojí s pobytem v prostorách kontaminovaných plísněmi nebo roztočovými alergeny. U plísní se ve většině případů jedná o reakce na mykotoxiny, které produkují všechny plísně, jejich vliv na člověka je velmi různorodý a individuální vnímavost rovněž dosti značně kolísá. Zdravotní důsledky vlivu mykotoxinů resp. plísní na člověka mohou být i mnohem závažnější než výše popsané nespecifické obtíže typu syndromu nemoci z budov. Některé z mykotoxinů mohou vést ke vzniku nádorového bujení, jiné ovlivňují naši obranyschopnost a některé plísně mají výrazně alergizující účinek.

Je velmi důležité si uvědomit, že jen s chemií na podobné nezvané návštěvníky nevystačíme. Pokud použijeme k odstranění plísní nějaký dezinfekční prostředek, zbavíme se jich pouze dočasně, na relativně krátkou dobu. Nezbytnou nutností je odstranění příčiny růstu plísní, tedy nadměrné vlhkosti. A nebývá to většinou vlhkost vzdušná, ta může být i velmi nízká, ale vlhkost v materiálech - stavebních, vybavení domu apod. Základním postup odstranění plísní tedy zahrnuje současné vysoušení a dezinfekci postižených ploch. Bez této součinnosti máme jen malou šanci na úspěch.

 
 
Reklama