Zelená města = města budoucnosti
Zodpovědnost vůči životnímu prostředí, efektivní infrastruktura, vstřícný přístup k občanům města – to jsou zásadní atributy pro ideální vztah mezi městem plným spokojených obyvatel a přírodou.
Města, která kompletně nebo alespoň částečně tento vztah naplňují, se pyšní přívlastkem „zelená“. Jejich posláním je podpoření trvale udržitelného rozvoje, který je postaven nejen na environmentálním, ale také sociálním a ekonomickém pilíři.
Dle „zeleného“ pseudonymu by se mohlo zdát, že tato města budou založena pouze na důsledných ekologických principech, ale velmi důležitým bodem je i zajištění pohodlného a plnohodnotného života místním obyvatelům. Zelená města nejenže ušetří nezanedbatelné výdaje za energie, ale také poskytnou ideální prostředí pro život díky své specifické infrastruktuře. Ta je přizpůsobena efektivnímu využití času i peněz a nezapomíná na lepší zázemí pro socializaci.
Aktuálnosti tématu nasvědčuje rapidně rostoucí míra urbanizace. V roce 1975 byla na světě pouze tři města mající přes 10 milionů obyvatel. V roce 2011 jich bylo již o 20 více a dle posledního výzkumu francouzské společnosti ENGIE se počet těchto měst v příštích deseti letech téměř zdvojnásobí. Do roku 2030 tak bude zhruba 60 % populace žít ve městech. Je tedy na čase začít přemýšlet nad tím, jak by měla města pokračovat ve svém vývoji a kam by měly směřovat investice pro jejich ideální rozvoj.
Modelovým městem budoucnosti bude po svém dokončení Kingdom City v Saudské Arábii.
Výstavba zcela nového města „na klíč“ o rozloze 5,3 km2 se bude vyznačovat dokonalým využitím dosud získaných nejmodernějších ekologicko-energetických poznatků. Spojení inovativního řešení energetických i klimatizačních distribučních sítí do obytných i komerčních budov, efektivní městské mobility založené na ekologické šetrnosti a časové úspornosti, chytrého systému snižujícího náklady na distribuci pitné vody i čištění vody odpadní je předpokladem výjimečnosti tohoto projektu. Ta bude dovršena světovým unikátem – budovou Kingdom Tower, která se díky své výšce 1 001 metrů stane nejvyšší budovou světa.Mezi tradiční metropole, které zvolily výhodnou ekonomicko-environmentální cestu, ať už z části nebo komplexně, patří například francouzské Bordeaux. Společnosti ENGIE, do jejíž skupiny patří česká společnost COFELY, se podařilo pro eko-čtvrť Ginko vytvořit unikátní síť vytápění poháněnou pouze biomasou z lokálních zdrojů tak, aby zcela pokryla tamní potřeby. Tím dosáhla snížení roční produkce CO2 o 3 500 tun, což odpovídá ročnímu provozu 2 300 motorových vozidel. Další příklady využití inovativních „zelených“ technologií společností ENGIE pak najdeme i v Londýně, Zaragoze, Amsterodamu či Montrealu.
Anglie – Londýn „Zelený Olympijský stadion“75 % energie (teplo, klimatizace, elektřina) je olympijskému stadionu v Londýně dodáváno prostřednictvím speciálních kotlů poháněných biomasou a zemním plynem.
Francie – Balma „Bydlení, které šetří peníze i přírodu“Energeticky výhodné bydlení nabízí speciálně konstruované obytné komplexy, kterým solární panely a dřevěné konstrukce pokryjí více než 80 % dodávky tepla a teplé vody. Tím zamezí vzniku 1 000 tun CO2 ročně.
Nizozemí – Amsterdam „Ekonomicko-ekologické bydlení“180 metrů hluboko v zemi se skrývá síť, která dokáže recyklovat svoji produkci tepla (v zimě) i chladu (v létě), a díky tomu domácnosti spotřebují o 40 % méně energií, což zamezí úniku 2 900 tun CO2 do ovzduší.
Kanada – Montreal „Ikonický mrakodrap 1000 de La Gauchetière“ Unikátní montrealský mrakodrap díky energetické regulaci ušetřil 13 % z poplatků a únik CO2 snížil o celých 192 tun.