Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

ČEZ Teplárenská topí naplno už i na severu, jako poslední se připojily Bílina a Ledvice

Prakticky o den dříve než v loňském roce, a to 19. září začala ČEZ Teplárenská, a. s., ze Skupiny ČEZ dodávat teplo svým odběratelům.

Obyvatelé Kadaně se poprvé doma zahřáli 20. a obyvatelé Chomutova a Jirkova 21. září, stejně tak i obyvatelé lázeňského města Teplice. V Ústí nad Labem tomu bylo 22. září. Všude zde se již rozjela otopná sezona 2016/17. Výjimkou zůstávaly pouze města Bílina a Ledvice, kde byla zahájena dodávka tepla právě dnes, v pondělí 3. října.

„Pravidelná dodávka tepelné energie se zahájí podle vyhlášky č. 194/2007 Sb. tehdy, pokud průměrná denní teplota venkovního vzduchu v příslušném místě nebo lokalitě poklesne pod +13 ºC ve dvou dnech po sobě jdoucích a podle vývoje počasí nelze očekávat zvýšení této teploty nad +13 ºC v následujícím dni. Průměrnou denní teplotou venkovního vzduchu je čtvrtina součtu venkovních teplot měřených ve stínu s vyloučením vlivu sálání okolních ploch v 7,14 a ve 21 hodin, přičemž naposledy měřená teplota se počítá dvakrát. Samozřejmě jsme připraveni zahájit dodávky tepla i dříve než stanovuje vyhláška. Záleží na přání našich zákazníků,“ poznamenal na úvod Radim Sobotík, obchodní ředitel ČEZ Teplárenské, proč právě mezi 19. až 21. zářím začaly pravidelné dodávky tepla pro většinu odběratelů na severu Čech.

„Bílina je specifická tím, že leží v jakémsi dolíku a tudíž je zde tepleji než třeba v Klášterci či Chomutově pod horami. Ani v minulém týdnu jsme proto pro Bílinu citaci výše zmíněné vyhlášky nenaplnili, takže jsme dodávali teplo pouze na přání odběratelů a hlavně tam, kde to bylo i technicky možné. Samozřejmě, že jsme byli připraveni okamžitě dodávat teplo i ostatním, pokud by nás o to požádali. Záleží přitom jen na většinovém rozhodnutí bytových družstev či společenstvích vlastníků bytových jednotek,“ doplňuje Petr Smrž, manažer provozní jednotky Západ, do níž ČEZ Teplárenská začlenila města Teplice, Bílina a Ledvice. Právě v posledně dvou jmenovaných městech začala otopná sezona naplno 3. října.

Obyvatelé Ledvic, kteří jsou napojeni na horkovod z nedaleké Elektrárny Ledvice, si přitom sami určují přes dispečink, kdy a na kolik stupňů Celsia si chtějí ve svých domech přitopit. Prakticky to samé se týká i těch, kteří jsou napojeny na odběr tepla z plynových kotelen v Dubí, Krupce, Duchcově, Hrobu a Oseku. V těchto lokalitách začala ČEZ Teplárenská dodávat teplo všem svým odběratelům ve druhé polovině minulého týdne.

Aby byly všude na severu Čech zabezpečeny komfort, kvalita a spolehlivost v dodávkách tepla během otopné sezony 2016/17, bylo ovšem nutné během tradičních letních odstávek prověřit veškeré technologické zařízení a rozvodné sítě. „Na kontrolu, údržbu či opravy parovodů, horkovodů, výměníků a dalšího zařízení jsme letos na severu Čech od ledna do srpna vynaložili desítky miliónů korun. Nejvíce jsme pochopitelně proinvestovali během plánovaných letních odstávek. Rozsah prací ovšem nevybočoval z každoročního standardu a požadované kvality. Výměny některých zařízení jsou přitom součástí dlouhodobého programu obnovování a udržování vysoké spolehlivosti systému dodávajícího tepelnou energii.“ uzavřel Pavel Šušák, technický ředitel ČEZ Teplárenské.

ČEZ Teplárenská, a. s., zásobuje na severu Čech, konkrétně v Ústeckém kraji, teplem města Ústí nad Labem, Trmice, Chomutov, Jirkov, Klášterec nad Ohří, Kadaň, Teplice, Bílina, Ledvice, Dubí, Krupka, Duchcov, Hrob a Osek. Hlavními dodavateli tepla pro Teplárenskou jsou zde elektrárny společnosti ČEZ – Tušimice (Kadaň), Prunéřov (Chomutov, Jirkov, Klášterec nad Ohří) a Ledvice (Teplice, Bílina, Ledvice), plynové kotelny (Dubí, Krupka, Duchcov, Hrob a Osek) a Teplárna Trmice (Trmice, Ústí nad Labem). Kromě velkých odběratelů v podobě různých firem a společností se celkem jedná o zhruba 90 000 domácností.

 
 
Reklama